Vzkaz na zdi záchodků

• USA Words on Bathroom Walls (viac)

Příběh vtipného a hloubavého Adama, který zdánlivě nevybočuje z průměru: jeho tělo vře bouřícími se hormony a mysl se upíná k budoucnosti, v níž se chce stát kuchařem. V polovině posledního ročníku je Adam po incidentu v hodině chemie vyloučen ze školy a je mu diagnostikována schizofrenie. Adam, který na katolické akademii dokončuje pololetí, má jen malou naději, že se mu podaří zapadnout mezi ostatní. A tak chce svou nemoc udržet v tajnosti, dokud se nezapíše na kulinářskou školu. Když však potká upřímnou, inteligentní Mayu (Taylor Russellová), okamžitě se mezi nimi vytvoří silné a uklidňující pouto. Jejich vztah se prohlubuje a dívka Adama přiměje, aby otevřel své srdce a nenechal se svým stavem omezovat. (Cinemax)

silentname

Tu máme ďalší film, ktorý som už nejaký čas odkladal a sľuboval si, že sa k nemu reálne dostanem. Takých mám odložených už celkom dosť. A v niektorých prípadoch už ani neverím, že si niekedy nájdem vôbec čas ich pozrieť. Najmä s tým koľko noviniek pravidelne vychádza. Ale to je na úplne inú debatu. "Words On Bathroom Walls" v jadre funguje ako celkom slušná dráma o chalanovi trpiacim schizofréniou. No myslím si, že ak chcete reálne silný film o človeku trpiacom schizofréniou, ktorý vidí postavy, ktoré reálne neexistujú, tak si radšej pozrite film "A Beautiful Mind". To je film, ktorý túto tému zachytil oveľa silnejšie, lepšie a zaujímavejšie. "Words On A Bathroom Wall" v jadre je len klasická teen americká dráma, ktorá rieši typické veci, ktoré poznáme už z iných filmov. Aby som však Thora Freudenthala a Nicka Navedu nezatracoval, tak poviem, že svoju prácu odvádza dobre. Má celkom okey hlavného hrdinu, dobré vedľajšie postavy a niekoľko skvelých momentiek, ktoré stojí za to vidieť. V jadre tu máme dobrú story s dobrými postavami, no filmu trošku chýba niečo, čo by z neho urobilo niečo viac než klasickú teen drámu. Pretože viete mnoho veci predpokladať a tak sa zaujímavý film stáva predvídateľným. A to nie je správna cesta. Zaujímavé by bolo vidieť postavy v jeho hlave nejako lepšie komunikovať. Dať im niečo, čo by z nich urobilo ľudí, pri ktorých by nám nebolo od začiatku jasné, že sú len v jeho hlave. Pravdou síce je, že sa mi páči AnnaSophia Robb, ktorá jednu z týchto postáv hrá, a jeho temná časť, ktorá miestami pôsobí ako keby sme sa ocitli v horore, no v jadre som od nich čakal viac. Mnohé skutočné postavy sú zaujímavejšie. Ako napríklad farár na jeho katolíckej škole, jeho mama, jeho nevlastný otec, alebo Mayina rodina. Tieto postavy reálne pridávajú niečo do celkového príbehu a stojí vďaka nim na dobrých základoch. A niektoré halucinácie sú veľmi dobre spracovaná. Ako scénka v riaditeľni, kde všetko okolo horí. Alebo keď Adam na spomínaných záchodoch bude vidieť všetky svoje negatívne myšlienky. Tie časti sú skvelé. Zaslúži si film pozornosť? Určite. Ale len v prípade, že ste už mali možnosť vidieť "A Beautiful Mind". Pretože ak nie, tak ten film odporúčam vidieť oveľa viac. Hodnotenie: B ()

applause

Čekala jsem nějakou naivní romantickou komedii, o to víc mě tento film překvapil. Líčí příběh mladého Adama, kterému byla diagnostikována schizofrenie a ukazuje, s jakými nepříjemnosti se musí člověk s touto diagnózou potýkat. Člověk slyší hlasy a ztrácí spojení s realitou. Žádná účinná léčba, kromě léků, které mají o to horší vedlejší účinky neexistuje. Člověk to má těžké v osobním i profesním životě a nezbývá mu nic jiného, než se s touto nemocí smířit a bojovat. Snímek je natočen způsobem, že se do hlavního hrdiny vcítíte a prožíváte to s ním. Místy je vtipný, smutný, až dojemný. Myslím, že je dobře, že něco takového vzniklo, aby lidi pochopili, že tito lidé nejsou odpadkami, které by se měly vynést. Doporučuji! ()

Arsenal83

Počúvať hlasy v hlave asi nebude nič príjemné, jeden nemenovaný premiér stredoeurópskej krajiny by o tom vedel povedať svoje. Určite to nie je nič ľahké, len film nešiel tým smerom, kam by som si želal. Bolo to skôr o chlapcových problémoch, ako o nejakej romanci, a asi to bolo aj hlavným účelom, ukázať, aké utrpenie takýto človek zažíva. Film teda na jednej strane vzbudzuje solidaritu, na strane druhej dáva potvrdenie, že ľudia s podobnými problémami nemôžu viesť štát. ()

Happens

Můj kamarád má paranoidní schizofrenii. Sdělil mi dost z jeho světa. Musím říct, že film pracuje s poměrně dost velkou přesností. Nicméně i tak byl film hodně utahaný, hlavní hrdina těžce nesympatický puberťák s věčně protáhlou hubou, co sbalí nejkrásnější a nejchytřejší bábovku na škole..(?) Aha. Proč ne. Film je taková těžká Amerika, ale navzdory všemu jsem měl na konci troooochu slzičky, za což tleskám režisérovi. ()

aLPaC

Výborný a též poučný film o mladíkovi, který se snaží vypořádat se schizofrenií. Doporučuju všem, protože mnohé věci, které zde Adam o schizofrenii říká, jako například to, že na rozdíl od jiných nemocí je lidé nelitují, ale spíše se jim snaží vyhýbat, jsou pravdivé. Přesně těm bych tento film doporučil. ()