Zázraky severnej Európy

Krajina ohňa a ľadu - Island (E04)

(epizóda)
Francúzsko, 2019, 52 min

Réžia:

Xavier Lefebvre

Putování po odlehlém ostrově, který navzdory působení mocných přírodních sil oplývá neopakovatelnou krásou... Island leží na rozhraní Atlantského a Severního ledového oceánu, mezi Grónskem a Norskem. Tento ostrov sopečného původu má nádhernou, na celém světě neopakovatelnou přírodu. Různorodost a rozlehlost nevšední krajiny jakoby obdařené prapůvodní drsnou silou, je výsledkem intenzivní vulkanické činnosti, jakou jinde na naší planetě téměř nenajdeme. Na Islandu, který se nachází na vynořené části oceánského hřbetu, na styku dvou tektonických desek, se nachází asi stovka aktivních sopek. Mnohé z nich jsou obklopeny obrovskými ledovci. Islanďané vědí, že výjimečná příroda patří k jejich nejcennějšímu bohatství a dbají o to, aby se zbytečně nezneužívaly přírodní zdroje. I proto je Island úžasný klenot přírody, který stojí za objevení. (Česká televize)

rivah

V dokumentu nebylo zmíněno, že je na Islandu půl roku tma a povrchové činnosti se tu omezují na pár měsíců. Při 300 tisících obyvatel na 100.000km2 (o něco víc než ČR)  je tu popsaná činnost (rozsáhlé skleníky, zalesňování aj.) úctyhodná, když před víc než padesáti lety tu měli jen ovce a rybolov. ()

Arsenal83

Pred 100 rokmi tu nebol ani jeden strom, to je veľká zaujímavosť. Krajina prišla o väčšinu stromov pred viac ako tisíc rokmi, keď vikingskí osadníci vzali svoje sekery do lesov, ktoré pokrývali jednu štvrtinu krajiny, dnes sa tento proces snažia zvrátiť. Krásne obrázky, krásna krajina, ale radšej len cez obrazovku. ()