Jaké byly hodnoty a postoje českého antikomunistického disentu a mohou obstát i v dnešní době? Česko-americký dokument Umění disentu vypráví příběh českého disentu neobvyklým pohledem zvenčí, režisérem je renomovaný americký historik James D. Le Sueur. První část příběhu, vyprávěného skrze množství mnohdy exkluzivních archivních materiálů a unikátních rozhovorů s osobnostmi mnohdy světového významu, začíná během kulturního a společenského uvolnění let Pražského jara. S motivem hodnot, jež vzaly za své, pracuje film systematicky od druhé části. Například prostřednictvím výpovědí s členy disentu, kteří byli zároveň psychology, film vyjevuje zvrácenou podobu normalizace jako šílenství, jež se paradoxně nacházelo vně, nikoli uvnitř psychiatrických léčeben. Film nemá ambici pouze převypravovat dějiny, nýbrž jejich obraz sestavuje z mnoha různých příběhů a souvislostí, nových a překvapivých i pro obeznámené české publikum. Poslední třetina filmu se věnuje letům po Sametové revoluci, která disidentům přinesla moc, na kterou nebyli připraveni. Projekt tak usiluje o jaksi souhrnný pohled na celý fenomén českého disentu na dlouhém časovém oblouku od šedesátých do zhruba poloviny devadesátých let, jeho vývoje, myšlenek – i jejich nositelů – a polemizuje o tom, v čem pro nás může být inspirativní dnes. Vedle exkluzivních českých i zahraničních archivních materiálů film představí i pozoruhodný výběr respondentů – vedle proslulých jmen jakými jsou třeba Timothy Garton Ash a Jacques Rupnik film představí například britského novináře Edwarda Lucase, Ivana Havla, Vratislava Brabence, Kamilu Bendovou, Michaela Žantovského, Davida Černého a řadu dalších. (Česká televize)

Arsenal83

Namiesto umenia disentu skôr glorifikácia tragéda Vaška, veľkého to disidenta milionára. Tvorcovia dokumentu mali šťastie, že dokázali skompilovať obrazové materiály, kde bol relatívne triezvy. ()

pulula

Dokument je vyprávěn pohledem z venčí americkým historikem a režisérem. Oceňuji jiný pohled na věc, zahraniční záběry a nové informace, o kterých sem neměla dosud tušení (např. natáčení am.válečného filmu Most u Remagenu v Praze v srpnu 68 anebo že Rolling Stones zaplatili osvětlení Pražského hradu). ()

