Město strachu: New York versus mafie

• USA Fear City: New York vs The Mafia
USA, 2020, 2 h 36 min (Minutáž: 44–63 min)

Pět mafiánských rodin vládlo v 70. a 80. letech New Yorku krvavou rukou, dokud se skupina federálních agentů nerozhodla pokusit se o nemožné: dostat je za mříže. (Netflix)

Marze

Při sledování série (viděl jsem první dva díly) mi došlo, že toto zdegenerované odporné město vděčí za svoji podobu mafii. Navíc obyvatelé přestaly důvěřovat institucím a neschopným úplatným policistům. Dokument staví hlavně na rozhovorech s přímými účastníky událostí a důkazech ze složek FBI. Historky vyšetřovatelů podobně napínavé a kuriózní jako příhody zločinců. V prvním dílu nahrávky rozhovorů, které byly získány odposlechy top mafiánů pomohly FBI poskládat útržky, lépe porozumět celé struktuře zločineckých syndikátů. Vše směřuje k historicky známému zátahu na největší kmotry a tím vzniká falešný pocit, že je dnes toto město ideálním místem pro život bez gangů, mafií, politiků, kteří se od mafie naučili obcházet zákony. Tak to samozřejmě není. ()

Nach

Výborná dokumentární trilogie, která vás v podstatě vrhne do středu dění vyšetřování mafii v New Yourku. Jelikož nejde o desetidílnou sérii, tak ve třech epizodách je zde natěsnáno kvantum informací, které rozhodně nenudí, ale je lepší znát alespoň některé základy, abyste se neztratili. Přehledná je linka o vyšetřování. Méně přehledná je pak linka s informacemi o mafiánských rodinách v New Yourku. Ovšem já se v ději orientoval dobře a rozhodně se ani na vteřinu nenudil. Pro mě jeden z těch dokumentů, který si klidně někdy rád připomenu. A doporučuji ho všem, kteří mají rádi Scorseseho mafiánská dramata. 95% ()

M.i.k.e

téma mafie je snad nevyčerpatelné a rozhodně zajímavé a bylo fajn to vidět v reálném pohledu,bez určité filmové skoro až romantizace.Na druhou stranu je Fear City i přes třídílný formát místy až zbytečně ukecané - respektive stálé dokola se vše točí okolo odposlechů. Aniž bych chtěl nijak shazovat snahu všech zúčastněných,pro které to byl životní případ/případy,čekal jsem trošku větší drive.Osobně by se mi líbil klidně devadesáti minutový dokument a účel by splnil stejně...70% ()

D.Moore

To nejlepší z mafiánských filmů, akorát je to realita. Nebo byla? Seriál přehledně zpracovává úsilí (nejen) agentů FBI, kteří se rozhodli dostat na kobylku pěti newyorským rodinám, a kromě vyšetřování líčí, jak fungovaly rodiny samotné a jaké měli zločinci a muži zákona někdy vztahy. To vše za pomoci slušného množství dobových záběrů a současné dramatizace. Velmi se mi líbilo, jak se všechno vyvíjelo, a myslím, že například odhalení toho, jak se mafie podílela na výstavbě Manhattanu, kdekoho překvapí. ()

cpt.Lynch

Na efekt celkem dobré, ale obsahově velká bída. Celkový dojem ze seriálu je ten, že mafii zničili štěnice. To však je pravda jen velmi částečná. Výpovědi autentický postav fajn. Často dlouhé, nesmyslné záběry na nahrávací techniku jen podtrhují obsahovou prázdnotu. Spousta informací se navíc v dokumentu opakuje. A nejhorší je použití (asi autentických) nahrávek z odposlechů. Málokdy na sebe navazují ve více větách. Jsou vytržené z kontextu. Jednotlivé věty jsou pouze na efekt a není možné si udělat ucelenější obrázek. 2,5* ()