Klan Gucci

• Česko Klan Gucci (viac)
USA, 2021, 164 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Sara Gay Forden (kniha)

Kamera:

Dariusz Wolski

Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek, Alexia Murray, Vincent Riotta, Gaetano Bruno, Camille Cottin (viac)

Klan Gucci je inšpirovaný šokujúcim skutočným príbehom impéria talianskeho módneho domu. Tri desaťročia rodinnej histórie, v ktorej nechýbajú láska, zrada, dekadencia, pomsta ani vražda, skladajú dokopy mozaiku toho, čo všetko so sebou nesie slávna značka Gucci. (Forum Film SK)

POMO

Průměrně zábavný film, a i to pouze díky přehrávajícím hercům, což jde stěží považovat za devizu. Jakoby je Scott nedržel na uzdě schválně, ať rozčeří stojatou hladinu dramaturgicky slabé látky. Právě pro dramatičtější námět (taky podle skutečných událostí), napínavější vyprávění a lepšího “záporáka” se mi o level více líbilo jeho All the Money in the World. Jeremy Irons a Al Pacino mi zde jako jediní dělali radost. A ke konci Camille Cottin, samozřejmě. ()

verbal

Skvěle Rydlym porežírované, retrovyňuňané do posledního osmdesátkového záhybu na fiží, všeobecně fantasticky zahrané výkvětem staroškolského herectva, dokonce i ta slizká neherečka s čurákem Lejdy KvokKvok s povislýma kozama, zoufale maskovanýma pušapkama, jede bomby, přičemž vypadá jako z reklamy na Martini, a žužu Žared si střihnul snad nejdokonalejší kreaci své kariéry, skoro na Osrala, jenže není negr, tak asi utře. Ale! Limitace ne zas až tolik dramatickými skutečnými událostmi o excentrické famílii labilních polobuzen, enormně tyjících z prodeje brutálně předražených a docela hnusných homohader cigánské šlechtě a snobským pičusům s kompulzivní potřebou prezentovat mezi ostatními degeneráty svůj majetkový statut, měla za následek vcelku nezáživný a enormně dlouhý scénář bez možnosti procpat do něj jakéhokoliv lidožravého mimozemského pamrda či šermujícího Démona, tudíž to nezheterogenizoval a nezesvižnil ani sám velký Rydly a uplácal v podstatě jen nudnou rutinérskou telenovelu o popkulturně vyhajpovaných pošahancích. ()

Tosim

Mě tedy, na rozdíl od ostatních, tohle rodinné drama dost smetlo. Také dlouhý film, ale dostatečně  napěchovaný událostmi, fakty a zajímavostmi o rodině Gucci. Ta mě zajímá asi jako dějiny raného maďarského truhlářství, ale klasik Ridley Scott, skvostné herecké obsazení a všechny ty intriky vytáhly mé hodnocení až na konečných 90%. O Lady Gaga jsem měl jako o herečce dost nevalné mínění, které jsem si musel taktéž poopravit. ()

Enšpígl

Krásné plynulé vyprávění o vztazích v klanu rodiny Gucci, kterou silně ovlivní snoubenka Patrizia. Ta v podání opravdu skvělé Lady Gaga je skutečně mimořádně hnusná bytost a probouzí emoce u mě vysloveně záporné. Adam Driver hrál taky dobře, hodně dobře, protože jeho úkol bylo jen v příběhu být a chovat se normálně, což si myslím taky není úplně jednoduché. Al Pacino nám tedy přibral až neuvěřitelně, chvíli jsem si říkal jestli není přifouklej. Jared Leto je pro změnu propgace na masku roku. Obsazení jsem opravdu užíval a tenhle příběh se závěrečnou katarzí rovněž. Nevím jak si film prožijou, lidé co celý příběh kolem rodinného impéria Gucci znají, ale mě jako absolutnímu neznalci jejich příběhu uteklo 150 minut jako nic. Mimochodem moc se mě líbily kostýmy, hold Gucci. ()

