Filleann an Feall

• USA The Treachery Returns
všetky plagáty
Krátkometrážny
Írsko, 2000, 28 min

Sean (Don Wycherley) and Ger (Cillian Murphy) jsou obyčejní mladí zlodějíčci, kteří právě dostali práci, při které musí mluvit spisovně irsky (což je trochu problém, sice jsou oba rodili Irové, ale spisovně snad ani nikdy nemluvili). Cestou za svým velkým štěstím narazí na starou dámu a chvíli se s ní zastaví, a během toho ztratí klíče od auta. To je trochu čára přes jejich plány, ale obratem zjistí, že stará paní právě vyhrála loterii, a tak jí seberou los. To ještě netuší, co s nimi udělá jejich svědomí. (Morien)

Zuza_na

Tohle je praktická lekce irštiny se dvěma milými, trochu přitroublými hochy z Dublinu, jedním ostrým zlodějíčkem Seanem (Don Wycherley) a druhým tak sladkým, i když trošku jednodušším mladíkem Gerem (Cillian Murphy), a postarší dámou (Aine Ní Mhuiri) doplněná atmosférou poklidného života na irském venkově ve své absurdnosti. V bezmála jen půlhodině filmu mě nadchla nezastavitelná smršť gagů, ať už šlo o nákup v supermarketu (arán = chleba, cáis = sýr, im = máslo, toitíni = cigarety), bloudění krajinou (chlé = vlevo, ceart = vpravo, bó = kráva), předjíždění tajemné dodávky, speciální svačinu na odpočivadle (scian = nůž) a hledání klíčů od auta (eochair = klíč), nebo o překvapivý závěr s losováním, který všemu dění dodá nečekaný spád, protože „Zrada se vrací“ (An dtuigeann tú? = Rozumíš?). Atmosféra pohodového Irska za tónů singlu Clubber´s Dream od Buckleyho a Carolyn Lugo, parádní herecké výkony i dobře vystavěný příběh předznamenávají skvělý filmový zážitek z tohoto minimalistického díla. ()