Jeden obrněný vlak převážející půl milionu dolarů ve zlatě versus pětice zlodějů s geniálním plánem... Mexiko na vrcholu občanské války. Od pobřeží míří do hlavního města vlak s půl milionem dolarů ve zlatě, jež by generálu Huertovi umožnilo pustit se do dalších bojů s povstalci. Na naditý vlak má ovšem spadeno Holanďan (Peter Graves), ve Státech hledaný psanec, který kdysi našel azyl právě u mexických revolucionářů. Plán na přepadení obrněné lokomotivy však vyžaduje pomoc několika starých přátel z druhé strany hranice: hromotluka Mesita (Bud Spencer), mistra demolic Augusta (James Daly) a málomluvného Samuraje (Tecuró Tanba). Partu veteránů pak doplňuje „létající“ Dominguez (Nino Castelnuovo), který naopak nedokáže zavřít pusu. Nesourodá pětice má jen pár dní na přípravu a náročný plán loupeže nevyžaduje jen jejich schopnosti, ale také vzájemnou důvěru. Ale kdo by se spoléhal na zlodějovu čest... Italský zapata western natočil Don Taylor v tandemu s Italem Zingarellim, italským producentem, jenž stojí za většinou nejznámějších filmů Buda Spencera a Terence Hilla. V Armádě pěti mužů (1969) vystupuje pouze ona větší polovina slavné dvojice, už tehdy ale Spencerův Mesito předznamenává pozdějšího Bambina, Bena nebo komisaře Rizza – urostlého bručouna, který věci řeší věci ručně, s ničím se nemaže, ale v jádru jde hlavně o velké dítě. (Česká televize)

Kubaso

Když se zrovna nebere moc vážně, je to hodně sympatický a zábavný western o tom, jak připravit armádní vlak o jeden z jeho vagónů. V těch nejlepších momentech září Bud Spencer (úvod mezi slepicemi, hod puškou s bajonetem mezi střeva mexického vojáka, rozpočítávání pytlů se zlatem a hlavně napínavá scéna s přestavováním železniční trati). Z jiného soudku je scéna, kde samuraj hezky po svých dohání vlak, ta je asi nejbizardnější, jakou jsem zatím ve westernu viděl. A hudba? Je to trapné, ale už zase mě Morricone dostal. K nejlepším špageťákům to sice nepatří, ale za podívání rozhodně stojí. Co v mých očích tuhle armádu sráží o hodně dolů, je naprosto příšerná a vlezlá levicová agitka, která působí jako Spencerova pěst na oko. ()

PetrPan

Cítím mírné zklamání, které nedokážu přesně definovat. Možná to bylo hereckým obsazením, kde nad všechny ční pouze Bud Spencer a nemluvný Tetsuro Tamba ( díky špačku:) a zbytek ansámblu jako by patřil do jiného žánru. Zejména "Holanďan" Peter Graves mi typově nesedl vůbec, prostě uhlazený a za všech okolností kladný seladon ( tahle jeho poloha vygraduje zejména v závěru) a to prostě nemusím. Možná to bylo několika logickými kiksy, které obvykle odpouštím, ale tady mi to nějak nešlo, zejména plán přepadení vlaku spočívající ve schovce pod vagóny , ee, že by součástí bezpečnosti převozu zlata nebyla prohlídka celé soupravy před jejím odjezdem z nádraží ? A tak bylo to Mexiko asi. Chození po střeše bez povšimnutí osádky vagónů taky nebylo moc košer atd. Vypichuju blbosti, já vím, celé to přepadení bylo ale hlavním tahákem filmu, tak mě tyhle detaily trochu zklamaly. Bavila mě však překvapivě ta trochu agitka pro mexickou věc a ideály revoluce, zejména scéna popravy a chorál utlačovaných vesničanů a samozřejmě celá hudební složka, Ennio je prostě Ennio. Takže nakonec trochu se smutkem za tři. ()

Lacike

Klasický heist film situovaný do westernového prostredia. Dannyho päťka zostavená zo zaujímavých charakterov sa snaží vykradnúť ťažko ozbrojený vlak plný zlata. No a kým dôjde k lúpeži, tak okrem toho, že sa zoznámime s ústrednou bandou, sa film trochu obtrie o občiansku vojnu v Mexiku. Kým dôjde na lúpež, tak je to v každom ohľade priemerný film hlavne vďaka nevýraznej réžii. Síce sa tu nájdu nejaké tie prestrelky ale všetka akcia je natočená fádne. Výraznejšie vynikne len samurajský útok japonca, ktorý patrí do bandy. Od nudy film zachraňujú len sympatické charaktery. Našťastie posledná tretina, ktorá sa konečne venuje lúpeži stojí za to. Niežeby to bolo niečo nevídané, ale je to dostatočne napínavé a dobre prevedené. Proste po každej stránke príjemný odpočinkový film na nedeľné popoludnie. 6/10. Pristavím sa pri CZ dabingoch. Film som videl s dabingom ČT, v ktorom sú dobre obsadené všetky postavy až na Bud Spencera. Pavel Nečas sa k nemu absolútne typovo nehodí a pri každom jeho dialógu som tak trpel, že som si prial, aby hovoril čo najmenej. Pustil som si pár minút aj z dabingu AMC, kde Spencera hovorí Pavel Vondra. Síce pôsobil neprirodzene jak sa snažil hovoriť čo najhlbším hlasom, ale typovo sa ten k Spencerovi hodil oveľa viac ako nečas. Nájsť ale vhodného dabéra pre Spencera, keď už jeho dvorní vymreli, bude ťažké. ()

Martin741

Western, ktory sa u nas nevysielal a nase telky ho dlhodobo ignoruju, co je obrovska skoda. Spencer po roku 1967 sice prerazil, ale stale len westernami a bol za drsnaka /mal dobre srdce, ale to tu nepatri/. Takze film nestoji na Spencerovi, ide o klasicky spaghetti western, kde hlavnou postavou bol Peter Graves a hlavnou scenou prepad vlaku. Chvilu trva, kym sa film rozbehne, hlavne ta zoznamovacka vpredu. Vlakovu cast filmu som si ale genialne uzival, prosim viac takychto filmov : 100 % ()

sud

Jeden z těch výrazně lepších spaghetti westernů, které nerežírovali matadoři žánru. Přímočarý děj už nemůže být přímočařejší, ale vůbec to nevadí, když je to napínavé až do konce. Herci jsou sympatičtí (Bud Spencer tu má sice poměrně seriózní roli, ale už v sobě začíná objevovat komediální talent) a závěr sice může vzbudit rozpaky, ale já ho docela uvítal. 85%. ()

• Filmovými lokacemi byly Itálie a Španělsko – poušť Tabernas, která je jednou ze španělských polosuchých pouští, se nachází v jihovýchodní španělské provincii Almería. (Zetwenka)