Zdravotník

• Španielsko El practicante (viac)

Záchranář Ángel se nechce smířit s realitou života na vozíku. Vypěstuje si smrtící posedlost ženou, která ho opustila, a plánuje děsivou pomstu. (Netflix)

TheEvilTwin

Mario Casas je už španělská klasika a stejně tak scénáristi snímků jako je Anna Fritz nebo The Platform byli dobrý start, který by naznačoval, že i The Paramedic bude stát za to. Bohužel opak je pravdou a za mě je to jeden z nejhorších španělských filmů, který se svými bratříčky nemá nic společného. Chybí zde napětí, atmosféra, zájem diváka se vůbec dále dívat nebo solidní zvrat na závěr, kterým nás španělé vždycky uzemní. Takhle je to výkřik do prázdna, kdy prvních 40 minut je seznámení a druhá půlka skončí dříve, než by stihla začít, nekoná se žádná akce a celý film jenom poslouchat klišovité, mdlé dialogy není moc zábava. Velká, táhnoucí se nuda, které bych se vyhnul obloukem. ()

*CARNIFEX*

Na jeden krát bez najmenších problémov sledovateľná jednohubka. “Lekárnik” nedisponuje nijak mimoriadnym tempom, ani neobsahuje žiadne twisty v zálohe, ktoré by diváka posadili na zadok. Tak isto nie je príbehovo nijak prekvapivý, skôr ide podľa osvedčenej šablóny, ktorá nijak neprekvapí. Malá rada na záver, sledovať radšej v naturálnom jazyku, lebo ten anglický dabing je doslova tragický. ()

dan4815

Hlavní postava, v podání zdravotníka, byla natolik slizká, že bych věřil tomu, že po konci natáčecího dne herec vyprovodil celý štáb z bytu, až na herečku, se kterou si pak zkusmo vyzkoušel nějaké nové metody mučení. A to není dobré. Samozřejmě je fajn, když výkon herců je uvěřitelný, ale při pohledu na Casase jsem měl pocit, že se jim do záběru připletl nějaký hendikepovaný pacient v deliriu. Mimo to, nosný děj mi sice přišel zajímavý, osobně si však myslím, že nepřináší nic objevného. Film je docela nudný, předvídatelný. ()

misterz

Nemyslím si, že smrtiacu posadnutosť je možné vypestovať. To buď príde alebo nie. Záleží to od toho, či človeku pre niečo alebo pre niekoho rupne v bedni. Vzhľadom na solídny námet som však od snínku čakal viac. Tej dusnoty z pocitu bezmocnosti tu bolo veľmi málo a len tak okrajovo. Viac sa film zameral na romantickejšiu časť a žiarlenie jedného z partnerov, čo bolo celkom zaujímavé, no stačilo sa tomu venovať iba chvíľu. Zvyšok potom nudil. Priemer. 60/100 ()

classic

„Praktik” Ángel Hernández (prakticky) vykonáva povolanie záchranára „taxíku pre chorých” na jednotku s hviezdičkou, kedy doslova zachraňuje zakliesneným ľuďom holé životy, a to zrovna presne tak, ako hneď ukazuje úvodná sekvencia, ktorá je rozšírená nielen v Španielsku, či na Slovensku, ale aj hocikde inde všade po svete, kde dochádza ku všelijakým dopravným kolíziám, a to buď s naprosto fatálnymi následkami, alebo teda mierne povzbudivými, ak nie je účastník nehody na mieste mŕtvy ? Zakaždým skrátka záleží od konkrétnej situácie, aká sa akurát ponúka. Táto síce dopadla všelijak, pričom to mu ešte ale nebráni, aby si zároveň so sebou nezobral i nejaký ten „suvenír” , ktorý si potom (u)zamyká do skrine. Čo to nakoniec býva, čoho je takmer plná skriňa, o tom sa presvedčíte sami... Už na prvý pohľad vyzerá byť poriadnym, nesympatickým hajzlom, čo si totižto asi zatiaľ neuvedomuje ani jeho mimoriadne atraktívna, sympatická priateľka Vanesa "Vane" François, ktorá mu toleruje vskutku naozaj bizarné správanie sa. Ako sa tradične hovorieva: „Karma je zdarma” , pretože vždy dorazí vtedy, keď ju najmenej očakávaš, tak isto, ako ani Ángela vo sne nenapadlo, že jedného, večerného dňa pri vykonávaní si svojho povolania, bude rovnako zachraňovaný, keďže kolega Ricardo, zrejme nevenoval dostatočnú pozornosť pri šoférovaní sanitky, ktorá sa priamo zrazila s protiidúcim nákladiakom, z čoho vyplýva, že sa stal handicapovaným človekom, upútaným na vozík ! Sila, kedy by si nejeden pozitívne zmýšľajúci jedinec pomyslel, že tak mu treba, zaslúžil si si to ! Opak je však pravda, pretože odteraz, a to i napriek svojim očividným obmedzeniam, začne terorizovať všetkých okolo seba, vrátane frajerky Vane, ktorá ešte netuší, k čomu sa neskôr schyľuje... ? Na prvý pohľad by ho asi každý ľutoval, vôbec netušiaci, aké má zvrátené, zajačie úmysly. Vďaka istým okolnostiam, ho Vane napokon opustí, ale to ešte automaticky neznamená, že si môže konečne vydýchnuť. To je len začiatok jeho psychopatických sklonov, ktoré sa ukážu v celej kráse, čoho je toto pokrivené hovädo vlastne schopné ? Až sa miestami čudujem, ako to celé zvládal. Sebavedomie, tak to mu určite nechýbalo, alebo v podstate, čo už môže v živote stratiť, keď nemá žiadne zábrany pred ničím. / Španielsky herec Mario Casas mi je známy z filmov z Pyrenejského poloostrova, trebárs Contratiempo a Hogar, v ktorých si tiež zahral, ináč považujem za kvalitné thrillerové príspevky, kam zo začiatku zamieril i El practicante, režiséra Carlesa Torrasa. Podľa hodnotenia to vypadá najskôr tak, že sa vedľa nich asi nezaradí. Má zväčša dusnú atmosféru, výborný zvuk, kameru i hudbu, ktoré si udržiava aj naďalej, no súčasne sa popritom o slovo hlási i typické, scenáristické klišé, ktorého bolo až príliš. Niektoré scény boli nielen nadnesené a prehnané, ale aj pomaly nemožné a neuveriteľné, najmä tá predfinálová hovorí za všetko. Obsadenie Déborah François, zohrá ešte kľúčovú úlohu, ktorú vnímam, ako spríjemnenie dňa. Disponuje dostatočným sexeappealom, vďaka čomu som si opäť prišiel na svoje. Sledovanie „Praktika” odporúčam, ale žiadne zázraky radšej od neho nikdy (ne)čakajte ?! () (menej) (viac)