Absurdná komédia z dielne enfant terrible španielskej filmovej postmoderny je portrétom nefunkčnej rodiny tlačiacej sa v malom byte uprostred Madridu. Hrdinkou príbehu je upratovačka Gloria, závislá na amfetamínoch, ktorými sa snaží zvýšiť svoju pracovnú výkonnosť a zarobiť viac peňazí. Jej manžel je taxikár a večný frfľoš, navyše falšovateľ. Jeden dospievajúci syn predáva heroín, druhý svoje telo. Gloriina svokra drží rodinný porcelán a zásoby vody pod zámkom a rodine ich predáva. Môže Gloria v tomto chaose prežiť? Almodovár s miestami ironickým, miestami chápavým nadhľadom načrtáva portrét ženy v kríze, jej hystériu, ale aj silu. (oficiálny text distribútora)

gudaulin

Vtipná komedie o ženě, které se nevyvedla rodina a stíhá ji jedna potíž za druhou. Almodóvar sice umí i lepší kousky, především scénář se dal ještě dopilovat, ale v kontextu celkové filmové produkce bezpochyby nadprůměrná záležitost. Celkový dojem: 75 %. Minimálně kvůli vynikající Carmen Maura stojí film za vidění, jde o velkolepý herecký koncert Almodóvarovy oblíbené herečky. ()

Idego

Tradiční Pedro, který mi opět vykouzlil úsměv na tváři a byl mi dokonalým společníkem. Panoptikum menších postav jako holčička ovládající telekinezi, partnerský poradce trpící depresemi z rozchodu a alkoholismem, manželské duo ztroskotaných spisovatelů ("Lucasi, jsi hajzl a já jsem mrcha. Co s tím budeme dělat?"), absolutně slizký pedofilní zubař, klient prostitutky exhibicionista či policejní inspektor trpící impotencí je přesně to, co na jeho filmech zbožňuju. A babička Chuz Lampreave tomu jako vždy nasazuje korunu. Jestli si někdy pořídím ještěrku, stoprocentně ji pojmenuji Peníze. A hned teď jdu do lesa poohlédnout se po nějakém pěkném klacku :) ()

Piškotka

Vtipné a svěží. Gloria zde jako vyhořelá žena, manželka, matka a snacha. Nedivím se, že zobala uklidňující pilulky. Z rodiny byla nejméně ujetá. Ve vztahu k vlastním dětem vystupovala jako kamarádka, cigareta v ústech 14letého syna a prostituování jeho mladšího bratra a následný souhlas se soužitím s úchylnými zubařem v ní nevzbuzovalo zvláštní citové pohnutí. Oproštění možná hrálo roli obrany, aby se nezhroutila úplně. Argumentovala tím, že je v zájmu dětí, aby se někde jinde měly lépe než doma. Manžel byl hrozný buran a jeho smrt byla souhrou nečekaných okolností. Jeho matka s lupama na očích značila ztělesnění dobré a zároveň choré mysli. Shromažďování potravin a až úzkostná fixace na ještěra představovala něco, co je jen její. Docela milá byla sousedka, i když dětem napomáhala vést záhalčivý a nemravný život. Myslím si, že všichni její konání vnímali jako přirozené a lidské. Carmen Maura jako Gloria výtečná, střihla dobrý úvod ve sprše. ()

