Zapomenuté stříbro

(TV film)
  • Nový Zéland Forgotten Silver

Forgotten Silver je fiktívny komediálny dokument o živote podivuhodného, pre filmovú budúcnosť významného režiséra Colin McKenzieho a jeho úžasných pokrokoch, ktoré boli stratené v histórii... až doteraz. Tento génius, režisér a vynálezca, ktorý urobil skok vo filmovej technike, vynašiel film so zvukom a údajne aj farebný film. Ale chudoba a šialenstvo ho vyhnali do zabudnutia... (God Thor)

Radyo

Mystifikace po novozélandsku, aneb Jára Cimrman a la Kiwi. Peter Jackson je opravdový kouzelník a kromě natáčení šílených parodií nebo "nezfilmovatelných" románů umí diváka také pěkně mystifikovat, a to tak, že mu to mnozí uvěří (většinou to ale budou ti, co věří, že skutečně existoval také zmiňovaný Cimrman :))) ). ()

Barbarica

Nový Zéland, najodľahlejšia krajina náležiaca do západnej civilizácie, ako kolíska kinematografie a všetkých jej prvenstiev (simultánny obraz a zvuk, farba, detail)... Premisa Jacksonovej snímky naznačuje a sľubuje mnohé ďalšie gagy. Platí pravidlo paródie: čím viac divák vie o histórií média, tým lepšie sa zabáva. ()

H34D

Decentní a až překvapivě zábavný i záživný fikční dokument o zapomenutém, revolučním filmovém tvůrci. Fakta jsou přednášena ve vší serióznosti, životní příběh "novozélandského Cimrmana" má patřičný dramatický oblouk, stopáž zůstává velice přiměřená - v podstatě není, na co si stěžovat... Přesto celkové dojmy nejsou nikterak ohromivé, ba naopak po slušně ztrávených 50 minutách bych je nazval až "splachovacími". Do TV doporučuji, ale to je tak vše... 7/10 ()

Cival

Kam se to hrabe na Járu Cimrmana nebo Zeliga ... aneb ČSFD hype forever. I v miniaturní stopáži málo nápadů a i ta imitace němého filmu mi připadala naprosto zaměnitelná. Nejnudnější Jacksonův film, z nějž zůstanou v hlavě jen Číňani, vajíčka a chytré, byť nedotažené broušení po skutečných dějinách kinematografie. ()

Sarkastic

„Na jedno ovšem zapomněl, ve filmu se mluví čínsky. A on neudělal titulky.“ Velmi propracovaná a též zábavná mystifikace. Fiktivní restaurátorské práce se dají přirovnat třeba k těm našim cimrmanovským, ostatně dlouho neznámý (svého času zneuznaný) Colin McKenzie v mnohém Járu připomíná, i když se zaměřoval „pouze“ na oblast kinematografie (stejně tak je zde však kladen důraz na to, že obecně nadšenci z Nového Zélandu v mnohém svět předstihli). A pokud jde právě o tuto tématiku, plně si Zapomenuté stříbro užije zejména člověk, který má alespoň nějakou potuchu o historii filmu, resp. jeho vývoji. Nicméně i bez toho se člověk pobaví, já osobně nejvíc nad vajíčky, pokusy v oblasti zvukového a barevného filmu či všemožnými způsoby financování a vlastním natáčením Colinova historického eposu. Na druhou stranu, právě ukázky ze Salome (cca 10 minut z celkových 50) mi na filmu přijdou asi nejslabší, krom těch pár fanatických výrazů herců a nápadné podobnosti s Griffithovou Intolerancí nenabízejí nic, co by dělalo z Colina opravdového průkopníka (ne že bych chtěl Petera obviňovat z toho, že to odflákl, ale jistě si s tím mohl vyhrát více). Za mě to budou silné 4*. „Sověti si ale kladli podmínky. Colin musel odstranit všechny odkazy na náboženství. Svatý Jan Křtitel se tak stal socialistickým disidentem, Herodes zas fašistickým lichvářem. Salome pak prostitutkou, která se zapojí do kolektivizace.“ ()

• Filmového ředitele Miramaxu, zaměstnance filmového archivu či filmové kritiky hrají skutečně odpovídající osoby. (sg.sysel)
  • Dokument byl na Novém Zélandu vysílán bez upozornění, že se jedná o fikci, načež byla televizní společnost následně zahlcena dotazy na osobu Scotta McKenzieho. Poté, co zveřejnila, že obsah dokumentu byl smyšlený, snesla se na autory vlna kritiky za to, že obelhávají národ. (sg.sysel)