Kaučukový magnát Walter Blackett a jeho rodina vedú v roku 1941 v Singapure bohatý život plný privilégií. Vojnou ničená Európa je pre nich na míle vzdialená. Blackettov obchodný partner Webb utrpí porážku a jeho podiel v spoločnosti prejde na Blackettovho idealistického syna Matthewa, čo mení Walterove plány na upevnenie moci. Walter a jeho dcéra Joan robia všetko pre to, aby odstránili hrozbu, ktorú Matthew predstavuje. Matthewa priťahuje tajomná čínska disidentka Viera Chiangová, ale začína ho zvádzať Joan. Čoskoro však krajinu zasiahne vojnový chaos, počas ktorého nielen prekvitá zakázaná láska, ale končí aj éra koloniálnych privilégií. (RTVS)

fabecc1222

Klasická červená knihovna, která se schovává za válečné drama. Té války si tu člověk vážně moc neužije. Je vidět poměrně střídmý rozpočet, kdy se většina asi vypatlala na hvězdné obsazení, které ale nemá moc co hrát. Výsledná atmosféra tak hapruje někde mezi válečným Panství Downton a Rosamunde Pilcher, s tím, že kvalita se mnohdy více blíží tomu druhému. ()

huzgi

Romány J. G. Farrella jsou všechny geniální. Tento bohužel do češtiny přeložen nebyl, ale seriál věrně přenáší poetiku jeho psaní. Tu něžnou ironii, suchý styl vyprávění, hrůzy podávané bez větších citů. Ta tichá nostalgie za uplynulým světem. ()

slunicko2

Příjemnou limonádu v koloniálním duchu 1)  zpestřily události kolem bitvy o Singapur za druhé světové války. Během dvou měsíců od útoku na Pearl Harbour Japonci využili své výrazné letecké převahy (britské dodávky letadel tehdy šly přednostně na pomoc Sovětskému svazu) a systematicky bombardovali město a okolí. Následná vojenská operace proběhla rychle a překvapivě hladce. Britové nebezpečí silně podcenili a 15. února 1942 se vzdali. Z celkových 140 000 padlých vojáků tvořili Japonci jen přibližně 9 000, ostatní byli Angličané a jejich spojenci. Singapur se vrátil do britských rukou až 12. září 1945._____ 2)  Docela se mi zamlouvalo vykreslení povah některých postav: lhostejně přezíravých Britů ve vojenském velení, hrabivého kaučukáře Blacketta, jeho bezkrupulózní dcery i nedozrálého syna. Ostatní sloužili víceméně jako stafáž._____ 3)  Knihu jsem nečetl a číst se ji ani nechystám. Ani nové zhlédnutí nevidím pravděpodobně. Takže mě ani netrápí, že druhá řada nebude._____ 4)  Z pěkných kluků tu je 33letý Luke Treadaway (Matthew Webb, dědic) a zejména  29letý Luke Newberry (Blackettův syn Monty). Věk protagonistů uvádím k roku natáčení - 2019._____ 5)  Dnešní supermoderní Singapur se pro filmování nehodil, tak se filmaři přesunuli do sousedního Malajska. ()