Bohatý německo-francouzský pár se třemi dcerami, který žije bohémský život na konci 19. století v Mnichově, se vyrovnává s úpadkem aristokracie a přízní i nepřízní osudu. (Netflix)

Willy Kufalt

Takové barevné nafilmované obrázky ze života aristokratů, natočené nejspíš pro ty rozjímavé diváky, kteří se také cítí jako aristokrati... Občas se tu povedla pěkná poetická scéna, občas v tom upoutá nějaký humorný nebo hudební prvek a po výtvarní stránce je celý ten film slušně na výši. Komu se podaří během sledování najít si k hlavním postavám jakýsi hlubší vztah, třeba bude mít to štěstí vnímat v tom i dramatický příběh. Někdo možná bude mít štěstí ještě větší a podaří se mu v těch výtvarně impozantních pohyblivých obrázcích najít si i myšlenku. Já mohu skontastovat jen, že mě to úplně minulo a že v Die Schaukel vidím důkaz toho, že zasazení filmu do určité doby nemusí automaticky o určité době obraz vytvářet, pokud se s dobovými reáliemi mimo výtvarní stránku nepracuje a v příběhu pro běžného smrtelníka chybí výraznější přesah. Takže ačkoliv mě to ničím nepobouřilo, za jednu zábavnou „ponožkovou“ scénu nedokážu filmu dát víc než 2 hvězdičky, protože během těch 133 minut jsem si k němu pořádně nedokázal najít cestu a vcelku mě mimo výtvarní stránku ničím neoslovil. [45%] ()