Macher na 30 dní

• Česko Machr na 30 dnů (viac)

Režisér, scenárista a hlavná postava v jednej osobe. Tarek Boudali si film napísal, zrežíroval a zahral si policajta Rayana. Tomu lekár oznámi, že od potkana, ktorý ho pri policajnej akcii pohrýzol, dostal smrteľnú chorobu a zostáva mu maximálne 30 dní života. Plachý a neschopný Rayane sa tak konečne odviaže a namiesto vyčkávania na smrť začína svoj život skutočne žiť. Podarí sa mu dostať drogového dealera a získať ženu svojich snov? (Continental film)

vencap36

Tak to bylo něco. Lacheau a Boudali, to jsou vážně ďáblové. Celá rodina na kolenou, některé scény jsme opakovali snad 10x. Hlavně "la bamba" a ten konec "s nevypnutou kamerou". Možná snad jen to miminko ve vratech bylo trochu za hranou, ale jinak bombastická jízda co vydrží až do titulků na plný plyn. Každý nový film od těchto dvou tvůrců to je tedy něco. ()

EvilPhoEniX

Tohle je prostě další Boudali/Lacheau nářez! Tuhle partu sleduji už od začátku jejich kariéry a všechny jejich filmy jsem viděl už tak 5x minimálně ( po každé s někým jiným) a vždy to mělo úspěch. Je hezké sledovat jak jim rostou finance a jak se neustále zlepšují, dodržují své trademarky a nadstandartní kvalitu svých filmů si udržuje lépe než Marvel a DC dohromady LOL. Příběh je sice vypůjčen odjinud, ale pro komediální vložku je velmi trefný. Hlavní hrdina se dozví, že mu zbývá 30 dní do konce života, a tak začíná zero to hero JÍZDA, kde mu stoupne sebevědomí, začne riskovat a dostává se z jedné šílené situace do druhé. Je tu opět hromada originálních a šílených nápadů, kde jsem se řezal smíchy ( Nikdo neumí podat takovou kadenci gagů a scének jak zrovna tihle dva). Skvělá je i kamera, herci, hudba a šílený tempo. Prostě špička komediálního žánru. 85% ()

Big Bear

Ještě tomu není ani tak dávno, kdy u některých věcí měla přídavná jména docela zásadní význam a zvyšovala váhu či kvalitu těch věcí. Třeba švýcarská čokoláda, belgické pralinky, anglický humor, německá spořádanost a jedním z takových slovních spojení co měla svou jak se říká márku byla i francouzská komedie. Ta byla v drtivé míře zárukou kvality a milého humoru. Vzpomeňme na Belmonda,  Burvila, Funése, Bertina, Richarda, Depardieua a zástupy dalších. Pak se něco stalo a francouzská komedie prostě alespoň pro mne přestala být zábavná. Snad ještě Taxi a výborný film Nedotknutelní. Jenže Intouchables byli natočeni vr oce 2011 a já od té doby marně hledám vtipnou francouzskou komedii. Dle hodnocení tohle vypadalo na průměr a tak jsem tomu dal šanci.  Už v úvodu milovník starých časů pozná, že to je film ryze současný. Ulice Francie připomínají dle vzhledu Francouzů spíše Nigérii (scénka závod na mopedech) a sám hlavní hrdina, francouzský policista arabského jména Rayane také jako Pierre Richard moc nevypadal. Byť se mi ta proměna starého evropského světa fakt nelíbí (nejsem žádný rasista, jen si všímám rozdílů a jako pamětník se nemohu ubránit srovnávání toho před a nyní)  dal jsem tomu šanci. Ještě jsem vydržel rozříznutí vředu na krku a rozstříknutí hnisu po okolí, pro Tareka Boudaliho asi scénka k popukání když to psal... Dál už to šlo opravdu k zemi a po chvilce jsem to kroutíc hlavou vypnul. Kdyby to točil někdo jiný, tak v tom snad i hledám nějaké skryté poselství, nebo kritiku třeba jak dnes funguje policie v zemi galského kohuota díky novým francouzským rekrutům. Pokud to ale točil režisér, scénárista a hlavní hrdina v jednom, pak nechápu co nám tím chtěl sdělit. Za mně je to hrůza! Komedie by se to nemělo žánrově vůbec nazývat a odpad nedávám jen proto, že bych pak pro skutečné odpady už neměl další měřítkovou laťku. Takže jedno krysí kousnutí a pryč od téhle hrůzy! * ()

