Vlasta Burian jako černý pasažér rozvrátí disciplinovaný chod jednoho nádraží. Pan Ťopka působí dojmem gentlemana trochu chaplinovského typu. Živí se příležitostnou prací, za níž jezdí výhradně jako černý pasažér vlakem. Při jedné jízdě se setká s obávaným generálním inspektorem drah Kokrhelem. Na jedné malé stanici se mu podaří vystoupit a převléknout se do uniformy přednosty stanice. Setkání s inspektorem Kokrhelem se však nevyhne... (oficiálny text distribútora)

cheyene

Přednosta stanice je kultovní záležitost, přesto jsem ji poprvé viděl až nyní. Nespočetněkrát jsem slyšel její název v televizních upoutávkách, četl o tomto Svitákově počinu v tv programech či jiných filmově zaměřených tiskovinách. Svým příběhem je tento snímek značně poutavý, ústřední zápletka zaujme a obrovský podíl na tom mají brilantní herecké výkony legend české kinematografie, zejména pak Vlasty Buriana, Zity Kabátové a Jaroslava Marvana. U Přednosty stanice se divák skvěle pobaví, opravdu se zasměje grimasám pana Ťopky a dialogům mezi ním a generálním inspektorem drah Kokrhelem. Už dlouho jsem se takto nezasmál, tudíž o hodnocení nemám pochybnosti a dávám jednoznačně plný počet. ()

MM_Ramone

Přednosta stanice, ten nekouká jen na šíny. Přednosta stanice, ten umí prohnat mašiny. Přednosta stanice, to prazvláštní je tvor. Před ním se klaní semafor, šarže je hrozná, každej ho pozná, červený nos i čepice, to je přednosta stanice. Bremsák, ten má těžkej život, dře všechny koleje. Mašinfíra je jak černoch, celej vod voleje. Konduktér ten štípe lístky a holky do tváře, ten ve vlaku vlastně dělá jenom bachaře. Pan revizor reviduje každýho haranta, kouká kde by načapat moh černýho pasanta. Oficiál, adjunkt a generální inspektor, to všechno je přece proti nám jen fór. Přednosta stanice, ten nekouká jen na šíny. Přednosta stanice, ten umí prohnat mašiny. Přednosta stanice, to prazvláštní je tvor. Před ním se klaní semafor, šarže je hrozná, každej ho pozná, červený nos i čepice, to je přednosta stanice. *** ()

laepus

O Burianových filmech je těžko něco psát. Buďto to jsou jeho geniální filmy z období let 32-42, nebo to jsou ty slabší z dřívějších nebo pozdějších časů. Hned když vidím tu úvodní fotku tohohle filmu, kde Burian s Marvanem stojí nad páskou z telegrafu, přesně vidím tu scénu, kdy Burian čte morseovku. Děj je jednoduchý, srozumitelný (jako vždy u Buriana) a vše stojí (a nepadá) jen s jeho výkonem. Jeho klasická suita Marvan Šlégl Trégl je zde, takže má na place své kvalitní přihrávače, kteří ochotně přenechávají většinu slávy jemu. ()

OughJay

Vlasta Burian opět kouzlil, Marvan zahrál taky skvěle, nemůžu se ale ubránit pocitu, že tomu chyběla taková šťáva jakou měli například Revizor, nebo Ducháček. Na oddech to neni špatněj film, ale podle mě má Burian lepší. Tohle bylo bez kouzla a spousta dialogů ani nebylo vtipnejch. Přednosta stanice mi hold nesednul a tudíž mi zdejší hodnocení 87 % přijde dost opapouškovaný zas, i to se ale občas stane a na Burianovy filmy určitě nezanevřu. :) ()

Frajer42

Pěkné, pěkné. Jednoduchý příběh mnohokrát rozveden až do totální absurdity. Několikrát jsem se hlasitě smál. Z toho vyplývá, že tento film bude asi zábavný. Vlasta Burian předvádí svoji one man show, kdy se zhostí nabídnuté šance, což mi velmi vzdáleně připomínalo Gogolova Revizora. Ostatní herci mu zdárně sekundují a jako celek na mě film působí více než povedeným dojmem. Asi jsme se s Vlastíkem Burianem neviděli naposled. Tohle bude za 4*. ()

• V roku 2018 malo premiéru divadelné predstavenie "Prednosta stanice" na motívy rovnomenného filmu v Nymburku Hálkovovím súborom. (Raccoon.city)
  • Vo filme môžeme vidieť lokomotívy radu 310.0,1, prezývanú "Třistadesítka/Kafemlejnek", 354.0, prezývanú "Všudybylka/Pukl", 387.0, prezývanú "Mikádo", 456.010, ktorá bola americkej výroby, 464.023, prezývanú "Ušatá" a 524.0,2, prezývanú "Pětikolák". (Raccoon.city)
  • Počas natáčania zamestnanci železnice sem tam vylepšovali vzhľad vlaku, v ktorom Ťopka (Vlasta Burian) ako čierny pasažier cestoval, aby vyzeral čo najautentickejšie. (Raccoon.city)