Vhodný nápadník

• Veľká Británia A Suitable Boy

V rozdělené Indii naráží moderní přístupy na tradice. Mladá studentka se brání dohodnutému sňatku a syn politika se zaplétá do nemanželské aférky. (Netflix)

ABLABLABLA

Moc dobrá minisérie, i když k tomu "mini" bych měla jisté výhrady. Skvělé postavy, příjemní herci, krásná barevnost, parádně vyobrazená kultura, náboženské a politické spory Indie v 50. letech 20. století v době velkých zvratů. Co je ale velké mínus, tedy alespoň z mého pohledu, je ta neúprosně pomalá táhnoucí se plynulost děje. Kdyby byl každý díl zkrácen o třetinu, hned by to bylo koukatelnější. Takhle jsem se často přistihla, že se u toho místy nudím a každý díl mi přišel jako věčnost. Co je ale cool plus z pohledu Čecha - nejenže zde byli zmíněni Češi, ale také Baťův podnik a dokonce tu hrál i Kříž a Dobeš coby Havel a Novák a celou půlminutu tam mluvili česky a dokonce i v dalším díle v pozadí byla čeština - reálná čeština. Většinou, když se člověk setká se zmínkou o Praze, ČR, Češích, nebo se tam snaží postavy mluvit česky, protože z tama původně jakože pochází, tak to zní jak nějaká hatmatilka, která je češtině podobná asi jako prd vůni jasmínu (namátkou Jane the virgin). ()

Felisr

Zajímavé nahlédnutí do indické kultury, odehrávající se v šedesátých letech. Neřekla bych, že jde výhradně o drama, když většinu času sledujeme hlavní hrdinku, které se rodina snaží vnutit (či rozmluvit) několik nápadníků. Lata má ovšem svoji hlavu, takže na nátlak rodiny kupodivu nedá tolik, jako třeba účastníci letošní reality show Manželství po indicku!! Potěšil i Pavel Kříž v malé roli českého obuvnického velkovýrobce, jen je zde místo Baťa značka uváděna jako Praha :-) ()