Klan Gucci

• Česko Klan Gucci (viac)
USA, 2021, 164 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Sara Gay Forden (kniha)

Kamera:

Dariusz Wolski

Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek, Alexia Murray, Vincent Riotta, Gaetano Bruno, Camille Cottin (viac)

Klan Gucci je inšpirovaný šokujúcim skutočným príbehom impéria talianskeho módneho domu. Tri desaťročia rodinnej histórie, v ktorej nechýbajú láska, zrada, dekadencia, pomsta ani vražda, skladajú dokopy mozaiku toho, čo všetko so sebou nesie slávna značka Gucci. (Forum Film SK)

woodsman

dalsi paradny film od legendy Ridleya Scotta vobec som nepoznam historiu Gucci a tento film mi ju pekne ukazal Lady Gaga sa inak vipracovala na herecku 1 kategorie vau prajem jej vela uspechov mala u velmy peknu scenu dal by som si hned povedat ale bola to riadny svina Leto pekne zamaskovany ()

Renfield

Je spíše zklamáním, že mě na tomto rodinném eposu zaujaly především herecké výkony a to ještě pouze některé. Díky tomu potom není překvapením, že právě po vyklizení rodinného bitevního pole Al Pacinem a Jeremy Ironsem se děj rozsype. Tohle trvá až do Pacinova návratu ve scéně prodání akcií, která patří i díky němu k nejzdařilejším ve filmu. Také právě v ní Adam Driver dokončuje svoji proměnu z tichého kluka v úvodu na vůdce rodinného klanu. Je to proměna vlastně nenápadná, přesto jasně patrná. Lady Gaga má mrchu v očích od začátku, ale svým výkonem dokáže nadchnout. A Jared Leto je poznatelný právě jen díky výrazným očím, tedy výborná práce maskérů, ovšem herecky je to trochu moc, zkrátka i idiot musí mít hranice. Děj se odehrává skrze tři desetiletí, z nichž každé bylo úplně odlišné, přesto to v něm není znát. Jediným dělítkem je použitá hudba, výborné kostýmy z tohoto ohledu zapadnou stejně jako například rekvizity. U Ridleyho Scotta a vůbec vzhledem k tématu jsem v tomto ohledu čekal podstatně výraznější styl. V poslední hodině by mělo vše gradovat, připravovat půdu pro onen čin, kvůli kterému je ten příběh tak známý. Tohle se však neděje, motivace Patrizie mimo to, co je známé od začátku, jsou shrnuty do nějakých dvou scén. Příprava a nakonec i čin samotný jsou na tom ještě hůře. A to jsem měl pocit, že je tu taková půlhodinka navíc. Rozhodně to není špatný film, ale to co v prvních necelých dvou hodinách funguje, je v té poslední pryč. Pokud bude, a já věřím že ano, těším se na režisérský sestřih. 65% ()

Marius_ss

No popravde...čakal som od toho viac. Na to akí herci a tvorcovia sa tu stretli, a akú zaujímavú tému si vybrali, mi to prišlo dosť vlažné. Lady Gaga a Adam Driver boli skvelí. Jeremy Irons a Al Pacino žiaľ nedostali príliš veľa priestoru. ()

mira007

Ridley Scott ve svým 84 letech naservíroval po Posledním souboji v roce 2021 druhou pecku o story z módního průmyslu v žánru, drama, krimi, černá komedie a asi trochu romantiky. Luxus, bohatství a zkaženost hlavní hrdinky v podání Lady Gaga, která tady předvádí výkon na Oscara a toho by měla dostat. Technicky, herecky na jednotku, obsazeno prvoligově, výborný vizuál , dobře odvyprávěno. Podtrženo, sečteno silné čtyři hvězdy. ()

