Bláznivé dobrodružstvá Louisa de Funésa

(TV film)
  • Česko Bláznivá dobrodružství Louise de Funese (viac)
Francúzsko, 2020, 2x51 min

Réžia:

Lucie Cariès

Scenár:

Lucie Cariès

Isabelle Nanty (rozprávač), Louis de Funès (a.z.), Bourvil (a.z.), Colette Brosset (a.z.), Mario David (a.z.), Robert Dhéry (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Michel Drucker (a.z.), Jean Gabin (a.z.) (viac)

Svetoznámy a legendárny Louis de Funés bol známy svojim zmyslom pre správne načasovanie svojich fórov i skvelú interpretáciu postavy. Niet vari diváka, ktorý by ho nepoznal. Ale - vieme, kto bol naozaj Louis de Funés? Kto sa v skutočnosti skrýval za maskou bláznivého žandára, prísneho šéfa, či otca? Spoznajte jeho príbeh a jeho skutočné dobrodružstvá.... (RTVS)

Colonist

Pěkný dokument o legendě francouzské komedie. Myslel jsem si, že mám Funése "načteného" (nějaký ten dokument jsem už také viděl), ovšem tento pořad mě vyvedl z omylu. Dozvěděl jsem se zde mnoho nových zajímavostí. Třeba o nevraživosti mezi Funésem a Gabénem při natáčení Tetovaného jsem věděl, ale ten konkrétní, značně bizarní, důvod mi byl neznámý :-). Líbí se mi, že ukázky z filmů tu nejsou jen tak nahodilé a ilustrační, většina z nich nějakým způsobem doplňuje komentář vypravěčky, případně jsou dané scény konkrétně rozebírány. P.S. Neodpustím si drobné rýpnutí do ČT. Nechápu českou premiéru takto povedeného dokumentu ve 22:05 na Artu. Kdybych náhodou v deset večer neprojížděl televizní kanály, tak ani nevím, že to dávají (Art nemám nastavený ve svém internetovém programu... ano, jsem barbar :-D). Přitom jsem moc rád, že jsem to viděl, a druhou část si za týden pustím. Každopádně tohle by si zasloužilo vysílání na ČT 2 a v lepším čase. Edit: Druhá část je také výborná. Škoda že do dabingové montáže nedali i Filipovského, to by byla naprostá bomba. Ale dneska už se asi ve Francii neví, jak slavný náš dabing byl. ()

filmmovier

Nádherný dokument, skutečně nabitý zajímavými informacemi od začátku do konce, hezky chronologicky. Četl jsem o Louisovi dvě knihy, takže jsem toho už věděl docela dost, ale například skutečný důvod sporu Gabina a Funése při Tetovaném mi zůstával záhadou až dosud. A navrch hromada neskutečně zajímavých záběrů z práce (přebírání čestného Césara, divadelní Oscar!!!) i ze soukromí. Věc pro fajnšmekry a nejen pro ně. 100%. ()

Willy Kufalt

Nepovažuji se za skalního fanouška Louise de Funèse, ale jako příznivec nejen starší francouzské kinematografie jsem většinu jeho zásadních filmů viděl, některé z nich mě tak trochu provázely životem už během dospívání, na některé se určitě rád časem kouknu znovu a Funèsův obrovský přínos ve světě filmu a komedie bez nejmenších pochyb uznávám. S tímto dvoudílným dokumentem jsem byl nadmíru spokojen, což je především zásluhou toho, že vybrané filmy včetně přiblížení zákulisí jejich vzniku, natáčení a Funèsova neopakovatelného herectví v nich dokument rozebírá dost podrobně a také proto, že prostřednictvím archivních rozhovorů a dokrutek nechává vyprávět o svých filmech, herectví i životě z valné části především samotného Louise! Cenná Funèsova vyprávění plná zajímavých informací a inteligentních postřehů se nesou nejen v naprosto odlišném duchu od hercových komických kreacích na plátně, ale dávají vedle náhledu „pod pokličku“ divákovi možnost si uvědomit i jistý hlubší smysl oněch kolikrát na první pohled jednoduše působících komických postav. *** Kdybych tady hvězdičkoval i tyto dokumenty o hercích a jiných filmových tvůrcích, tomuto bych nejspíš věnoval plný počet. ()

otík

Velmi povedený, poměrně netradičně natočený, dokument o velikánovi francouzského filmu. Sledujeme jeho mládí, těžkou cestu k úspěchu i vrchol jeho tvorby. Dokument končí hercovým úmrtím. Uvidíme spoustu zajímavého autentického materiálu především z natáčení filmů, hodně ukázek z filmů a spousta přímých rozhovorů s Funesem. Tohle byl dokument, který skutečně stojí za shlédnutí. ()

slunicko2

Zajímavý dokument o fantastickém herci. 1)  Louise de Funèse bych s láskou sledoval i jak leží v rakvi a pravděpodobně bych se dobře bavil._____ 2)  Jeden z mých nejoblíbenějších herců nejen francouzské, ale kinematografie vůbec, má, pravda, stále stejný projev. Ale mně to nevadí, protože právě kvůli tomu se na něj rád koukám. Nechci, aby byl pokaždé jiný, chci, aby byl stále stejný. Vedle filmů, které on doslova udělal (četnická série, Křidýlko nebo stehýnko a spousty dalších) je i zářným bodem, kvůli němuž sleduji i snímky, po kterých bych dnes jinak ani pohledem nevrhl (např. Fantomas)._____ 3)  Dokument zajímavě přiblížil jeho život a postoje a především dal možnost vidět Mistra v trochu jiné podobě. ()