Bláznivé dobrodružstvá Louisa de Funésa

(TV film)
  • Česko Bláznivá dobrodružství Louise de Funese (viac)
Francúzsko, 2020, 2x51 min

Réžia:

Lucie Cariès

Scenár:

Lucie Cariès

Isabelle Nanty (rozprávač), Louis de Funès (a.z.), Bourvil (a.z.), Colette Brosset (a.z.), Mario David (a.z.), Robert Dhéry (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Michel Drucker (a.z.), Jean Gabin (a.z.) (viac)

Svetoznámy a legendárny Louis de Funés bol známy svojim zmyslom pre správne načasovanie svojich fórov i skvelú interpretáciu postavy. Niet vari diváka, ktorý by ho nepoznal. Ale - vieme, kto bol naozaj Louis de Funés? Kto sa v skutočnosti skrýval za maskou bláznivého žandára, prísneho šéfa, či otca? Spoznajte jeho príbeh a jeho skutočné dobrodružstvá.... (RTVS)

slunicko2

Zajímavý dokument o fantastickém herci. 1)  Louise de Funèse bych s láskou sledoval i jak leží v rakvi a pravděpodobně bych se dobře bavil._____ 2)  Jeden z mých nejoblíbenějších herců nejen francouzské, ale kinematografie vůbec, má, pravda, stále stejný projev. Ale mně to nevadí, protože právě kvůli tomu se na něj rád koukám. Nechci, aby byl pokaždé jiný, chci, aby byl stále stejný. Vedle filmů, které on doslova udělal (četnická série, Křidýlko nebo stehýnko a spousty dalších) je i zářným bodem, kvůli němuž sleduji i snímky, po kterých bych dnes jinak ani pohledem nevrhl (např. Fantomas)._____ 3)  Dokument zajímavě přiblížil jeho život a postoje a především dal možnost vidět Mistra v trochu jiné podobě. ()

rikitiki

Obrazově i obsahově bohatý dokument. Nabízí záběry z rodinného archivu herce, ze zákulisí natáčení i z dobových rozhovorů. Kromě známých faktů zabrousí i do rodinné historie a přidá hodně zajímavostí ze zázemí, které doplní a dovysvětlí okolnosti vzniku některých filmů, u nichž se já směji dodnes. Louis měl rád růže a ten zámek, který koupil, to byl teda kolos! Jenom to vytopit…! ()

ostravak30

Já jako fanoušek nejen Louis de Funese, ale i jeho filmů jsem se přeci jen dozvěděl víc. O jeho soukromí jsem toho moc nevěděl, takže rodinné archivy a deník jsou velmi zajímavé. A totéž platí o ukázkách ze starších filmů, které se u nás bohužel nevysílají a taktéž z divadla. Na druhé straně je L. de F. důkazem, že sny se plní, třebaže ve starším věku, ale plní. A také dalším, že stačí přistupovat k herectví poctivě, stále se učit a nalézat nové způsoby a jde to. Byl to pan herec nejen svými rolemi jako takovými, ale svým obrovským mimickým herectvím. To moc herců nedokáže. Mě ze současných napadá jen Rowan Atkinson. Jeho filmy nikdy nepřestanu milovat a přestože byl později náročný nejen na sebe, ale i na své kolegy, je třeba říct, že po tomto dokumentu si myslím, že byl i skvělý člověk. ()

Colonist

Pěkný dokument o legendě francouzské komedie. Myslel jsem si, že mám Funése "načteného" (nějaký ten dokument jsem už také viděl), ovšem tento pořad mě vyvedl z omylu. Dozvěděl jsem se zde mnoho nových zajímavostí. Třeba o nevraživosti mezi Funésem a Gabénem při natáčení Tetovaného jsem věděl, ale ten konkrétní, značně bizarní, důvod mi byl neznámý :-). Líbí se mi, že ukázky z filmů tu nejsou jen tak nahodilé a ilustrační, většina z nich nějakým způsobem doplňuje komentář vypravěčky, případně jsou dané scény konkrétně rozebírány. P.S. Neodpustím si drobné rýpnutí do ČT. Nechápu českou premiéru takto povedeného dokumentu ve 22:05 na Artu. Kdybych náhodou v deset večer neprojížděl televizní kanály, tak ani nevím, že to dávají (Art nemám nastavený ve svém internetovém programu... ano, jsem barbar :-D). Přitom jsem moc rád, že jsem to viděl, a druhou část si za týden pustím. Každopádně tohle by si zasloužilo vysílání na ČT 2 a v lepším čase. Edit: Druhá část je také výborná. Škoda že do dabingové montáže nedali i Filipovského, to by byla naprostá bomba. Ale dneska už se asi ve Francii neví, jak slavný náš dabing byl. ()

classic

Jasne hmatateľný dôkaz v tom zmysle, že povedzme i úplný »samouk«, to napokon môže dotiahnuť v hereckej brandži predsa hodne ďaleko, i keď to na druhej strane zase trochu dlhšie potrvá... • Teda v tomto prípade takmer až na samom prahu okolo päťdesiateho roku života! Skrátka; nikdy nie je neskoro začať pre podobne zameraných jedincov, ktorí by sa chceli presadiť v danom odvetví, resp. prostredí - len to snáď automaticky vyžaduje nielen maximálnu trpezlivosť, ale zároveň i celkovú usilovnosť zo strany «uchádzača o zamestnanie»; aspoň nejako obdobne postupoval i klasický predstaviteľ francúzskej komediálnej scény, Louis de Funès de Galarza, prezývaný ako "Fufu", ktorého rodičia boli v podstate naprosto čistokrvnými Španielmi, kedy jedného pekného dňa ale utiekli do Francúzska. • Nasledujúce udalosti s tým spojené mi boli akosi veľmi dobre známe, nakoľko po prečítaní daného osobného životopisu so vskutku naozaj bohatým zdrojom všelijakých informácií ohľadom tohto ústredného aktéra, sa mi z tlačenej formy postupne zobrazovali jednotlivé knižné strany do vizuálnej podoby, čiže som ani nijako extra zvlášť nebol ničím prekvapený, no danú formu som iba uvítal, pretože sa bolo i napriek môjmu osobnému ťaháku, neustále na čo pozerať! • Vyvážený francúzsky dokument mi ponúkol i neuveriteľný podhľad do filmového zákulisia "Fufuových", mimoriadnych diváckych titulov, vrátane i prezentačného výberu najlepších z nich, alebo tiež neúrekom vedľajších úloh, pomocou ktorých pomaličky začínal. K priamej dispozícii bola i povahová stránka tejto OSOBNOSTI, a to konkrétne i s akýmsi rozporuplným výsledkom, podľa toho ako sa z určitého nadhľadu na túto hereckú osobnosť pozeráte...? To by asi najlepšie vedeli správne posúdiť najmä jeho hereckí, poprípade ešte režisérski kolegovia, s ktorými spolupracoval, zatiaľ čo si trebárs s Gabinom a Maraisom príliš neporozumel, tak s Bourvilom už áno. • Čo z toho nakoniec vyplýva? Že vôbec nechcel spadnúť z úspešne vybudovaného rebríka, preto sa občas správal tak, ako uznal za vhodné. ()