Malá Marisa si nejraději hraje s malým aligátorkem. Jejímu tatínkovi se to ale moc nelíbí, a tak jednoho dne spláchne aligátorka do záchodu. Děj se posouvá o několik let. Městem se rozšíří zpráva, že v čističce se našly ukousnuté části těla. Kdo je ten brutální vrah? Neuběhne ještě tolik času, abychom zapomněli na slavný Spielbergův mořský thriller Čelisti. Nyní se představuje další zvířecí zabiják - obrovitý aligátor. Neohrožený detektiv sleduje nejen stopu příšery, ale přijde i na stopu nekalým pokusům s hormony. (Lucernafilm Video)

petero

Dobre pozerateľných béčok nie je nikdy dosť i keď Alligator je jasne inšpirovaný Čeľusťami čo je jasné z dum-dum hudby pri útoku krokodíla. Ešte dnes by si niektorý tvorcovia podradných filmov o krokodíloch mohli brať príklad z tohto ako jednoducho a účinne natočiť monster film. Zlisovanie auta a prerazenie kanála aj s cestou sú scénky za všetky drobné. ()

Teabag

Na svou dobu dobrý film, který ale postrádá určitou nadčasovost (na rozdíl třeba od rok staršího Aliena, ze kterého jde mráz po zádech pořád, což je jen důkazem toho, že ne všechno stojí na super počítačové animaci a moderních technologiích vůbec). Pokud tady místní ČSFD škatulky řadí Alligator mezi Horor / Sci-Fi / Komedie, tak dneska už z toho zbývá snad jen to poslední. Ovšem zábava je to vcelku dobrá. Řadím se mezi ty, kteří na tomhle béčku vyrůstali společně s Critters nebo Gremlins, které jsou podle mě zhruba na stejné úrovni. ()

Quint

Zábavné béčko pohrávající si se známou městskou legendou o kanalizačních krokodýlech. Nechtěný domácí mazlíček se po spláchnutí do záchodu dostane do kanálu, kde ho místní chemická firma nechtěně vykrmí odhozenými mršinami zvířat, na nichž testovala růstové hormony. Malý krokodýl následkem toho vyroste do gigantických rozměrů a začne se postupně prožírat z nejnižších pater společenského žebříčku až do těch nejvyšších. Scénář Johna Saylese překvapivě není vůbec hloupý. Ve skutečnosti jde o vtipnou společenskou satiru. Aligátor si nejdřív bez povšimnutí pochutnává na dělnících ve stokách. Pak vyleze v noci do ulic a začne si dávat k večeři střední třídu. A teprve, když se vrhne na ignorantskou elitu na předměstí, tak doslova vyleze na světlo. Aligátor není strašidelný horor, ale horor se smyslem pro humor. Pokud jste si u monster filmů někdy lámali hlavu např. nad tím, jak to, že v nich nejsou žádné monstrózní exkrementy, tak Aligátor názorně dokazuje, že i monstra vykonávají potřebu. Jde o sebeuvědomělé béčko, které si vychutnává žánrová klišé s velkým nadhledem. Když se na scéně objeví rasistický a sexistický lovec zvířat, zkorumpovaný starosta nebo trýznitel malých štěňátek, je vám jasné, že se na plátně příliš dlouho neohřejí, ale o to víc se těšíte na moment, až se dostanou aligátorovi do tlamy. Film zároveň baví důvtipnými odkazy pro filmové fajnšmekry. Např. graffiti v kanále prohlašující, že „Harry Limes žije“, odkazuje na postavu Orsona Wellese ve Třetím muži, která byla zabita v kanále. ()

lamps

Levnost a brakovost z toho přímo čpí, ale nemůžu tvrdit, že by mě zmutovaný krokodýlek původně spláchnutý do záchodu nepobavil. Nějaké okecávání tu je, ale děj se žene poměrně rychle kupředu a nabízí zubaté potvoře jídelní menu s různě podávanými chody, takže se kromě tmavého sežrání v kanálech dočkáme i aligátora rochnícího se uprostřed svatební hostiny nebo v rodinném bazénu, kde si smlsne na malém dítěti (což mě dost překvapilo). A navíc je tu sympaťák Robert Forster a kupa nadhledu, kdy krokodýl jakoby záměrně likviduje všechny záporné postavy. Je to blbost, ale docela poctivá a záměrná. ()

Prochy38

Takové filmy je těžké brát jen z poloviny vážně. I tak se ale Aligátor neřadí mezi ta typická B-čka, kde padají všechny tyhle zvířecí horory. Natočeno je to velmi symapticky, ale právě povedené záběry nejen aligátora prostě sráží tak nelogická a doslova sebedestrukční rozhodování všech postav, že fakt už nevím, proč to někdo točí... Škoda. ()

• Ke konci si na stěně stoky můžete všimnout graffiti, hlásající "Harry Lime Lives". Jde o odkaz na film Třetí muž (1949), ve kterém byla postava jménem Harry Lime (Orson Welles) pronásledována městskou kanalizací. (sigf07)
  • Robert Foster se v začátcích natáčení ještě léčil ze zánětu mozkových blan, který jej v minulosti postihl. (Avalon820)
  • Výtěžek, který John Sayler získal za film, byl použit pro financování snímku Návrat do Secaucusu (1980). (KucC)

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva

17.09.2022

V požehnaném věku devadesáti pěti let zemřel americký herec Henry Silva, jenž díky své nezapomenutelné tváři a zejména svým ostře řezaným obličejovým rysům byl fanouškům znám hlavně prostřednictvím… (viac)