dan4815

Když Ridley Scott jenom projde kolem natáčecího placu, stává se z projektu grandiózní záležitost, jen škoda, že takto neobchází české reklamy. Člověk by si řekl, že 164 minut je příliš mnoho, a budou to útrpné minuty plné přemáhání a lítosti z peněz za vstupenky. Jak by řekl klasik – ale právě že vůbec. Film mi nabídl krásný progres hlavních hrdinů. Začátek je o zamilovanosti, naivitě a zářné budoucnosti, kterou divák tak silně cítí, až má pocit, že také dokáže vše. Úspěch našich bohatých hrdinů je snad nakažlivý. Divák částečně nahlíží do rodinné (ne)srdečnosti. Kdo je v rodině úspěšný, je milován, kdo ale není, je v ústranní smířen se svým osudem. Každý však začne pochybovat o svém postavení v hierarchii. Náš mladý klučík, nadějný student práv a méně nadějný milovník žen, je z počátku velmi plachý. Živnost jej nezajímá a v rodině jej vnímají spíše na vedlejší koleji. Do jeho života vstoupí mladá žena, která chce možná málo, ale dozajista u ní platí, že s jídlem roste chuť. Pozorný divák si všimne drobných nuancí, kdy životní partnerka stojí při svém manželovi i v dobách, kdy nic nemá a pracuje pro její rodinu jako umývač náklaďáků. Je to ta pravá láska? Nebo snad jasný zlatokopecký záměr? No… „V životě jsem nepracovala, a teď s tím nebudu začínat.“ Tuto větu pronesla Patrizia Reggiani na popud soudu, který ji nabídl, že ji pustí z vězení dříve za vykonávání práce. Tato žena pracovala slovy a rozkrokem, nic více nikdy nepotřebovala. Film přirozeně mění postavy tak, že si toho divák zpočátku ani nevšimne. Každá postava projde velikou změnou – někdy ku škodě. Najednou, ani nevíte jak, zjišťujete, že ta laskavá chlípná dívka nátlakem upozorňuje svého muže k tomu, aby se více snažil v rodinném obchodu. A to nedlouho po jejím pozitivním motivováním, že to zvládne. Tato podívaná je o mezilidských vztazích, to, co se stalo s firmou je až druhořadou záležitostí. Film poukazuje na vztahy mezi otci a syny, mezi partnery a mezi příbuznými. Ve všech rovinách je to poměrně depresivní snímek ukazující, že rodina je vlastně vše na čem by mělo záležet, ale když se do toho připlete „Yoko Ono“ milující kvalitní hadry, a ještě více peníze, je konec. Druhá polovina filmu mapuje strastiplnou cestu ke zničení všeho, co rodina Gucci tak dobře, leč obtížně, budovala. Z prvních italských sešlostí plné energie a rodinné pohody najednou vidíme, jak se celá rodina rozpadá, a to kvůli intrikám. Divák si poté pokládá otázku, mohla za to jenom Mauriziova žena, která v něm vyvolala hanbu za slova, že do rodiny se svým „obchodním“ duchem příliš nezapadá? Dříve či později by se do chodu firmy zapojil. Kdyby nevstoupila do jeho života Patrizia, měl by střídmější pohled na chod firmy? Strhující podívaná, a ač je první polovina snímku méně záživná, v celku se vyjímá velmi důležitě a krásně vytváří kontrast mezi úspěchem a nešťastným koncem všeho. První polovina zvýrazňuje pozdější depresi, která z postav ke konci číší. Jsem velmi rád, že jsem na poslední možnost stihl zajít do kina, abych uviděl tento epos bez přestávky. Moč? Ta se zarazila zpátky do ledvin, najednou nebylo nic než jen plátno, poutavý příběh a dobré herecké výkony. () (menej) (viac)

bobstock

Dramaturgicky se z rodiny Gucciů už nepodařilo více dostat ani samotnému Ridleymu, tak alespoň dosáhli neřestné 160minuté stopáže, u které může nejeden upadnout do snů o drahých značkových hadřících. Spíš nežli skutečným příběhem a hereckými snahami o italský přízvuk si budu pamatovat tenhle kousek z důvodů začátku ukrajinsko-ruského konfliktu. Bylo to při tomhle filmu, kdy přišla zpráva o vypnutí ruských komunikačních kanálů kolem 1 ráno a zahájení útoku na suverenní stát ve  4 ráno 24.února. Psychopat Putin se zapisuje do dějin a po vzoru minulých diktátorů vrací Rusko do temného věku uzavřené společnosti na dlouhá desetiletí. Bravo o tom se budou děti učit. 65% ()