kingik

Tarek Boudali si pro své příznivce přichystal povedenou taškařici. A se svým hereckým kolegou Philippe Lacheaum se tímto kouskem pasovali na kralevice současné francouzské komedie. Příběh je celkem prostý. Nikým nerespektovaný policista, který je ustrašený a roztržitý až běda, se jednoho dne dozví strašlivou lékařskou diagnózu: po kousnutí od krysy v něm koluje strašlivá choroba, která mu vyměřila jen 30 dní života, Z našeho podceňovaného hrdiny se rázem stane policista bez bázně a hany a začne frajeřit na všechny strany. A život mu začne komplikovat nebezpečný drogový dealer (José Garcia), kvůli jehož výskytu muselo dorazit policejní duo z oddělení narkotik, který chce po něm spolupráci. Film je skrz naskrz protkaný gagy, které se mnohdy nestydí za svoji trapnost, i když Phillipe Lacheau s umělými prsními implantáty už byla poměrně nevtipná položka. Ukázalo se, že Tarek Boudali, který v jiných komediích odvádí vedlejší role, se v hlavní roli nikterak netrápí a umí i zručně a svižně režírovat. A do svých komediálních řad neopomněl přibrat i lepou herečku Vanessu Guide, policejní kolegyni hlavního hrdiny. Směsice originálních i ryze trapných gagů se po celou délku filmu ani na chvíli nezastaví. Dokonce se dá i pousmát na horlivé babičce (Marie-Anne Chazel), která chce v pokročilém věku dobýt sociální sítě a je našemu hrdinovi tak trochu přítěží. Pryč jsou zřejmě definitivně časy, kdy francouzská komedie neakceptovala přisprostlý a hraniční humor. I ona plně podlehla zámořským trendům a syžetu amerických taškařic. A v nové vlně se právě takovým kouskům, jakým je tento, daří. 8/10 ()

Arsenal83

Tarek Boudali je celkom macher, filmy a komédie mu proste vychádzajú. Vie vždy pripraviť niečo, čo pobaví, rozosmeje. Macher na 30 dní nie je plnou náložou ako napríklad Alibi na mieru, ale určite sa tu našlo viacero pasáži, ktoré úprimne vyšli. Pohodový, vtipný film. ()

TheEvilTwin

Tarek Boudali, Philippe Lacheau a Julien Arruti mají už na kontě nespočet extrémně zábavných, chytlavých a divácky vděčných komedií, které jsou pro mě dokonce jedny z nejlepších komedií v kinematografii a rád se k nim vracím. Proto je těžké přijít s něčím ještě lepším či stejně dobrým a tedy cokoliv méně, než na co jsme zvyklí může falešně pocitově působit jako “špatné”. No a Machr na 30 dnů je přesně ten případ. Stále si to zachovává trefný humor, šikovnou story a skvělé hlavní charaktery, jen je to zkrátka trochu méně úderné než ostatní díla. Bavil jsem se ale i tak parádně, hlášky jsou trefné a od srdce jsem se smál hned několikrát, takže pořád se film může pyšnit doporučením a škatulkovat se k těm zábavnějším ptákovinám, jen zkrátka není na vrcholu Boudaliho tvorby. Slabší čtyřka. ()

ARI50

Pořádně roztočit život, super komedie, zábavné, příběh v pohodě. Mě se to líbilo chybička se vloudila a hned byla povedená zábava, konečně video super. ()

Morholt

Boudali s Lacheauem mají na pažbě pár víc než jen dobrých zářezů, ale tenhle k nim nepočítám. Neupírám filmu pár vtipných scének, ale vesměs se jedná o trapnbou a hlavně nucenou křeč, díky čemuž vyniká iohraná šablona s umírajícím, který chce ve zbývajícím čase stihnout to, co se mu dosud nepovedlo. Navíc je tu i několik kanálových narážek, které patří spíš za Atlantik, než do francouzské komedie. Ani herecky mě tentokrát nikdo moc nepotěšil, takže jsem si musel vystačit s Vanessou Guide, na kterou se alespoň dobře dívalo. 35% ()

