Devětačtyřicetiletý Adaś Miauczyński je typický frustrovaný intelektuál postsocialistické epochy. Jako mizerně placený středoškolský profesor-polonista má spoustu důvodů, proč nenávidět školu a studenty. Bydlí v typickém bytě na sídlišti, které mu skýtá plno podnětů k rozčilení. Od rána se až rituálně věnuje hygienickým úkonům, které ho stejně otravují jako uklidňují. Nerad vstává. Bojí se každého nového dne, předem se děsí kontaktů s nenáviděným vnějším světem, ale i s rozvedenou manželkou a dospívajícím synem. U jídla si pouští televizi a znechuceně reaguje na šarvátky poslanců v Sejmu, které ho jako polského vlastence urážejí. Sféra vysokých ideálů ho povznáší, přízemní každodennost ubíjí. Zejména ho pohoršuje všudypřítomná a vulgární reklama. I proto pilně polyká pilulky na zlepšení fyzické a intelektuální kondice. Permanentní nespokojenost si vybíjí impertinentním, až neurvalým chováním. Navykl si na samomluvu a monology, v nichž bohatě používá slovo "kurva", což výmluvně dokresluje nejen portrét, ale i hloubku mentálního propadu degradovaného intelektuála naší doby. (MFF Karlovy Vary)

Matty

Jedna, dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm… . Zvoní budík musím vstávat přitom bych ještě spal hodinu dvě alespoň pár minut kvůli povinnostem které plním s velkou nelibostí nemožné prudce vstávám točí se mi hlava musím si sednout nenávidím vstávání oblečení na záchod doufám že tohle bude šťastnější ráno že vyprázdním i střeva nevyprázdním samozřejmě ne spláchnout vstát otevřít zavřít zhasnout mechanicky čistím zuby pár tahů sem pár tahů tam omýt tvář vlažnou vodou vyhýbám se pohledu do zrcadla nesnídám nemám chuť nemám chuť žít jen hořký čaj žádný cukr nic sladkého obout se zamknout odejít zamknul jsem zhasnul jsem pořád pochyby nejistota nevíra v boha v autority ve spokojený život v sebe samého do autobusu se všichni tlačí jak o život nasrané výrazy kvap rychlost být rychlý rychlejší nejrychlejší a pak chcípnout tlačím se ke dveřím vystupuji do školy do práce kamkoliv povinnosti pachtění za úspěchem prázdné cíle proč dělám co mě nebaví nic mě nebaví nikoho nic nebaví tam a zase zpátky osm hodin v háji nejsem chytřejší větší lepší jsem pořád stejný odmítám být jiný nevím proč asi nedostatek odvahy čekám na zastávce zase plno tváří bez výrazu co jsme si udělali zpátky domů co doma nějaké povinnosti splnit povinnosti vynášení smetí jako jediná naplňující činnost a pak volný čas k čemu tolik volného času co s ním jít ven uvidět holku se kterou bych chtěl strávit zbytek života mít děti kariéru velkou televizi a pěknou rakev já naivní blb bez ambicí nic z toho se nestane nechci je tak pohodlné nechtít jít do kina přede mnou kretén které mi puštěným mobilem svítí do očí vedle mě druhý který chrastí popcornem a svému synkovi vysvětluje co se děje na plátně ani náhodou jít do restaurace kde chce nakvašená obsluha na otázku chutnalo vám slyšet jedinou odpověď upřímnost vymřela zkuste být upřímní a umlátí lžete podvádějte cpěte se dopředu využívejte svých známostí bible moderního věku vezmu si radši knihu a prokoušu se pár stránkami stejně po odložení na všechno zapomenu paměť zakrněla nenamáhám ji jsem líný necítím potřebu být jiný jíst zapomněl jsem zmínit jídlo něco k obědu hnusné ale vyhládlý žaludek to zaplní večeře něco si najít přežrat se a aspoň na pár vteřin být spokojený a hned nato mít výčitky svědomí mám depku dám si čokoládu mám ještě větší večer jako každý jiný lapnout před televizi nechat se vysát sledovat jenom z principu sledovat cokoliv až do úplného zblbnutí už je tma další série očistných rituálů další den v háji ten další bude stejný ulehám do postele a přemýšlím jinak na to není čas jediné logické řešení zůstává neměnné spáchat sebevraždu odejít a ničím víc se netrápit jak zbabělé jak srabské pro mne ideální ale co ostatní co lidé na kterých mi ještě pořád záleží nemohu zatím ne stejně bych to nedokázal vždycky se zastavím před cílem ať ten den konečně skončí KURWA! ()

Herr_Flick

Další flák, kdy černý humor střídá sentiment? A je to tu znova. Jestli nemusíš hořké komedie, máš averzi vůči polštině a hlavně pokud tě pohoršují vulgarizmy, úplně jsi minul. Starý morous, okolním světem terorizován a jeho „1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, kurwa, ja pierdolę!“ nemusí ani tak někomu něco říct. Ale při snížení výkonu vlastního mozku je to v klidu. U doktora dobré, ve vlaku lepší, reklamy super, Adamův syn naprosto bezkonkurenční. Jeho part jsem si musel pustit hned několikrát. ()