Isherwood

Povrchní jízda po laciném pozlátku módních mafiánů, která se rochní ve vlastním nabubřelém šovinismu, ale pod kůži se nezaryje ani jedenkrát. Scott je velký pán, sto padesát minut sfoukne suverénně jako Aldo svíčky narozeninového dortu, kde i tu dýchavičnost odpustíte, ale když to pak celé dojede, trochu vás zamrzí, že si to na streamu nevzal do parády odvázaný showrunner, který by se se nebál osm až deset hodin provláčet postavy něčím hlubším. ()

Malarkey

Jiní američtí režiséři mají v dnešní době co dělat, aby natočili něco vysloveně dobrého nebo originálního a 84letý Ridley Scott to zvládnul za jeden rok dvakrát. Klan Gucci sice na první pohled může působit jako nějaké módní, návrhářské drama, ale pravda je trošku někde jinde. Extravagantní herecké výkony, temný příběh jedné italské rodiny, sebevědomá režie se skvělou atmosférou Itálie nebo perfektní dobový soundtrack, který Vám připomene, proč je stále Georgio Moroder takový frajer. Škoda, že některé momenty scénáristicky vyzní do prázdna. Naštěstí tu ale herecky s italskou angličtinou kouzlí herci jako Lady Gaga, která vládne celým dějem, Al Pacino, který Vám připomene, proč ho máte ze starých gangsterek tak rádi, Jared Leto, který se zde změnil k nepoznání nebo Adam Driver, který je tu až říšsky přísný. Takže je jednoznačně i tak nač koukat. ()

Rimsy

Nápaditá, zábavná, frenetická, ale také utahaná, roztěkaná a nedotažená – mozaika přepálených vztahů mezi členy rodu Gucci se vymkla Ridleymu Scottovi z rukou. Zajímavost si však udržet dokázala. Více zde. ()

Superpero

Intriky v bohatém rodinném klanu opepřené zábavnými hereckými výkony, kde jsou všichni správně přehnaní, protože jsou Italové. :) Nejdál to dovedl Jared Leto, ten už hraje vyloženou karikaturu, ale mě to přišlo vtipné. I přes úctyhodnou délku, mi film přišel zkratkovitý a mnoho konfliktů nebylo dostatečně vysvětleno. V dnešní přeseriálované době, by formát minisérie zrovna Gucciům slušel. Přesto, za mě spokojenost. Uteklo to jako voda. ()

Fr

„CO TADY HRAJEŠ ZA HRU?“…   Dlouho je to příběh jedný paní, která věděla, jak využít všechny svý otvory. Skvělá Gaga, ovšem celkem nuda… Pak ale ta její Patrizia přitvrdí a atmosféra v rodině krásně houstne. A to se mi líbí, takže ta druhá půlka je celkem dramaticky zábavná, páč se pere to jejich velký rodinný prádlo. Přiznám se, že ten příběh neznám a žádnou jejich kabelku jsem nikdy nenosil. Možná kvůli tomu, Adamovi, Stefanii Joanne Angelině Germanotta, dědouškům Alovi či Jeremymu a namaskovanýmu Jaredovi, jsem nakonec celkem spokojenej.   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed“, kterou v roce 2000 napsala Sara Gay Forden, neznám. 2.) Kreslím si doma šatičky a jiný píčoviny. Třeba botičky.  ///  Thx za titule „Kateřina Hámová“.    PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Ridley Scott si vybral slabší chvilku a byť to není úplně špatné, tak v mých očích se jedná o jeho nejslabší dílo za posledních 5 let.Samotný příběh je celkem zajímavý, ale zpracování je trochu mdlé a nezáživné. Sledujeme rodinu Gucciových a tak trochu jsem doufal, že to bude víc gangsterka, ale je to spíš drama.Herecky je film solidní. Adam Driver jakožto nový Scottův tahoun slušný, Lady Gaga solidní, Jared Leto- jeho výkon mi přišel až moc teatrální, ale maska neskutečná a Al Pacino v pohodě- až na ty italské přízvuky, to mi trochu vadilo.Režijně mi film přišel trochu chladný a na přemrštěnou stopáž 150 minut film nabídl hodně málo zajímavých i atraktivních scén. Dokonce ani o samotné módy jsem se příliš nedočkal.Vzhledem k tématu, hercům i režisérovi jsem očekával film nejméně o level nabušenější snad ve všech ohledech, ale přežil jsem to bez větších problémů a 3 hvězdičky si myslím jsou adekvátní.Příběh 3/5, Akce 0/5, Humor 0/5, Násilí 1/5, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 2/5, Emoce 2/5, Herci 4/5. 6/10. ()

