Slalom

Dospievajúca Lyz má pred sebou žiarivú kariéru vo vrcholovom športe. Talentovaná zjazdová lyžiarka prichádza do vyhláseného tréningového kempu, ktorý vedie charizmatický Fred, tvrdý, ale pozorný tréner. Pre Lyz, ktorá pochádza zrozvrátenej rodiny a má veľmi problematický vzťah s matkou, je pohľadný starší muž vzorom, ku ktorému zbožne vzhliada. Vo chvíli, keď prichádza zlom v jej športovej kariére, dôjde v jej súkromnom živote k oveľa temnejší udalosti. Neskúsené dievča sa ocitá uväznené v situácii, v ktorej sa prelína nevyrovnaný románik a sexuálne zneužívanie. Slalom je aktuálnou športovou drámou, ktorá ale pojednáva o veľmi univerzálnom probléme toxických vzťahov a zneužitej dominancie. Debutujúca Charlene Favier sa v ňom predstavuje ako veľmi zručná režisérka, schopná spojiť závratný pocit z ovládnutia príkreho svahu s citlivou sondou do intimity dospievajúce ženy. (ASFK)

Jordan

športovo-vzťahová dráma + festivalové comming-of-age + #metoo s jednou z najpresvedčivejších a najmrazivejších scén podvolenia/znásilnenia od dôb posledného tanga v paríži. parádne horské scenárie, subtílna epika, ešte subtílnejšia symbolika (lajtmotív vlka) a mikrosubtílna, akurátna miera "telesnosti" (v súčasnosti vo francúzskej kinematografii veľmi preexponovaná). ()

Anderton

To, čo začne ako klasický športový film, sa postupom času začne premieňať na vzťahovú drámu. Pričom pod pojmom vzťah si v tomto prípade môžeme predstavovať všeličo a aj to všeličo tu nájdeme. Veľmi citlivo nakrútená osobnostná dráma a o jednej peknej talentovanej športovkyni, ktorá si hľadá svoje miesto vo svete, predovšetkým medzi dospelými, ktorí majú od nej isté očakávania a kolektívom rovesníkov, ktorí jej výkonnostne nestačia. Osamelosť Lyz tak sprevádza zrejme už odmalička, túžba po náhrade otcovskej autority, túžba po láske a akceptovaní kamarátov je veľká. Kam to bude smerovať? Zabudnite na vyšľapané cestičky športových drám, Slalom je vo svojej podstate iný žáner. ()

Marze

Znamy temny pribeh o sexualnim zneuzivani prinasi vlnu odhaleni #Metoo. Je vypraveny s velkou nalehavosti, ktera uderi do vasi tvare jako studeny horsky vzduch. V Courchevelu ve francouzskych Alpach jsem jednou lyzoval. Lyzarsky charismaticky sampion Fred (Jeremie Renier) zneuzil vyhodu sve pozice autority trenera vuci Liz (Noee Abita). Film stoji na techto postavach. Ukazuji se korozni dusledky naruseni duvery. ()

vyfuk

[FEBIOFEST] Trochu podobný zážitek jako při Varech na Rozkoši, ale trochu jinak. I když na sex taky dojde. Snaha dosáhnout výšin (haha) za každou cenu, ale poté vyrozumění, že tomu asi tak není, a nikdo si nechce takto zničit život. Nějaké morální zásady a psychickou změnu této postavy v tomto filmu však tolik nevidíme. Taky jako nedávní panicový návštěvník Alp jsem byl dost zklamaný z nevyužití potenciálu těchto hor. Nicméně právě onen morální neposun je to, co zde nejvíce ublížilo, protože film tak nějak potom nedává smysl svým finále. I tak to bylo další takové psychické nebo sociální drama, které na festivalech vždy očekávám a i když toto je spíše čajíček, tak stále to funguje dobře. ()

TheSpearCZ

Zajímavý belgický počin, který začíná jako rutinní sportovní film, ale poté se čím dál tím více přeměňuje na vztahové drama o nadějné sportovkyni a jejím trenérovi, kteří si spolu začnou, protože v něm mladé děvče vidí autoritu, kterou od rodičů nikdy předtím neměla. Škoda, že si film neudrží více diváka jako přibližně ve čtvrtině filmu, kdy se nám dostává i sexuálním scénám, ale na konci už to ztrácí dech. Jinak na to, že se jedná o ženský debut, tak to obstálo dobře. Čisté 3* ()

blondboss

Kombinácia športovej a vzťahovej drámy, ktorá civilným a nenúteným spôsobom rozpráva príbeh zakázanej romance medzi športovkyňom a trénerom. Počas celého snímku sa toho veľa neudeje a taktiež tá réžia nie je až taká premakaná, ale v zásade to účel plní. Na jednu projekciu pri vínku je to super, ale neočakávajte nejaký zázrak. Podobných filmov tu už bolo predtým dosť. 65 % ()

galiea

Trošku mě překvapuje, jak nízké hodnocení zde film má. Na jednu stranu téma není zrovna světoborné a ani v průběhu filmu se nestane nic překvapivého. Na druhou stranu, vykreslení emocí, beznaděje a vizuální stránka mi za těch pět hvězd stály. Úplně jsem v nozdrách cítila mrazivý vzduch a dostala jsem chuť nasadit lyže. Nejlepší scéna podle mě byla, když Lyz se svou maminkou ležela v posteli, tak ji objímala a Lyz brečela a brečela - a ačkoli matka nevěděla ani zbla o dceřiných problémech, nebo smutek přisuzovala úplně jiným důvodům, divák dobře věděl, jaký boj a zmatek se v dceři v tu dobu musí odehrávat. Ta tichá mateřská podpora podle mě nakonec zapříčinila závěr filmu. Příjemný civilně natočený snímek, kde se o emocích nemluví, ale intenzivně se prožívají. ()