Nethar

Šlo to, čekal jsem vzhledem k obsazení (A. Driver, Al Pacino, J. Irons) o něco víc, ale bylo to zábavné. Co mě osobně rozčiluje, ač si na tom dávali záležet, a používá se to často u ruštiny, je "italská výslovnost angličtiny". Když nemluví italsky, tak ať prostě mluví anglicky a nedělají šašky. ()

Yoss

Môj obľúbený Ridley Scott v top forme. A ešte aj so skvelým Al Pacinom, čo viac si priať. Príbeh rodiny Gucciovcov je tu podaný divákovi veľmi vďačne, príťažlivona zaujímavo. Vidieť,  že na scenári sa vyhrali a všetci si to pri nakrúcaní užívali. Viac Ridleyho Scotta do kinematografie, škoda, že už má svoj vek, ale ani nových jeho filmoch to nie je badať a ide si svoju kvalitu. ()

kamil.i

80tkový festival kostýmov, hudby a štýlu zaodieva rodinnú tragédiu, ktorá viac pripomína humornú satiru módneho biznisu než ponurú drámu. A to je dobre. Mierne zosmiešnenie výstrednej rodiny a extravagantnej módy 80. rokov je vhodnejšie ako seriózny naratív vážnej drámy, pretože ten by mohol v konečnom dôsledku docieliť pravý opak. Týmto prístupom sa podobá na legendárneho Vlka z Wall Street. Od skvelého Ridleyho Scotta sme tak v jednom roku dostali stredoveko epický, no témou súčasný Posledný súboj, i jeho odľahčený protipól zo zvláštneho sveta módy konca 20. storočia. ()

hemul

Sú aj také filmy, po ktorých vyjdete z kina a neviete povedať, aká bola hudba, kamera, herci, ale viete naisto, že vás film vtiahol do svojho sveta a tak skoro vás nepustí. Tomu sa povie virtuozita. Takýmto virtuózom je Ridley Scott, rozprávač z rodu homérovského. A taký film je Klan Gucci. ()

Klajnik odpad!

Scénáristicky se to poněkud rozpadá, což je jedna z výtek, kterou jsem slýchával a kterou mohu i potvrdit. Dokážu přesně určit i moment, kdy se to v příběhu stane: Mauritio Gucci si vezme Patrizii, která se však začne jevit jako mrcha až v momentě, kdy zjistí, že se prodávají padělky značky jejího muže a jeho rodiny. To, jak na svého muže začala křičet s tím, že přece nemůže dovolit, aby jejich jméno bylo na takovém šrotu. Ovšem, Patrizia byla ctižádostivá, ale najednou začalo být svárlivá a arogatní kvůli prkotině, ačkoliv si zrovna v životě neskutečně polepšila. Najednou se u ní objevilo chování, které přišlo odnikud. Zdá se mi, že tam chyběla motivace i built up pro to, aby divák mohl toto chování s něčím organicky spojit. Divák si to teda musí vysvětlit frází typu: "Prostě chce víc a je emocionálně labilní", ale ve skutečnosti ta postava šílí kvůli něčemu, co té postavě přisvojili v nutnosti spíše tvůrci, než že by to vzešlo z postavy samotné. <---Od té doby je však postava Patrizie nesympatická a příběh též není zrovna strhující. Vlastně je to poměrně táhlé a povrchní. Po stránce stylu se mi to do mysli rovněž nijak nevrylo. Citově ani intelektuálně jsem z toho nic neměl, ale asi jsem se něco dozvěděl o kapitole ze života zakladatelů značky, která je mi vlastně u prdele. Škoda, že tvůrci nedokázali natočit něco, co by za tu pozornost stálo. U Ridleyho Scotta člověk v nikdy pořádně neví - jeho Last Duel, který vyšel ve stejný rok, je naopak skvělej. ()

