Mladí a neklidní

• Írsko Here Are the Young Men (viac)

Po ukončení školy čelí dublinská mládež – Matthew, svobodomyslná Jen, nihilistický Rez a vyšinutý Kearney – sociální prázdnotě, kterou utápí v alkoholu a drogách v ulicích svého města. Svými šokujícími činy se propadají nejen do hlubší sebedestrukce, ale také mimo zákon. (nebec)

Adramelech

Film ukazuje úpadek určité části irské mládeže: vandalismus, sprejerství, alkohol, drogy. U nás to všechno jistě existuje také pouze s tím rozdílem, že tyhle typy si nedávají sraz v kostele a předtím, než do sebe hodí nějakou tu tabletu, neříkají „Odpusť nám, Pane, naše hříchy.“ Inu, Irsko je přece jen dost katolická země. Smysl filmu je asi výchovný, děj nemá cenu komentovat, protože mě nebavil, takže s ním nechci nudit ani ostatní. Ale položil jsem si otázku, jak to s mladou generací vypadá u nás. Vlastně ani nevím, protože se s jejími příslušníky setkávám jen zcela výjimečně. Onehdy mě jedna slečna požádala, abych jí dělal neoficiálního konzultanta při psaní její diplomové práce. Odmítl jsem to s tím, že osoba jako je ona by vůbec neměla nic sepisovat, neboť jejím schopnostem by bylo přiměřenější, kdyby někde v krámě prodávala rohlíky nebo šroubky. Také jsem nechtěl riskovat, že by mi tam napsala poděkování a já bych pak pro samou ostudu musel chodit kanálama. A abych to celé napsal za ni, to se mi nechtělo, tak pěkná zase nebyla. Později jsem na webu našel, že práci obhájila se známkou 3, což znamená, že po republice běhá další pologramotná magistra. No nic, aspoň že holka nefetuje, nechlastá ani nesprejuje. ()

BOURQUE

Film, ktorý so svojím obrazom o štyroch mladých ľudí z Anglicka chce šokovať (ale len chce). Mladosť s veľkými problémami a bez skutočných vízií za lepším životom. V danom žánru existujú lepšie a obrazovo oveľa dominantnejšie snímky. Herecké umenie tu v podstate zastupuje len Anya Taylor-Joy. Osobné hodnotenie: 65% (**) ()

DonBraso

Hodně zvláštní film, který se snaží být trochu jiný, přitom by divák ocenil to zažité co zná. Jakoby chybí ta myšlenka, to pochopit co vidím na plátně a nedostat zbytečnost jako v mysteriózních seancí. Je tu klasická parta, která je vesměs různorodá, ale kluci se prostě zhulej a hotovo. Přijde nějaká pařba, jedna láska a zbytečné scény, které nikam nevedou, jsou jen ukázkou a to hodně slabou. Jo Finn Cole bavil herecky, ale opět Vám nějak připadá důsledek toho, proč máte vlastně ve víru koukat, že je v Americe, když to vlastně je výsledku nějaký výplod. Ten Trainspotting mě napadl ze začátku taky, jako zde autora M.I.k.e , ale prostě to tam nevidíš, protože to lechce zklouzne do nezajímavých not. Takže jedině Matthew hejbe láskou vs Kearney právě v hereckým balení Finn Cole, kterýho zná člověk nejvíc z Peaky Blinder. Zde možná stačila ta filmová klasika o partě kámošů s lepším koncem.55% ()

sedm.1 odpad!

Novodobá šokující výpověď o mladých pro mladé z Irska, alá Trainspotting 2020? Ani hovno! Pro mě ryzí Odpad!, udělený za nestravitelných devadesát minut plných otravných, nesrozumitelných, bezvýznamných, blábolajících, rádoby chytrých prologů, dialogů, monologů a epilogů, plných krutě nesympatických, naprosto nezajímavých a na přesdržku zralých postav, plných neuvěřitelně zdlouhavé a nezáživné nudy, dále pak za vážně pofidérní umělecké vsuvky, kterými tvůrci chtěli zřejmě dát najevo ještě víc svůj ,,jedinečný,, talent, konkrétně v tomto případě jakýsi Eoin Macken, režisér a scénárista v jedné osobě, jenž si evidentně uzmul mnohem větší sousto, než se kterým by se alespoň částečně dokázal důstojněji vypořádat. Říkám si, kdyby se tu tedy vyskytovalo alespoň něco ještě navíc, třeba nějaké odlehčenější momenty, nebo naopak násilnější, kdyby to disponovalo jakoukoliv atmosférou, kdyby to bylo napínavé, překvapivé, nebo stylově výraznější, jistě by to této hrůze pomohlo, nic z toho tato podívaná ovšem nenabízí, zkrátka se zde jedná prostě jen o pokus o jakousi generační výpověď s cílem potenciálního diváka odbourat co nejvíce depresivním pojetím, nicméně absolutně to nefunguje a ani nijak nepůsobí, tudíž je to fakt jen totální filmový zmar, který se snažil o něco, na co ani zdaleka neměl. ()

M.i.k.e

mohlo, nebo možná dokonce chtělo, to být něco jako Trainspotting pro současnou generaci, ovšem ve finále je to jen krok do prázdna, který je tak strašně moc nezáživně natočený až z toho bolí oči. Jediným opravdovým kladem je zde Anya Taylor-Joy, která jako jediná snese přísnější měřítko a do podobných filmů je jí opravdu škoda...20% ()