Britský televizní seriál z produkce ITV nás přivádí do městečka Great Paxford v hrabství Cheshire, které se stejně jako zbytek Evropy ocitlo na prahu 2. světové války. Skupina místních žen sdružených v Ženském institutu se snaží co nejlépe přispět k válečnému úsilí, ale také vyrovnat se se strastmi, které válka přináší - s odchodem manželů a synů, s jejich ztrátou, s ohrožením životů jich samotných, řešit však musí i běžné každodenní problémy. (bllm)

Agatha

Jak je možné, že tak skvělý seriál zapadl do nejspodnějšího šuplíku zdejší databáze? Tolik fajnšmekrů a nikdo si ho nevšimne... Vaše škoda. Mě očaroval hned 1. dílem. Především je skvěle obsazen výbornými britskými herečkami, které narozdíl od těch našich, spolupracují a táhnou za jeden provaz. Zajímavé je zasazení příběhu do malého britského městečka na počátku 2. sv. války, kde skupinka tamějších žen s obavami očekává co jim přinese a vezme válka. Možná by se dalo čekat, že půjde o červenou knihovnu, ale zdaleka tomu tak není. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale česká tvorba tomuto nešahá ani po kotníky. ()

Volodimir2

12. dielny seriál je inšpirovaný knihou Jambusters od Julie Summers. Ide o skutočný príbeh v dobe, kedy 2. svetová vojna z dediny odviedla všetkých otcov, manželov, bratov a synov a doma zanechala ženy osamotené na hospodárstvach, kde sa rodil jeden problém za druhým. Nevzdali sa a snažili sa navzájom podporovať. Založili ženský inštitút, čím chceli pomôcť svojim mužom vo vojne a keďže nemohli ísť na frontu tak začali: pliesť rukavice, ponožky, šály a vlnené helmy pre vojakov, začali zvyšovať produkciu potravín (namiesto kvetinových záhrad začali produkovať zeleninu), pomáhali deťom, ktorých do Británie evakuovali, respektíve evakuovali z ohrozených oblasti, podporovali kampaň národných úspor (v decembri 1940 1. deň vojny stal 10 miliónov libier), vláda si požičiavala peniaze od verejnosti, zbierali liečivé rastliny, zvyšovali chov sliepok, králikov a ošípaných, zbierali rôzne veci (gumu, papier, kov, vrchnáky od fliaš), zbierali kosti (z tých sa vyrábala kostná múčka, hnojivo, na výrobu mazacích tukov pre vojnový priemysel, ale taktiež na výrobu lepidla), vyrábali džem, konzervovali ovocie a zeleninu (len v prvom roku vojny sa spracovalo konzervovaním až 450 ton ovocia), organizovali kultúrne vložky pre bojujúcich vojakov. Druhá svetová vojna bola kulisou pre životy Angličanov na šesť rokov. Pre deti bola ich detstvom, pre mladé ženy obdobie ich dospievania, pre stredný vek buď bojovali, alebo pomáhali bojujúcim a pre starších to bolo príliš chmúrne prežívanie staroby. Takže seriál nám ukázal ako ženy v sebe objavovali nové a nové vlastnosti, ktorých si ani neboli vedomé a ktoré ich životy zmenili už navždy. Ide o výborný seriál historický takmer úplne presný. ()

bllm

Pěknej dobovej seriál, vydařená výprava, pěkné anglické venkovské prostředí, perfektní herecké výkony převážně ženských představitelek, ale nezaostávají ani muži, krásná hudba. Zkrátka taková příjemná oddechovka, i když se jedná o období 2.sv. Ale děj tak nějak odplývá, že mám pocit, že se toho za těch 6 dílů moc neudálo. Druhá série se nese v podstatě v tomtéž duchu jako první. Pro nás může být zajímavé objevení se postav českých vojáků, z nichž jeden - Marek Novotný - se dokonce stává jednou z hlavních postav. Čeština se bohužel moc neobjevuje, navíc představitelem Marka Novotného je dánský televizní herec Alexandre Willaume-Jantzen. Je škoda, že se ITV rozhodla nepokračovat v další sérii, navíc když vše skončilo tak otevřeně, to nemám, mohli by aspoň dotočit nějakej závěr. A taky nesmím zapomenout na krásnou úvodní píseň. ()

nemer

První díly možná mohou působit lehce rozpačitě kvůli pozvolně plynoucímu ději, ale stále je patrné nadstandardní zpracování. Zajímavý pohled na život civilistů na britském venkově v době druhé světové války, typově trochu podobný Bomb girls, které jsou ale výrazně méně realistické a které obsahují podstatně víc hluchých míst. Home Fires se může pochlubit skvěle zvládnutou dobovou atmosférou a přesvědčivými hereckými výkony, navíc tu najdeme i Čechoslováky :) Škoda předčasného ukončení navzdory slušné sledovanosti. ()