tron

Skutočne nie som odborník na módu. Som v tejto téme natoľko mimo, že som síce možno kedysi túto informáciu zachytil, ale následne som ju úplne vymazal z hlavy, takže som vôbec netušil, ako celý „incident“ dopadol (a pre koho). O to mohutnejšie som si Scottov film užil, pretože scenár pre mňa predstavoval nezmapované, nepredvídateľné územie, na ktorom sa môže stať všeličo. A veruže sa aj počas monštruózne stopáže (ktorá mi však vonkoncom neprekážala) stane. 84-ročný pán režisér si to užíva, herci si to užívajú, kameraman si to užíva, soundtrack je skvelý, dobová atmosféra parádna. Takýmto filmom 3* nedávam. ()

xxmartinxx

Roztěkaný film, který se neustále ztrácí v hned několika potenciálních cílech, k nimž by se dalo mířit. Vevnitř je uvězněno hned několik ok filmů, ale tenhle výsledek je nekonečně dlouhý a nudný. ()

Morien

Díky falešnému přízvuku herců nesledovatelné. Jedna moje oblíbená italská historická švadlena hned po premiéře natočila nas*ané několikaminutové video o tom, že buďto teda měli celou dobu mluvit italsky, nebo se na to urážlivé karikování měli vykašlat, a já jsem během sledování filmu jsem nemohla myslet na nic jiného. Je to tak strašně rušivé, že se z hereckých výkonů samotných, děje, obsahu, zkrátka prostě všeho ostatního stalo jenom "něco na pozadí". A navíc i nesmyslné, proč by měli mít přízvuk, když k sobě snad mluví ve stejné řeči. Pokaždé, když promluvil Jared Leto, jsem chtěla zlomit svůj tablet vzteky vejpůl. A nebo jsem něco hrubě nepochopila a měla to být nějaká extrémní komedie? Grrrrr. Ale abych dodala aspoň jednu věc, která se mi líbila: Když byli milenci poprvé na rande a Adam Driver v lodičce přepadl ze sedačky na záda a ten tajemný bodyguard, co je sledoval, se usmál. --- Mno, a když už jsem se trochu uklidnila, tak ještě něco "konstruktivní kritiky". Přijde mi, že Ridleyho Scotta pořád nechávají točit filmy, protože je to Ridley Scott, a z toho samého důvodu se mu bojí říct jakékoliv připomínky. A to ne jen u tohohle, ale u všech jeho výtvorů z posledních pár let. U House of Gucci konkrétně třeba že na banální bulvární povídku není třeba dvě a půl hodiny, že "based on a true story" automaticky nepřidává nic na kvalitě a že dramaturgie je prostě potřeba. Hluboce jsem se zamyslela a dospěla jsem k názoru, že ten film je o ničem, respektive že o ničem není. "Tři desetiletí rodinné historie, v níž nechybí láska, zrada, dekadence, pomsta ani vražda (...)" - kde? Ačkoliv by se řeči distributorů neměly brát vážně, protože často mají s filmy samotnými společné jen pramálo, tak v tomhle případě to jako berlička napovídající, o co tvůrcům asi šlo, poslouží, protože film je v tomto ohledu velmi zmatený, a jak děcka dneska říkají, does not deliver ani v nejmenším. Například právě plynutí času je ve filmu zobrazené velmi neobratně a je při divákově vnímání děje spíš na překážku. Příběh módního domu Gucci to taky není, protože film začíná s Patrizií a minimálně v první půlce se tváří, že je zcela a pouze o jejím šplhání a pokusech o manipulaci. Pak se to tedy divně zlomí a ona z děje najednou vypadne a musí se z pozadí hlásit o pozornost filmařů stejně jako se její postava snaží získat pozornost svého ex, a nepůsobí to jako záměrná změna hlavní postavy z ní na něj, ale jako chyba tvůrců a neschopnost adaptovat roztahané skutečné události do souvislého koncentrovaného vyprávění. Vztah s Pinou je velmi zkratkovitý a nedodělaný, ačkoliv má dost zásadní vliv na událost, kterou je celý film rámovaný a vypointovaný. Řekla bych, že si určitě zasloužil víc pozornosti než nějaké blbé hádání se o akcie, koho to zajímá, tohle není The Social Network. Obsazení hlavní role Lady Gaga bylo spíš nešťastné, protože žádné množství stans a gayů prohlašujících ji za ikonu z ní charakterní herečku neudělá. Nedokázala být jako neinteligetní a pudy ovládaná megera přesvědčivá a tak její postava působí jako z nějaké televizní inscenace nebo žánrového filmu, nikoliv jako "z životopisného dramatu", pokud to tedy vůbec mělo být životopisné drama, protože při tom všem šaškování, kdo ví. Sledovat vedle ní Adama Drivera byla opravdová muka. Nejenže mi přišlo, že kvůli tomu neustálému nasazování přízvuku neměl příležitost doopravdy hrát/respektive ukázat to, co je na něm jako na herci zajímavé a odlišné od davu jiných hollywoodských panáků, ale navíc byl ještě i on jako performer utlačovaný svou neobratně dominantní hereckou partnerkou. Dekadenci bych jako lákadlo na diváky v souvislosti s tímto filmem taky raději nepoužívala, spíš nudné odosobněné snobství. Jeden nahý pánský zadek na přehlídce Toma Forda dekadentní film nedělá. Takže, abych to shrnula, nejenže se mi film nelíbil (což ostatně nic neznamená, protože vyhovět vkusu všech nemůže nikdo), ale především mi přišel špatně natočený. Mám dojem, že tvůrci celou dobu doufali, že dělají druhého Vlka z Wall Street, ale zůstali na všech frontách daleko pozadu. Mně se Vlk sice taky nelíbil, ale jsem ochotná uznat, že udělaný byl adekvátně ke svým vytyčeným cílům. () (menej) (viac)