tomtomtoma

Přepsáno v březnu 2020. Film Co jsem komu udělala? je baladou standardního údělu obyčejné ženy ve vyčerpávající trojí úloze manželky, matky a živitelky v převažujícím prostředí machistického běhu společnosti. Film "Co jsem komu udělala?" je šarmantním svérázem černého humoru, neposedně škádlivé ironie, úporné žádostivosti i konejšení, svéhlavého stavění halasného osvobození tvůrčího nitra, má lehké sklony k extravaganci vjemů a umíněnosti pro nevyhraněnou zvrhlost jako praktického a svobodomyslného přizpůsobení se realitě života. Existenční nejistota je ideálním prostředím k tomu plnému narušení vnitřních světů, osobní pocit štěstí zdá se být navždy odpíraným stavem, pachuť selhání přebijí i náhlé probuzení ke vzdoru osvobození. Obraz dokáže zachytit nálady vnitřního světa a se satirickým odhodláním předvádí pestrý paví vějíř rozhodné rebelie proti mužskému slabošství a zradě. Humor si i přes své znevažující tendence udržuje vzpřímený postoj, vkusně drsný nadhled a uličnickou rozvernost. Hrdinkou svérázně ztřeštěné balady je Gloria (velmi dobrá Carmen Maura), uklízečka v enormním vypětí ubíjejícího životního koloběhu dřiny bez možnosti chvilky uvolnění. Vnitřní naplnění je zcela neznámým pojmem, život je karnevalovým králem absurdit bytí. Hlavní mužskou postavou je Antonio (zajímavý Ángel de Andrés López), paličatě a povrchně zásadový Gloriin manžel a taxikář, nostalgicky vzpomínající na svůj pochybný vrchol životního uspokojení. Ješitnost a nevěrohodnost mužů dostává za vyučenou. Výraznou postavou je Toni (příjemný Juan Martínez), přizpůsobivě podnikavý čtrnáctiletý syn Glorie s vlastní naplňující představou o budoucnosti uspořádání života. K výraznějším postavám patří také babička (velmi příjemná Chus Lampreave), Antoniova matka se slabostí pro zákusky a bizarní sbírku klacků. Vysvobození cítí v návratu k venkovskému poklidu duše. Důležitou postavou je Cristal (pozoruhodná Verónica Forqué), Gloriina sousedka a také její nejlepší kamarádka. S bezstarostnou veselostí přijala svou životní úlohu animírky a užívá si bezelstně každou příležitost prožitku. Z dalších rolí: Gloriin dvanáctiletý syn s odhodlaně samostatnou cestou života Miguel (Miguel Ángel Herranz), Gloriina sousedka a k vlastní dceři až nenávistně tvrdá švadlena Juani (Kiti Mánver), Juanina dcera s rebelující odplatou telekinetického rázu Vanessa (Sonia Hohmann), nepříliš úspěšný spisovatel s odhodlaně vydírajícím plánem k proražení Lucas Villalba (Gonzalo Suárez), Vilalbova manželka a kleptomanka Patricia (Amparo Soler Leal), Antoniova nostalgická vzpomínka velkolepé minulosti a zoufale osamělá bývalá zpěvačka německé národnosti Ingrid Müller (Katia Loritz), vyšetřující policejní inspektor s nepotřebnou poruchou erekce Polo (Luis Hostalot), nebojácný zubař - pederast (Javier Gurruchaga), či Villalbův bratr a partnerský poradce v kocovině rozpadu vztahu Pedro (Emilio Gutiérrez Caba). Film "Co jsem komu udělala?" je satirizujícím pohledem na svou dobu. Zaměření na bezmocnou beznaděj naplněnosti a spokojenosti ženského vnitřního světa má osobitý výraz. Stylově výstřednější, niterně hluboký a osobitě neposedný! () (menej) (viac)

Páně

Musím se přiznat, že ranný Almodóvar mi ještě tolik nevoní jako jeho pozdější, vyzrálejší díla. Přesto se jedná o velmi dobrý film, ve kterém lze dobře rozpoznat Almodóvarův rukopis, především v práci s postavami. Určité náznaky a jemné niance, které byly později v dalších dílech rozvinuty k dokonalosti poznáte spolehlivě. Na Almodóvara klasický, ale na rok 1984 v určitých scénách velmi kontroverzní kousek. Dobrý základ na pozdější cestu k dokonalosti. ()

• Přibližně v v 16. minutě se v roli operního zpěváka v televizi objevuje režisér snímku Pedro Almodóvat. (rey17)