Kdo je Pavel Král? Proč se o něj zajímají američtí i komunističtí špióni? Napjatá a tajemná atmosféra Prahy těsně před únorovým pučem v dvojdílném televizním filmu podle světoznámého románu Egona Hostovského. Zdařilá dvoudílná adaptace románu předního českého autora je obsahově i formálně atraktivním příslibem solidního a vyváženého televizního díla. První díl líčí několik málo týdnů před únorovými událostmi u nás, druhý díl dny těsně po Únoru, po převzetí moci komunisty. (oficiálny text distribútora)

WANDRWALL

Egon Hostovský nelenil a napsal řadu knih. Bohužel ani zde se nepodařilo kouzlo jeho knih přenést na plátno kin, či strčit do obrazovek televizí. Škoda. ()

Pasternak

Tak to se povedlo. Praha roku 1948 je zobrazena naprosto věrohodně. Především ta atmosféra a ten plíživý příchod onoho osudového únoru. Každá postava dostává poměrně dostatek pozornosti. A to především rozdělením televizního filmu na dvě části. ()

ViktorD

Hostovského strhující předloha se dočkala skutečně adekvátního filmového zpracovaní. V porevoluční televizní tvorbě patří Kačírkův Nezvěstný na špici. Bohužel je tam téměř osamělý. ()

Crocuta

Takle by měl vypadat zfilmovaný Hostovský - atmosféra plná nejistoty, každý proti každému a nikdo neví kdo na čí straně vlastně stojí. Pochmurný příběh z pochmurné doby. ()

Lish84

Nejpřitažlivější je na filmu samozřejmě doba, ve které se odehrává - popisuje události spojené s únorem 1948. Bohužel o moc víc toho film nenabízí. První díl je ještě celkem dobrý - různé zápletky vzbuzují očekávání, že budou v druhém díle zajímavě spleteny. Byl jsem bohužel zklamán - o to se tvůrci nesnažili a raději se víc soustředili na vytvoření jakéhosi obrazu doby, což ale v tomto případě znamená patetické a nepřirozené proslovy herců. Pořád jsem si při sledování druhého dílu říkal, co tím chtěl vlastně "básník" říci. V románu, podle kterého film vznikl, to snad (nečetl jsem ho) jasné je, ale do filmu se to přenést nepodařilo. Vše je sice vyprávěno celkem srozumitelně a přehledně, nicméně smysl většiny zápletek mi uniká. Například postava Čechoameričana, který neustále hledá svůj kufr. Děj skoro neovlivní, jen si na konci stále stěžuje, že jen hledá kufr. A já naivně čekal, že obsah toho jeho kufru je přeci jen nějak důležitý... Z hereckých výkonů zaujme Jiří Štěpnička v roli soudruha Matějky (hlavně v prvním díle). ()