choze

Strhující intrikářské drama se nekoná, tak zajímavý zas příběh Gucciovic famílie není. Koukatelný ale je, byť pokrácení by mu neuškodilo. Skvělí herci, sexy soundtrack a italských přízvuků, kolik kdo snese. ()

Eliott

Jedná se sice o téma, které mne nijak zvláště nezajímá, ale i tak mne film jakožto celek zaujal. Bohužel však klady i zápory přesně odpovídají životopisným filmům. Tím pádem, dílo dle očekávání ztrácí zhruba někde kolem poloviny stávající úroveň. Zbytek je sice stále koukatelný, ale rozhodně už se mi to tolik nelíbilo. Abych svou myšlenku trochu rozvinul. Úskalí životopisných děl o kterém hovořím. Na začátku máme zpravidla ukázky něčeho krásného a velice zajímavého. Divák rychle spolkne návnadu a přijde mu, jakoby krásné a sympatické ústřední filmové postavy mohly dosáhnout prakticky čehokoli. Ve svých životech však ujdou jen pár uspokojivých krůčků a pak tvrdě padnou na hubu, neboť je jejich okolí poseté jen do zad bodajícími sviněmi. O to horší, že divák nemá komu přát, natož s kým se ztotožnit. Jelikož kladná postava již v tuto chvíli prakticky neexistuje, neboť se nenávratně proměnila do ještě většího hajzla. Autenticita reálného světa se musí ocenit. Ale koukat na něco takového, pak pro mne postrádá smysl, neboť je to zdlouhavé a osudy výrazných tváří společnosti Gucci jsou mi celkem ukradené. 60% ()

Botič

Stylově oblečená gangsterka s duší telenovely. Melodrama je díky House of Gucci opět v módě. Má to svoje neduhy. Postava Jareda Leto je z celé partičky nejvíc mimo až to někdy ruší. Lady Gaga ke konci celkem otravná. Adam Driver pro jistotu asi ani nedostal brief. Hudební pecky podivně nastříhané úplně do všech scén. A závěrečný akt by si zasloužil více prostoru. Ale i tak Ridley celou dobu baví. Paradoxně to celé působí spíš jako projekt Ryana Murphyho, než Ridley Scotta. Takže kdo miluje American Crime Story, Pose nebo Feud si tady přijde určitě na své. ()

