Pro svůj filmový debut si mladá režisérka Kirsten Sheridanová, dcera uznávaného tvůrce Jima Sharidana, vybrala jako předlohu stejnojmennou a velmi úspěšnou divadelní hru irské dramatičky Endy Walshové. Po uvedení ve Velké Británii bylo drama přeloženo do více jak 12 jazyků a velmi rychle se stalo hitem divadelních scén po celé Evropě. Sheridanová text hry upravila a za scénář získala na festivalu Sundance ocenění pro evropské tvůrce. Během sedmi týdnů na jaře roku 2000 pak v Corku a v Dublinu vznikl jeden z divácky nejúspěšnějších irských filmů posledních let. Sheridanové se podařilo vykreslit barvitý portrét života dvou dospívajících teenagerů chlapce a dívky, přezdívaných Pig a Runt (Prase a Skrček). Oba se narodili ve stejný den, ve stejné nemocnici a celých šestnáct let svého života strávili ve své blízkosti. Mluví svým zvláštním jazykem, uzavírají se ve svém svazku před okolním světem, se kterým odmítají komunikovat. Ale před oslavou sedmnáctých narozenin se jejich vzájemné, až telepatické spojení začíná otřásat. Do jejich životů totiž vstupují i jiní lidé, zvláště Runt zjišťuje, že život mimo jejich svět může být také zajímavý Oba hrdinové se musí vyrovnat s tím, že budou jednoho dne odděleni a začnou žít každý svůj vlastní život... (oficiálny text distribútora)

ivishka odpad!

Od podivného zrození mimina se film přehoupl spolu s nesnesitelným irským přízvukem do tzv.dospělosti dvou podivných psycho jedinců. Jejich neustále spojené ruce by naštvaly i mrtvého a nejeden normální jedinec by měl neskutečnou chuť rozpojit ty dva třeba násilím. Nejen šílená pointa mi z hlavy unikla násilným tlakem velmi podivného přízvuku z kterého bych kromě úšklebku dokázala i zoufalstvím křičet, ale udělala mi z mozku pořádný miš maš. Jako divadelní hra by tento příběh a vůbec celkové zpracování bylo pravděpodobně vhodné, ale na film to rozhodně nemělo. Byla tam velká spousta hluchých míst spolu s neodbytnou touhou náročného diváka(mě)ječet: "Proboha, zavřete ty dva někam na psychinu!". Jediné co mě jako kloudná myšlenka napadla na konci na který jsem se se "slzou v oku" opravdu těšila bylo: "A kdo tedy vyhrál ten závod v šílenosti?" Cillian Murphy mě neskutečně zklamal a pravděpodobně po tomto obrovském traumatu(pro příklad něco jako když jedete autem a narazíte čelně do stromu)už ho těžko budu vidět jinak než jako psychouše. ()

jessic

Originální romance o dětech, které se narodily ve stejný den, žijí ve svém autonomním světě, mají vlastní jazyk a nedokáží fungovat ve vnějším světě. Runt, která je méně podivná nakonec nachází cestu do dospělosti. Originální námět, ale postavy jsou až moc podivné a těžko k nim divák najde nějaký vztah. Půvabné je jen jejich pouto ()

playboxguest

S mentálně pokrouceným Darrenem těžko sympatizovat, u mentálně nevyrovnané Sineád těžko pochopit, že jeho přebujelou lásku tak dlouho tolerovala. A už vůbec těžko věřit, že by v reálném světě ti dva tak dlouho unikali pozornosti psychiatrů, policie a veřejnosti vůbec. Takhle jinak solidní a syrovou studii lidí uzavřených v jiném světě, který si vytvořili na základě pramalých znalostí toho skutečného, zabíjí absolutní neuvěřitelnost a já příště raději sáhnu po něčem jinčím, ikdyž zdaleka ne tak syrovém, třeba po Davidovi a Lise s B. Murphy, Jiné lásce s J. Lewis, či té Šílené s D. Barrymore. Jediné, co se tomuhle filmu opravdu nedá vytknout, jsou herecké výkony ústřední dvojice, ale ti už oba předvedli, že umí, i jinde. PS: ze serveru titulky.com doporučuji stahovat titulky uložené anonymem, ty původní jsou totiž jednou z největších prasáren, na jakou jsem v oblasti amatérské titulkové tvorby narazila. ()

Kamca_

Hodně neobyčejný a zajímavý snímek. Ze začátku jsem tak nějak nevěděla, jestli to brát vážně nebo ne. Ale přeci je to jen film, u kterého máte zapomenout na všechno kolem a jen se nechat vtáhnout do děje dvou vnitřně zmatených lidí. Je pravda, že chvílema to bylo až moc přehnané, ale jinak mě to hodně zaujalo a vůbec jsem se nenudila. Do hlavních rolí byli vybraní skvělí herci, kteří mě upoutali už na začátku filmu. Cillian už svoje kvality ukázal ve filmu In time a tady byl ještě lepší. Jinak musím ještě vyzdvihnout skvělý scény a dokonalou hudbu, která se k tomu výborně hodila. Trochu mě překvapil ten konec. To jsem vážně nečekala, že to tak dopadne. Dávám 80%. ()

animaxis

Původně jsem se těžce rozhodoval mezi pěti a čtyřmi hvězdičkami,ale nemohu se zbavit pocitu,že myšlenka filmu se dala využít lépe.Film je o dvou dětech,které celý život už od narození vyrůstají vedle sebe a zamilují se do sebe.Ale ve filmu je podle mého názoru jen málo věcí z jejich života.Film a děj jsou sice povedené,ale z jejich života mohlo být ukázáno víc.Kdyby to bylo na mě,tak bych ukázal celé jejich dětství a pak bych je třeba nechal umřít oba dva,ale to by v mém případě asi moc dobře nedopadlo.Rád bych dal 5,ale bohužel. ()

• Druhú pieseň So New, ktorá zaznie pri záverečných titulkoch, zložil a naspieval herec Cillian Murphy, ktorý sa predstavil v úlohe Piga. (clementinka)