Zdraví (ne)prospěšné

• USA (Un)Well

Tenhle dokumentární seriál si vezme na mušku lukrativní wellness průmysl, který slibuje zdraví a uzdravení. Ale není všechno zlato, co se třpytí. (Netflix)

Marze

Pro mě byl nejzajímavější díl o léčivých vlastnostech Ayahuascy. Nemůžete si s ní nic nalhávat, protože v mozku aktivuje oblasti osobní paměti. Musíte čelit kruté pravdě, kterou nemůžete zamést pod koberec. To vydá za 10 let psychoterapie a psychoterapeutem jste vy sami. U některých dílů jsem se poučil, třeba Léčba včelím bodnutím, kde tvůrci dali prostor skeptickému lékařskému vysvětlení i lidem, u kterých zabrala. ()

LuciusWlk

Zdálo se mi, že byl celý koncept nakloněn spíše uživatelům jednotlivých procedůr. Vyváženost se tady nějak nepovedla. Celý díl spíše sleduje jednotlivé aktéry a jejich, mnohdy hloupé názory a odborný opačný pohled je jen okrajově zmíněn, v relativně velkém nepoměru. Je ale pěkné vidět, jak jednoduše se dají ovlivnit mnozí lidé. Doslova opít rohlíkem :) ()

klukluka

V zájmu objektivity se nedozvíme, jestli JO, nebo NE- tantru, ayahuascu, éterické oleje, mateřské mléko, včelí bodnutí, půst. Na co jeden umřel/ málem umřel, to druhého postavilo na nohy/ zocelilo ho to, nebo mu to aspoň zvedlo morál, případně přirození. Podle mě tenhle seriál říká, že to musíme vyzkoušet sami na sobě, že nelze jednoznačně říct, jestli nám tyhle záležitosti víc škodí, nebo prospívají. To z něj dělá účinný propagační nástroj, což já osobně vnímám spíš negativně, protože spolehnout se na ayahuasca trip je podstatně jednodušší, než si jít dvakrát týdně zaběhat a zacvičit. A zkratky my lidi tuze rádi. ()