Spiker01

Ridley Scott neustává ve své snaze přinášet stále nové filmy, které se nestanou rychlokvaškami, nýbrž zůstanou v povědomí diváků ještě alespoň několik let. I tentokrát se vrhl do nadměrně dlouhého eposu, u něhož mě však naprosto strhla první polovina a ta druhá mě už bavila o dost méně. O klanu Gucciů jsem toho před filmem moc nevěděl a nemohu tedy posoudit, kde je to umělecká licence (jako vždy jistě hojně zastoupená) a kdy se Ridley drží v rámci mezí historie, ovšem koho musím rozhodně pochválit, tak je Lady Gaga, u níž jsem ani po předchozích filmových zářezech nevěděl, jestli mě spíš štve nebo baví a tady mě tedy bavila dost. A čert vem její přestřelený akcent, tohle byla zkrátka její role. Jen škoda, že se Ridleymu právě v druhé polovině snímku nepovedlo udržet tempo, jinak by to byl v jeho kariéře další majstrštyk, letos dokonce už druhý. Takže za suprových 8. ()

Kaka

Storytelling veskrze průměrný, Gucciho táhnou především herci. Působí to na mne, jako kdyby Ridley přišel na plac a řekl "tak, teď si všichni hrajte co chcete, improvizujte jak umíte, hlavně nezapomeňte tahat z kapes co nejsilnější italský akcent". A kupodivu to obvykle funguje. Rovněž maskéři odvádějí jako vždy v Ridleyho ansámblu skvělou práci, protože například takového Jareda Leta jsem poznal skrze make-up asi tak po hodině. Pokud bych si měl vybrat mezi The Last Duel a Gucci, zvolil bych historické drama, které je soustředěnější, s poctivěji, citlivěji a opatrněji zpracovaným příběhem, který nechává silnější emocionální dopad. V případě Gucciho nejvíce na srdci diváka zahřeje kromě již zmiňovaných herců snad jen skvělá kamera a brilantní design kostýmů a interiérů, které pochopitelně tvůrci vypiplali do nejmenšího detailu tak, jak se na ikonu luxusu a glamouru sluší a patří. ()

castor

Čekal jsem kombinaci požitkářství, chytrého scénáře, lahůdkového obsazení, silných detailů, šťavnatých emocí a precizních kostýmů. Dostal jsem od každého nečekaně málo. Vždyť třeba úvodní půlhodina do svatby je absolutně nijaká, pak naštěstí nastoupí Al Pacino a zejména skvostně přehrávající (italsky rázně temperamentní) Jared Leto, přesto o lákavou látku opravdu nejde. Ridley Scott stvořil několik kultů a letos se s velkou pompou představuje (vinou pandemických opatření) už podruhé, jenže tenhle kus je prostě „obyčejné“ rodinné drama s osudem jednoho skomírajícího impéria za zády. Děvče ze skromnějších poměrů se provdává za vnuka zakladatele módního domu Gucci, ač se to jeho otci nelíbí. Ona má však své manipulativní kroky řádně promyšlené a pomocí manželova strýce se hodlá dostat zpět do rodinného podniku. Hlubšího vhledu do vývoje značky se nedočkáme, vztah ústředního dua dělá podivné kotrmelce a skutečný kriminální čin je vlastně jen jakousi poznámkou pod čarou. Prostě žádná linie netvoří to pravé jádro. Nejsou to ani rodinná trápení, ani vliv peněz na charaktery postav. Jednoduše žádné suverénnější téma. A ta přetahovaná mezi herci o „lepší“ přízvuk? Buď natočme film s italskými herci nebo prostě mluvme anglicky bez toho divadla okolo. ()

Byly uděleny Zlaté maliny

Byly uděleny Zlaté maliny

27.03.2022

Jak už bývá každoroční tradicí, den před rozdáním zřejmě nejprestižnějších filmových ocenění, jakými jsou Oscary, přichází i udělení nejznámějších anticen. Zlaté maliny každý rok směřují nejhorším… (viac)

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

Pokračování Gladiátora se blíží

Pokračování Gladiátora se blíží

30.09.2021

Legendární režisér Ridley Scott potvrdil, že se skutečně chystá natočit pokračování Gladiátora. 83letý režisér nedávno dokončil dva nové snímky, Klan Gucci a Poslední souboj, oba dorazí do kin ještě… (viac)