bidja

To je práce! Čím dál tím lepší Gaga. Famózní Jared Leto. Momentálně dvorní Driver. Nic proti Scottovi, ale okamžitě jsem si představoval jak by to natočil Sorrentino. ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 9/10    Akce: 8/10    Vtip: 8/10    Napětí: 6/10    Láska: 9/10    Soundtrack: 9/10         01/2022 ()

Muel

| Metro-Goldwyn-Mayer | Po skvelom Poslednom súboji sa Ridley potupil týmto úmorným dielom, ktoré ma síce neunudilo, ale je mi smutno z niektorých rozhodnutí, čo tu boli podniknuté. Sila tohto filmu nemala spočívať v príbehu, ten je na takúto stopáž až príliš nekomplexný a dramaturgicky s takýmto scenárom a ponurou réžiou nikdy nemôže fungovať. Tu trebalo dravejšiu réžiu, ako napríklad v nedávnom Irishmanovi, kde kreatívnejši prístup k látke zachránili celý film aj napriek menej atraktívnej zápletke. Scorsese si to uvedomoval a vyšlo mu to veľmi pekne, Ridley ale nie a nie vystúpiť z komfortnej zóny (resp. v nej vystúpil len pri už spomínanom Poslednom súboji). Nedobrý to film. Viac TU. | Hodnotenie: 4/10 | ()

Pawlisman

Ano, je to Ridley, ale kdybych to nevěděl..přišlo mi režisérsky špatně amatérsky natočené. Třeba jen scéna na dsikotéce, já nevim. Toto je filmařina 21. století? A pokud si neumím dobře poradit se střihami a vytyčit správné scény, dám prostě nudnému příběhu stopáž 2,5 hodiny? Myslím, že tímto směrem by neměla jít filmařina. ()

Greg25

Herci, ti jsou tady naprosto skvělí (Lady Gaga a Adam Driver jsou naprosto skvělí). Má to dobrý scénář, dostatečně nosné téma, dobrou režii a přesto tomu něco chybí. Něco, co by tomu vdechlo život, duši, atmosféru, nebo originalitu. Klasickou gradaci film postrádá rovněž a skok z 80. let do 90. let je poněkud ukoptěný - jednak ho skoro nepostřehnete (takže máte pocit, že pár scén ve filmu chybí), jednak tak i samotný vývoj vztahu ústřední dvojice je pak poněkud urychlený. Finále bez gradace a jaksi odbyté. Jako celek slušný film, ale potenciál pro film bych z takhle děsivého námětu cítila větší než jen jako salónní konverzačku  s průměrnými dialogy v různých kulisách a ve dvou a půl hodinách (ačkoliv stopáž navzdory některým hluchým scénám není na překážku). 65% ()

Byly uděleny Zlaté maliny

Byly uděleny Zlaté maliny

27.03.2022

Jak už bývá každoroční tradicí, den před rozdáním zřejmě nejprestižnějších filmových ocenění, jakými jsou Oscary, přichází i udělení nejznámějších anticen. Zlaté maliny každý rok směřují nejhorším… (viac)

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

Pokračování Gladiátora se blíží

Pokračování Gladiátora se blíží

30.09.2021

Legendární režisér Ridley Scott potvrdil, že se skutečně chystá natočit pokračování Gladiátora. 83letý režisér nedávno dokončil dva nové snímky, Klan Gucci a Poslední souboj, oba dorazí do kin ještě… (viac)