Marek1991

V prvom rade chcem povedať, že nemám rád, keď sa berie Pánovo meno nadarmo, či nejaké kresťanské neúctivé vtipy. Tu to bolo často na hrane a myslím, že to aj prekračovalo. Tiež nemám rád nadávky a tu boli, no tento film je napriek týmto veciam, ktoré ma z náboženského hľadiska štvú, proste geniálny satirický film, aký sa v slovanských krajinách tak často podľa mňa nevidí. Smial som sa, krútil som hlavou, to bola paráda, niečo jedinečné a dokonca umelecké. Ako film to kvôli tým veciam neberiem ako dokonalé a tým pádom takýmito vecami som schopný dať 5 hviezd aj dielu, ktoré by si zaslúžilo niečo vymazať, či zmeniť, aby to nepôsobilo urážlivo, no proste platí, čo ste tu mnohí napísali a zhodnotili obsah tohto filmu, ktorého jednotlivé scény sú pre mňa pochopiteľné a podľa mňa niekde sa ani ako cvok nesprával a chápal som ho. Toto bol proste východoeurópsky a stredoeurópsky Mr. Bean, no taký, s ktorým sa môžu stotožniť mnohí ľudia. Takúto komédiu som už dlho nevidel, aj keď by som ju neodporúčal neplnoletým, u mňa je to za 90%, že je to tu na 5 hviezd je už matematikou. Neodporúčam pozrieť, ak nemáte radi nadávky alebo ste proti nim ako ja, možno by bola najlepšia nejaká scenzurovaná verzia, či zostrihaná verzia, no ako dielo je to famózne a to chcem dať do pozornosti najmä ľuďom, ktorí tvoria napríklad televízne programy, lebo toto proste by mali ľudia vidieť, aby sa pobavili, je to o nás a k sebareflexii, či ku kritike spoločnosti sa to skrátka hodí. Proste sa to niekde snažte brať aj metaforicky, nie ako urážky, či hanobenie, skúste to brať s rezervou a myslím, že si to obľúbite. Toto skrátka sadlo, vystihlo na čo len siahlo, paráda. ()

Dale

Konečne po dlhom čase film, ktorý ma dostal. Milujem filmy, v ktorých sú postavy také trochu iné, vymykajúce sa bežným štandardom v chápaní normálneho človeka. Adas trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou plus pár ďalšími menšími psychickými poruchami a tak jeho stret so zdanlivo normálnymi ľuďmi v normálnom svete je miestami vtipný, občas aj smutný, ale rozhodne zaujímavý. Marek Koterski skvele skombinoval do jedného dňa také problémy, s ktorými sa bežne stretávame a ktoré väčšinou lezú na nervy aj normálnym ľuďom, ale tí ich väčšinou prejdú bez nejakej reakcie, len zanadávaním si v duchu, no tu je to dovedené vďaka povahe hlavnej postavy často do absurdna. Dosť mi to pripomenulo Falling Down s Michaelom Douglasom, tam už to ale nabralo úplne iné obrátky, no podstata bola rovnaká. Smekám klobouk pred Poliakmi, že niečo takéto dokázali natočiť a tiež pred Marekom Kondratom, že zvládol toho "cvoka" tak dokonale. ()

swed

Nemoc dnešní doby (potažmo celé společnosti) natvrdo a bez kompromisů. Jen stěží si vybavím film, ve kterém bych viděl takovou životní rezignaci a odevzdanost. Líbí se mi, že Den cvoka se nebojí přitlačit na pilu a přitom dokáže být i třeskutě vtipný. Ve filmu je vlastně jedinou jistotou to, že se druhý den opět probudíte, a to do stejné beznaděje...nic se nezmění, brrr. Těžko se to popisuje, každopádně tenhle film se musí vidět! 9/10 ()

• Výplata Adaśe Miauczyńského (Marek Kondrat), nad jejíž výší se ve svém monologu pohoršuje, činí přesně 777 zlotých. (The Graduate)
  • Byt, v němž bydlí Adaś Miauczyński (Marek Kondrat), se nachází na adrese Stanisława Kulczyńskiego 7 ve varšavské čtvrti Ursynów. Poblíž domu se také odehrává většina „varšavských“ scén. Záběry z pláže byly pořízeny v městečku Dębki, přibližně 15 kilometrů západně od poloostrova Hel. Do vlaku Adaś nastupuje na odstavném nádraží Warszawa Szczęśliwice. (ČSFD)
  • "Modlitba Poláka" je parodií na jednu z nejslavnějších polských básní, Katechismus polského dítěte od Władysława Bełzy. Mnoho Poláků ji zná ze školy nazpaměť. V doslovném překladu tato báseň zní: - Kdo jsi ty? - Polák malý. - Co je znak tvůj? - Orel bílý. - Kde žiješ? - Mezi svými. - V jaké zemi? - V polské zemi? - Čím je ti ta zem? - Otčinou. - Čím je získána? - Jizvami a krví. - Miluješ ji? - Ano, velmi. - A v co věříš? - V polskou zemi! - Co jsi pro ni? - Vděčné dítě? - Co jsi jí dlužen? - Dát život! (gjjm)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)