Dobrodružno-romantický príbeh o tajomstve, ktoré zahaľovalo výrobu čínskeho porcelánu. Bohatý španielsky gróf de Aranda zorganizuje útek alchymistu Knipffera zo saského kráľovského dvora na svoje panstvo do Valencie v snahe zmocniť sa tajomstva výroby čínskeho porcelánu, ktoré zatiaľ poznali len v Kráľovskej manufaktúre v saskom Meissene. Počas svojej zastávky v hostinci si Knipffer nájde mladého nádejného pomocníka Miguela de la Foyu, ktorý vynikajúco kreslí a začne ho pomaly zasväcovať do svojich tajomstiev. Knipffer však netuší, že o výrobu porcelánu má eminentný záujem aj španielsky kráľ Carlos III. Knipffer sa so svojím mladým pomocníkom Miguelom dostáva medzi dva mlynské kamene. (oficiálny text distribútora)

Kri-kri

Tento u nás absolutně neznámý dvojdílný španělský film běžel cca roku 2002 na STV, od té doby jsem ho v TV nezahlédl. Docela příjemný historický film, ze kterého si už ale skoro nic nepamatuji a jen díky výše uvedenému popisu se mi matně vybavují alespoň hlavní postavy. Ještě si vzpomínám, že podstatná část filmu se odehrávala na pobřeží nebo útesech u moře, kde se starý alchymista ke konci života usadil. Kdyby film reprízovali, rád si osvěžím paměť. 65% ()