Všichni krásní koníci

• Grécko Mikra omorfa aloga (viac)

Přáli jste si někdy prožít svůj život znovu a jinak? V luxusu, který si přece zasloužíte? Když si myslíte, že jste o všechno přišli, už beztak nemáte co ztratit… V důsledku děsivé katastrofy odvezou Aliki a její manžel Petros svého synka Panagiotise do provinčního přímořského městečka, kde hledají útočiště. Oba si zde najdou dočasné zaměstnání a snaží se dát svůj život znovu dohromady, aby se mohli vrátit domů, do Atén. Když si však Aliki začne uvědomovat, že jejich plán nefunguje – nebo ještě hůř, že vlastně ani žádný nemají –, propast mezi ní a Petrosem se začne prohlubovat. (Cinemax)

Dawe2 odpad!

To byla ale pomalá a únavná hovadina o ničem ... Hrátky s rolí postav na začátku to opravdu nezachrání. Byť by to byl zajímavý nápad na rozjezd, kdyby ovšem bylo co a kam rozjíždět. Mimochodem znovu jsem se přesvědčil, že popisy od Cinemaxu jsou naprosto nesmyslné, označil bych je za schválně zavádějící až lživé. Například ta děsivá katastrofa ve filmu vůbec není, jen zmínka, že si někdo myslí, že za to nemůže. Jak může být děsivé něco, co tam vůbec není ... Za mě je tenhle film únavná blbost, nuda a ztráta času. Název filmu nemá s dějem nic společného, to ho mohli nazvat naprosto jakkoliv. ()

dopitak

Dusivý film v němž se zdánlivě nic neděje.To, co ale bublá pod povrchem, se nedá zastavit. Otázkou bývá, jak a jestli tvůrci podobné podmínky dovedou využít. V Krásných malých konících se toho moc nestane, ale atmosféra, prostředí i herci se mi moc líbili. Fajn i na studium řečtiny, dialogům je parádně rozumět. ()

JitkaCardova

Druhý Konstantatosův film jen potvrzuje režisérovu výjimečnost a vypravěčský i umělecký talent. Nechci (výjimečně) nic prozrazovat, protože stejně jako u jeho prvního celovečerního filmu Luton, kterým dobýval festivaly, i tady platí, že postavy nejsou tím, čím se zpočátku jeví být, a že podstatná je právě ta cesta úvah, kterou divák urazí v myšlenkách od prvních dojmů, přes jejich postupné opravování na základě nových informací, detailů, které nesedí, když se snaží hlouběji pronikat do toho, co se na plátně děje, porozumět tomu, jaký mají postavy mezi sebou vztah, co je spojuje, rozděluje, co je jejich životním cílem a smyslem a proč. *** Je v tom kus zamýšlené ironie, když nás režisér nutí upouštět od prvních běžných předpokladů, uvědomovat si, na jakém základě posuzujeme něčí společenský status, a o kolik bědnější či alespoň diametrálně odlišnější může něčí životní situace být oproti tomu, jak dotyčný na první pohled chce nebo pragmaticky potřebuje působit. *** Konstantatos je pro mě nezaměnitelný právě tím, že sociálně-kritický náboj jeho filmů vystoupí zřetelně teprve ve chvíli, kdy divák urazí kus cesty na základě posunů ve vlastní reflexi sledovaného, že se děje až v jeho hlavě, v aktivní interakci s viděným. A také proto, že je mistrem nenápadně bravurního civilního snímání, vyprávění kamerou, záběrem, postupné proměny rámování jak obrazů, tak i vztahů, až nakonec našich soudů a myšlenek. Jeho filmy jsou rafinovaná a krutě upřímná zrcadla, obrácená stejnou měrou do našich hlav jako na venek. *~ ()