Aljak

Tareka mám rád, aj keď nie všetky jeho komédie sú až také vydarené, ale táto bola z tých lepších - určite lepšie ako jeho režisérska prvotina Épouse-moi mon pote. Dejová línia bola síce úplne jednoduchá a v podstate nijako obzvlášť originálna. Ale tie klasické klišé scény, ktoré sa pravidelne v akčných filmoch opakujú, a tu za každým dopadli fiaskom, to ma vždy vcelku pobavilo. Dialógy boli fajn, hoci niekedy zbytočne prepálené, a taktiež ten sexistický humor by som kľudne oželel. Celkovo to bolo však obstojné, taký ľahký nadpriemer - a nebyť toho tlačenia na pílu a občasná absurdita, tak by som dal pokojne aj 4*. ()

bourec

Zábavný, vtipný. Po dlouhý době komedie, která připomene, že frantíci tyhle věci uměli, a snad ještě uměj. Fakt pobavilo. 80%. ()

M.i.k.e

další z komedíí od partičky kolem pánů Boudaliho a Lacheaua a i když to tentokrát není úplně trefa do černého a za filmy, ke kterým si napsal scénář a režíroval je přímo Lacheau trochu zaostává, pořád je to slušná zábava, která je lepší než zbytek soudobých francouzských komedií.Pár gagů je super, jiný pár zase ne, obsazení je sympatické a stopáž krátká. Kdyby alespoň takové komedie vznikaly u nás, vůbec bych se nezlobil...65% ()

necisty

Tahle banda si nás rozmazlila třeba Alibi na klíč a člověk od toho pak čeká další bombu. Ta se tentokrát zas tak nekonala, ale pořád je to lepší než české komedie. Rozhodně jsem se u pár scének slušně nachlámal. Vlastně mi chvilkami stačilo jen vidět staré známé tváře, jak hrají jiné role, a hned mi bylo do smíchu :). ... GA Cinema ()

JohnSmith

Boudaliho komedie mě tolik neberou, jako ty od Lacheaua. Byť je to stejná parta, někdo prostě umí a někdo zas tolik ne. Nebylo to úplně špatný, ale vidět jednou stačí. ()

Hollohlaway

Tak tohle bylo slabší. Tahle dvojka má poměrně kolísavou kvalitu, tady bohužel bylo trapnosti až moc. Absurdní humor mi přišel spíš přiblblý, samozřejmě pár nápadů tam bylo, ale víc nesmyslů. ()

sedm.1

Parta kolem Philippe Lacheaua začíná být poměrně plodná a já si myslím, že je to docela dobře, jelikož ty jejich společné projekty jsou docela zábavné jízdy, kdy si v podstatě kluci akorát vyměňují hlavní a vedlejší role, ovšem styl a úroveň jejich humoru si drží standardní laťku, která sice obecenstvu bránice netrhá, spíš jen jemně šimrá, ale dělá to způsobem velmi příjemným a nenuceným, nehledě na to, že navíc téměř nikdy nesklouzne k trapnosti, což je též důležité zmínit a ocenit, prostě mě ty jejich komedie baví, a Machr na 30 dnů není výjimkou. Zápletka tedy rozhodně originální není, na druhou stranu má ale spád, vtipné scény jsou dávkovány v pravidelných intervalech, takže nějaká hlušší místa a tím pádem nuda prakticky nehrozí, k čemuž pak přispívá i velmi krátká stopáž, postavy jsou tu pak správně střelené a sympatické, a je jen škoda, že se kluci bojí film obohatit i o nějaký ten peprnější kousek, třeba v podobě nějakého brutálnějšího, nekorektního vtípku, hodně se zkrátka drží při zdi, ale to je vážně jen snad jediná výtka, jinak se prostě jedná o klasickou francouzskou praštěnou komedii, která sice do nebes nevystřelí, ale pobaví zaručeně. ()

iXtr3m3

Síce slabšie, ale predsa len štyri. O hviezdu nadhodnocujem, lebo parta okolo Philippe Lacheaua a Boudaliho má na konte aj úplne inú extraligu ála Badman, Alibi.com, Babysitters 2 či Nickyho Larsona, ale cením si každého ich počinu a držím palce, nech valia aj naďalej. Tu sa len potvrdzuje, že Boudali sa ešte len stále hľadá a to Lacheau je extra trieda, ale určite to bolo lepšie ako jeho prvotina. ()