Ossy a Jimmy bývali přáteli od dětství. Cestovali společně po světě a nezřídka se do dostali do konfliktu se zákonem. Teď se ale zdá, že se Jimmy usadil, má ženu, dítě a práci na Islandu.Jednoho se ale objeví Ossy a snaží se mu připomenout jejich dávné přátelství. Jimmy ho ale odmítá, je z něj teď nový člověk. Kdo je však Ossy? Má nějaké tajemství? Vypadá to, že Ossy usilovně hledá vlastní zkázu, vyprovokuje konflikt s místním drogovým dealerem. Ale ve chvíli, kdy zničí vše, je snad připraven smířit se svým osudem i Jimmym. (lenuse)

Richie666

Příliš naléhavé a srdceryvné. Motivacím hlavních postav (obzvlášť té Mikkelsenovy) jsem v některých situacích prostě nedokázal uvěřit a hlavně ta jejich společná minulost, na které je celý příběh vystavěn, a která je odhalována velmi opatrně a divák se o ní téměř nic nedozví... Tak ta mně taky může být ukradená. ()

Zmiu

Dva pěkní chlapi a krásná krajina, to nemůže skončit špatně. FIlm měl správné napětí. Od Ossyho jsem pořád čekala nějaký podraz, a pořád nic, a ve chvíli, kdy jsem uvěřila, že je lepší, než jak vypadá, tak něco provede. Také motiv, jak se těžko zbavuje prohřešků z mládí, je hezky zpracovaný. Nicméně kdyby se příběh odehrával někde v New Yorku, tak by to asi nemělo tu správnou poetiku. ()

emma53

Vildspor bude patřit určitě mezi ty filmy, kde si okamžitě vybavím dokonalý koncert dvou dánských herců N.C.Waldaua a M. Mikkelsena, jehož vynikající herecké kvality jsem zaregistrovala už ve filmu Po svatbě. Příběh o dvou bývalých přátelích, kteří se na popud Ossyho po letech setkávají na Islandu, kde žije svůj zatím poklidný život Jimmy s rodinou. Nejdříve poměrně dlouho poznáváme obě osobnosti s jejich charakterovými vlastnostmi a mnoha otevřenými otázkami, které se nám postupně rozkrývají. Z Ossyho přímo vyzařovala současně jeho trýznivá osamělost a bolest, kterou ventiloval pro nás ze začátku dost zajímavým způsobem, než jsme pochopili proč. Možná o trochu méně patosu a šla bych rozhodně na pět, ale i tak to byl pro mě silný zážitek, který stojí za to vidět. ()

akisha

Vildspor předloží dva hlavní hrdiny, vyklidněnýho tatíka Jimmyho a kriminálníka Ossyho, kterej se vzpomínkou na starý dobrý časy začne Jimmymu ruinovat život. I když Jimmy není žádnej dokonalej hrdina, tak prostě s ním člověk soucítí a Ossy mu sympatičností opravdu nedosahuje ani k palcům u nohou. Až někde v půlce se konečně dozvíme něco, co nás snad přiměje změnit na Ossyho názor a díky bohu, protože se tím příběh prohloubí a dostane nový rozměr. Chování postav se odůvodní a konec docela dojme. Obstojné 3* ()

Sarkastic

Setkání dvou někdejších přátel po mnoha letech, z nichž jeden se vůbec nezměnil a druhý ohledně tohohle oživování minulosti neoplývá zrovna velkým nadšením, protože se již rozhodl dát starému způsobu života vale. Ale co když není tohle jeho rozhodnutí tak těžké zlomit aneb některé dveře by se už otevírat neměly…Když Ossy, chodící katastrofa, znovu vstoupí do Jimmyho života, je divákovi brzy jasné, že ti 2 spolu prožili mnohem víc, než se zdá. A zavedený, spokojený až idylický život otce od rodiny se může velmi rychle zbořit jako domeček z karet. A přestože to nejdřív nevypadá na příliš originální či poutavé drama o dávném přátelství dvou mužů, je film pojat tak, aby diváka chytil a naladil na postavy i navzdory tomu, že z toho na dálku „smrdí“ klišé. A když si k tomu přizvete ještě 2 vynikající dánské herce „v rozpuku“ (Mikkelsen i Coster-Waldau měly za sebou oba teprve pár filmů), točí se ten celovečerní debut hnedle jinak. Konec mi přišel trochu zjednodušený a pár hlušších míst též nechybělo, celkově ale dávám ještě slabší 4*. ()

• Než Ossy (Nikolaj Coster-Waldau) nastoupí do letadla na konci filmu, Jimmy (Mads Mikkelsen) se vítá znovu se svou rodinou a s otevřenou náručí a cigaretou v puse zvedá svého synka. V následujícím střihu, kdy si přechytává své dítě, ale cigareta z jeho úst záhadně zmizí, aniž by byl prostor pro její odložení či upadnutí na zem. (MJMilan)

Filmy ze země Vikingů

Filmy ze země Vikingů

02.11.2008

Přehlídka severských filmů, organizovaná Skandinávským domem, pokračuje už nejen v pražském kině Oko, ale i v brněnském Artu a pardubickém Klubu 29. Pražské filmové projekce odstartuje netradičně v… (viac)

Cyklus severských filmů

Cyklus severských filmů

20.09.2008

V Bio Oko už od srpna probíhají každoroční projekce skandinávských filmů, pořádané sdružením Skandinávský dům. Už zahájená „thrillerová sekce“ (Skandinávci tímto žánrem prosluli – zeptejte se třeba… (viac)