Mlle

Další z povrchních a černobílých popisů nemilé, ale nepochybně velmi zajímavé epochy českých zemí. Příběhem se line osa nepochopení, je vložena do věty „pád komunismu nebyl nevyhnutelný“. Pád komunismu nevyhnutelný byl. V úvodu slyšíme autorovo vyprávění o osobní fascinaci pohádkou o dobrých lidech, kteří svrhli komunismus. Ano, to je opravdu pohádka. Vědí to i disidenti, ti upřímní mezi nimi. Rozpad komunistického bloku byl víceméně samovolný, vedly k němu převážně dlouhodobé hospodářské problémy, s nimiž si komunistické vlády nevěděly rady, destrukce toho, co nešlo zachránit, byla často naopak v zájmu komunistických elit a hrálo se o to, co zůstane právě jim. I proto ve změnách sami komunisté podnikali aktivně řadu kroků. Svou roli sehrály i mezinárodní politické zájmy, od druhé světové války ve střední Evropě pochopitelně nesmírně aktivní. Disentské hnutí jsem poznala na vlastní pěst jako dítě a jako teenager. Disidenti, jak také krátce ve filmu zazní, skutečně nebyli jednotnou skupinou. Ve filmu už ale nezazní, že mezi sebou jednotlivé skupiny soupeřily a panovala mezi nimi silná animozita. Není divu. Byly to často velice odlišné světy. Skupina, kterou známe jako disent dnes, byla hlasitá a protežovaná. Z mého pohledu to byli podivíni. Disocializovaní alkoholici, kteří doslova neměli co dělat, žili v uzavřené sociální bublině, vytvářeli si vlastní světy, pro některé byl mnohem víc než cokoli jiného disent otázkou image, bez níž by neměli vlastní identitu. Moje rodina pocházela z intelektuálních a vědeckých kruhů, v disentu bylo intelektuálů hodně, ale s tímto se nešlo ztotožnit. Normalizační komunismus v Čechách – to byl na jedné straně Husák, Kabrhelová, Švorcová a později Štěpán, a na druhé straně efemérní tuláci a pozéři naloženi v lihu. A mezitím všechno ostatní. Tak jak říká ve filmu Halík o Patočkovi – bylo tak skvělé vidět někoho, kdo opravdu přemýšlí. Chápu ho. V „plastikovském“ disentu tohle samozřejmost nebyla… A když myšlenky byly, ztrácely se na dně sklenek nejrůznějších forem… V bublinách existovala tvrdá hierarchie a obrovská rivalita, jejich členové si záviděli i to, že je někdo víc stíhaný než jiný. Někteří přes den docházeli za výkonem svých zaměstnání, které jim jako jediná coby nepohodlným osobám režim umožnil. Pro inteligentní lidi to byla degradující povolání, která měla na psychiku mnohotvárný vliv. Vedla k větší soudržnosti, vytvářela svět ve světě, ale také utužovala pocit nespravedlivě stíhaných obětí, a to přesto, že si tito lidé žili díky západním zdrojům výrazně nad poměry mnohých občanů v ČR. Ekonomické zajištění skutečně není vše a svobodu nahradit nemůže. Ale pokud bychom nesvobodu pojali v rousseauovském duchu jako počet povinností, které nejsou milé, jsou dnešní zaměstnanci v open-spacech svobodní méně. Zaměstnání v době komunismu si totiž nesmíme plést se zaměstnáním, tak jak ho známe dnes. V kancelářích se nepracovalo, pokud nebyl na spadnutí měsíc výkazů o plnění plánu. Lidé si během práce zařiizovali své osobní pochůzky a další záležitosti, běžné bylo, když zaměstnanci strávili většinu své pracovní doby vysedáváním v hospodě. Právě to platilo často o zaměstnáních, která komunistická zvůle přiřazovala nepohodlným – uklízeč, skladník, pracovník v kotelně atd. Za směnu stačilo párkrát přiložit a po zbytek času jste mohli louskal propašovaná díla amerických filozofů, diskutovat s přáteli nad pivem nebo leccos dalšího. Po této vyčerpávající práci se disidenti setkávali na bujarých večerních bytových „seminářích“, pro které jim zbývalo plno energie (jiní ji využívali na stavby chatek a podobné aktivity). Semináře tato setkání skutečně připomínala, kolektivním čtením a kulturními vstupy se nešetřilo. Jednalo se ale o volnou zábavu s kamarády spojenými, řekněme, ideologií (namířenou proti komunismu). Nejednalo se o zoufalý boj utlačovaných. Tuto činnost skutečně zdrojovalo zahraničí, nejen finančně. Častá odevzdanost alkoholismu – jakkoli se na něm reálně podepisoval komunistický režim – byla prvním, druhým i desátým poznávacím znakem mnohých jednotlivců z těchto skupin, mezi filozofy a lidmi velice zajímavými tvořili znatelnou část z mého pohledu chuligáni s návyky alkoholiků – za komunismu se pod takovou image dalo schovat mnohé. Ve skutečnosti se nic dělat nedalo, pouze vyčkávat na konec, který byl, jak již padlo, nevyhnutelný. A to je také přesně to, co se dělo. Disidenti ovšem vytvořili společenství, z něhož vznikla posttotalitní vláda Občanského fóra. A všichni víme, jak to dopadlo, když konečně něco dělat mohli. Teprve to jim můžeme zazlívat, a to již zcela konkrétně, nikoli jako celku. Nic víc. Tyto skupiny není důvod ani glorifikovat ani hanět, není důvod k tomu lhát a tvořit pohádky – americké pohádky o českých snech. () (menej) (viac)

kocourMour

Zdálo by se, že nám Čechům nemůže nabídnout takový dokument již nic nového, ale opak je pravdou. Kromě unikátních a nikdy neviděných archivů, kterými je film nabitý, je to pak pohled zvenčí, pohled Američana na události našich dějin, který je odlišný od našeho. Je to komplexní dokument, nekončí jen rokem 1989 a zvolením Havla prezidentem, ale zabývá se i 90. lety a nové roli intelektuála/disidenta ve svobodné společnosti. Pátou hvězdu dávám za unikátní archivní záběry a právě onen nový, nezatížený pohled na naší historii, který bude pro spoustu lidí naivní, ale já ho vnímám jako objektivnější, než bývá často ten náš. Doporučuji dát filmu šanci. Film k přehrání zde: https://edu.ceskatelevize.cz/video/12372-umeni-disentu?vsrc=porad&vsrcid=umeni-disentu ()

ostravak30

Umění disentu je docela střízlivý pohled na chod dějin, u nichž Václav Havel stál. Někdy měl štěstí, že je lehoulince poposunul dopředu, ale většinou toho byl jen součástí. Nevím proč se pořád vykládá, že to byl Havel, kdo svrhl režim. Režim především padl, protože padnout chtěl. Jakmile padla železná opona v ostatních státech a protihlasy i demonstrace sílily, neměl už režim ani chuť pokračovat. Většina se stejně zapojila do veřejného života dříve či později nebo se z nich stali milionáři, jak dnes víme. Bohužel, jak ukazují devadesátá léta, je pravdou, že většina disidentů očekávala, a také dostala, nějakou tu prácičku pro stát jen proto, že v hluboké totalitě pracovali proti režimu. Z někoho udělal V. Havel své poradce, z jiných zase ministry, velvyslance apod. Jejich jedinou zásluhou pak bylo to, že kdysi byli disidenty. Toho se ovšem dokument také dotýká a kritickým pohledům se naštěstí nevyhýbá. ()