Dávná pověst o muži s píšťalou nemá začátku ani konce. Krysař po staletí putuje od města k městu a jeho tvář má nesčetně podob. V tajemných ulicích starobylé Prahy ožil jeho příběh jen na jediný den a možná jen proto, aby se stal filmem. Objevil se na přelomu jednoho roku jako přízrak a stejně tak i zmizel. Hned při prvních krocích městem spatřil Agnes, Kristiána a budoucí svědky jejich manželského slibu, jak v otevřeném červeném kabrioletu objíždí kostely a prosí o svatební obřad. Dívka s věnečkem ve vlasech, nosí pod srdcem nový život. Ale všude jsou odmítáni. Muž s fujarou a v dlouhém plášti, nadaný podivuhodnou schopností přinést lidem očistu, až dosud lásku nepoznal. Pro něj i pro Agnes je jejich setkání jako blesk z čistého nebe. Marně Kristián volá jméno své milé, marně jim ďábel nastražuje léčky. V té zběsilé silvestrovské noci se zrodilo pouto, které je ale třeba vykoupit. Každý tu něco ztrácí, každý se musí něčeho vzdát

Krysař, který nalezl inspiraci ve stejnojmenné předloze Viktora Dyka i v muzikálu Daniela Landy, je osobitou a originální filmařskou reflexí staré legendy. Na otázku, proč byl film točen vlastně "v přímém přenosu", v průběhu 24 hodin, F. A. Brabec - spoluscenárista, kameraman a režisér v jedné osobě - odpověděl. "Snažil jsem se najít klíč na zpracování Krysaře tak, aby zůstal silný emotivní příběh o lásce a zároveň abychom nevytvořili 'jen' klasickou 'dobovku'. Extrémní podmínky natáčení, kde musí všichni ze sebe dostat opravdu všechno, pomohly umocnit emotivní proniknutí pod kůži všech hrdinů. Faleš nebyla možná, nebyl na ní čas. Zahráli jsme si s přirozeným vyčerpáním, se zimou i s povinností něco dokončit.Věřím, že jsme v hraných scénách dosáhli větší autentičnosti a expresivnosti,.a že divák bude vtažen do děje se stejným nasazením jako celý filmový štáb." (oficiálny text distribútora)

bari68

Film natočený za 24 hodín a k tomu ešte zápis do Guinessovky. Dobré.Ale položme si otázku,či tento komerčný ťah filmu prospel?! ... Asi nie, ... tu v tomto prípade stokrát platí: Práca kvapná , málo platná.Nesympatické postavy bez charakterových vlastností boli tu iba obyčajnými figurkami bez ovládania.Scenár, to bola vec, na ktorej sa dalo ešte pred prvou klapkou tiež aspoň trochu zapracovať,veď s týmto výtvorom si poradil aj taký (ne)herec ako je Petr Jákl.Ďalšia vec, ktorá mi vadila bola práca hlavného kameramana , ktorý takmer vôbec nevyužíval asistentov ,ale hlavné technické oko bolo v mono-úlohe F.A.Brabca.Tento filmár je určite zaujímavým počinom českej kinematografie , čo sa týka celkovej réžie, či samotnej kamery ,ale predsa zábery s približovaním a vzdialovaním s minimálnym počtom strihov a s osvetlením jednej reflektorovej lampy pôsobí až príliš amatérsky. ...Žiadna chvála, samé zápory.Prečo teda 2*? :za výbornú hudbu Daniela Landy a za pokus o niečo iné, o experiment , ktorý síce nevyšiel ,ale pri troche racionálneho myslenia s vedomím , že nejde o megafilm ála America s miliónovým rozpočtom,ale o snahu vniesť osobitý žáner do kinematografie , zaslúži si aspoň uznanie. ()

Malarkey

Je vidět, že film je natočen záměrně za jediným cílem, a to tím dostat se do Guinessovy knihy rekordů, což se mu nakonec podaří. Jen na tom všem nechápu to, proč to ještě cpou do kin, protože na tohle jít do kina, tak mi je toho kilča líto. Rozhodně to nezaujme každýho, a rozhodně se to nebude líbit každýmu, spíš to ocení fakt jen člověk, který se o tento typ filmů zajímá a těch zrovna příliš není. Netvrdím, že by to bylo fakt strašný, až na odpad ohodnotitelný, fascinuje mě, že tvůrci dokázali něco takového za jeden den vůbec natočit, a docela mě udivuje to, že do filmu dokázali vpravit jistou atmosféru, která se táhne celým filmem. Ale kvalita se na tom filmu opravdu hodnotit nedá, za kvalitou to ani mířený nebylo, a tak oceňuju hlavně to, že to natočili, a že se do toho vůbec pustili. Mezi "obyčejnými" českými filmy tohle bude dozajista unikát na který si plno lidí vzpomene, když bude proč, jinak nevidím důvod se k tomu znova vracet. ()

maverick10 odpad!

Kde nic neni, ani smrt nebere. Sceny se toci v kruhu, jeden snimek jako druhy je k zblazneni stejny a parkinsonova ruka pana osvetlovace, zapricinila nesymetricnost mych ocnich panenek. Filmova, resp. muzikalova hudba je asi to jedine s kladnym znaminkem. To ostatni bych hodil do pytle na odpadky a zakopal hodne hluboko, jeste niz, nez jsou ulozeny ceske poklady typu Playgirls ci Byl jednou jeden polda. . . ()

katasta

S klasickým Krysařem to nemá opravdu pranic společného, ale dle mého názoru to vůbec neni na škodu, naopak jsem ráda, že postavu krysaře někdo použil i v jiném příběhu. Přestože koukám, že tento film většina lidí dost zdrbla, mě to nepřijde jako zas až tak špatný experiment, přijde mi to docela zajímavé. Nebýt sice hudby Daniela Landy, mělo by to nejspíš hned o hvězdu, možná i dvě míň, ale hudba k filmu patří, a tak dávám hvězdy tři. ()

S.i.d.

I přes velmi nízké hodnocení jsem se odhodlal film shlédnout. Výsledkem bylo, že jsem pochopil proč se uživatelům film vůbec nelíbil. 1) Scénář byl nezajímavý, myslím že i pro někoho kdo nečetl původní knihu těžko pochopitelný. Téměř nic se nedělo. Projíždění Prahou a bezvýznamné toulání krysaře zabíralo delší část filmu než dialogy a jakýkoliv obsahově důležitý děj. Myslím si že pokud by scénárista strávil nad svým dílem delší dobu, dalo by se z toho něco vykouzlit. 2) Zpracování bylo otřesné. Chápu sice že byl film natočený za 24 hodin, ale to co prošlo střihem je občas opravdu tragédie. Pokud někdo neví základy tvorby filmu, tak ať se do filmu nepouští a už vůbec ne za 24hodin. Takže můj závěr je, že se opravdu nejedná o film který by měl patřit do seznamu úspěšných filmů české kinematografie. ()

• Film je natočen podle knížky Viktora Dyka. (HappySmile)
  • Pro Richarda Krajča to byl první Silvestr strávený v Praze. (HappySmile)
  • Film se natáčel od 31.12.2002 10:00 do 1.1.2003 9:45. Natáčení tedy trvalo necelých 24 hodin a jde o nejrychleji natočený film na světě, zapsaný v Guinnesově knize rekordů. (zigot7)