Gagarin

(festivalový názov)

Šestnáctiletý Youri prožil celý život v paneláku na předměstí Paříže, jenž je součástí bloku obytných domů, nesoucích na počest prvního kosmonauta jméno Gagarine. Zručný mladík, snící o výpravách do vesmíru, je nedílnou součástí místní komunity. Když má kvůli špatnému stavu domů dojít k demolici, rozhodne se Youri jednat... Dojemný, formálně vynalézavý debut režisérské dvojice o vytrvalosti, síle představivosti a pout ke konkrétnímu místu. (MFF Karlovy Vary)

DJ_bart

2021: Paneláková odysea...... Francouzský nezávislý snímek 'Gagarine' je okouzlující oslavou představivosti, kreativity, vynalézavosti, kosmonautiky a družstevního bydlení, kterej mě jako málokterý filmový projekt naprosto pohltil svou formální rozmanitostí a imaginativní fikční poetikou. Za mě jeden z nejlepších evropských indie-artů za rok 2021, kterej by si zasloužil mnohonásobně víc pozornosti – jde sice o malej film, ale s velkými myšlenkami. Víc slov netřeba. Magickej zážitek. ()

Dzeyna

Asi začnu číst popisky u filmů, neboť jsem čekala naprosto něco jiného. Nicméně to nebylo vůbec špatné, jen na můj vkus poněkud depresivní. ()

Arsenal83

Dojímavá hudba na konci a ťažoba skutočnosti to ešte ako tak zachránili. Takýto film o búraní domova by však kľudne mohli natočiť u nás na Luníku IX. Ľudia na okraji spoločnosti, pritiahnutí na hranu vlastným či nevlastným úsilím. To by bola ale festivalovka! Rozdiel by tam bol len nepatrný. Na rozdiel od francúzskych predmestí naše luníky nie sú multikultúrnou, ale bezkultúrnou komunitou. No a na rozdiel od Francúzov im tie paneláky na luníkoch nikto nechcú búrať. Oni si ich búrajú s radosťou sami. Takže človek ani nevie, či ide o zábery zo Sýrie, alebo o obohatenie indoobčanmi. Inak Gagarine so svojou sentimentálnou atmosférou nič zaujímavejšie než sociálno-moralistické predstavenie šedej reality nepriniesol. ()