Cyberpunk: Edgerunners

• Japonsko サイバーパンクエッジランナーズ

V dystopickém světě prolezlém korupcí a plném kybernetických implantátů se nadaný, ale lehkomyslný kluk z ulice snaží stát žoldákem a renegátem v jednom a žít na hraně. (Netflix)

Chrustyn

Herní Cyberpunk jsem si užil a strávil v něm několik desítek velice zábavných hodin. Tato anime série má ve výsledku přes 3 hodiny ale i přes poutavý začátek mě styl vyprávění a zpracování, úplně nezaujal. Potěší připomenutí herních reálií, díky kterému se spousta hráčů s chutí znovu pustí do hraní ale jako samostatný seriál už Cyberpunk tolik nefunguje i přes fakt, že mají jednotlivé díly, délku sitcomu. ()

Jeoffrey

Ale jo, užil jsem si to a dostal jsem vlastně přesně to, co jsem očekával. Podařilo se tu prezentovat a udržet hodně z důležitých myšlenek, které byly už ve hře Cyberpunk 2077 a kterými celé universum vytvořené Mikem Pondsmithem oplývá. Povedlo se převést krásu i zrádnost prostředí Night City i to, o co v něm jeho obyvatelům většinou jde. Jakožto hráč hry s dvěma dohráními a nějakými 200+ hodinami jsem poznával spoustu lokací, gangů i některé známé postavy (i když trošku zamrzí, že tu nebylo, nebo jsem ho nepostřehl, aspoň nějaké malé cameo, nebo narážka na Johnyho Silverhanda, ale tak dostal jsem Adama Smashera, Wakako…). Kromě toho, že je to povedené nahlédnutí do světa Cyberpunku je to i super reklama na hru, minimálně u mě se během sledování opět projevovalo svrbění si Cyberpunk 2077 znova nainstalovat a zahrát. No a taky je strašně znát, že je to další dílo animačního studia Trigger, které se tu v posledních dvou dílech opět hodně vyřádilo, všechno bylo neskutečně přehnané, šíleně zběsilé a pro nenáročného Jeoffreyho děsně cool. Animace byla povedená, souboje zvládnuté perfektně dynamicky a epicky. Hudba taky výborně vybraná, nejen že se mi líbila a bylo jí hodně slyšet, ale fungovala i jako součást jednotlivých scén. Asi jediný větší problém, který jsem tak měl, bylo tempo. Občas jsem si přál, aby nebylo tak zběsilé a dostalo se trošku víc času na větší prokreslení některých (hlavně vedlejších) postav anebo zajištění trošku plynulejších přechodů mezi jednotlivými zvraty, ale tenhle problém mám u Triggeru docela často, prostě tohle studio neví, jak sundat nohu z plynu a jako nejlepší řešení vidí prostě ještě víc přidat plyn až do naprosto neuvěřitelných finálních obrátek, kdy se často nestačím divit, co všechno (a jak šíleně) se tu děje. Navíc pro mě fungoval seriál minimálně v druhé polovině (s tou první půlkou to bylo o něco slabší) i po emocionální stránce a samotný konec mě prostě dostal i když mi bylo jasné, že to takhle nějak dopadne. Fajn návrat do Night City a super seriál, který si ode mě minimálně těch 8/10 zaslouží. ()

HAL

Geniální Cyberpunk 2077 a jeho neuvěřitelně detailně propracovaný svět je jako stvořený pro filmové a seriálové zpracování, takže mám velkou radost že se toho Netflix spolu s Japonskými studii chopili - a nezklamali. Příběh je přesně tak akčním a emotivním tripem dystopickou budoucností s hořkým vyvrcholením jako hra. S tím že tady prim opravdu hraje ta akce kolem barvitých charakterů, a výrazně méně ten přemýšlivý cyberpunk a prokreslování futuristického světa. Ten už znáte ze hry, takže proč se tím zabývat, a fanoušci budou mít radost z každého známého místa... ale menší radost tak asi budou mít lidé kteří hru nehráli. Ne že by se v čemkoli ztráceli, příběh kvalitně odsýpá a budou se bavit moc, ale nejspíš jim bude "něco" chybět. Btw k animaci - ta přestylizovanost tomu sedí, funguje to v podobě tradičního anime velmi dobře, ale velmi snadno bych si dokázal s dobrým motion-capture a dabingem i seriál natočený přímo v enginu hry. High budget machinimu chcete li. Ta herní grafika už koketuje s fotorealističností a fungovalo by to. Tak snad příště... snad tohle není poslední seriálový kousek z toho světa. 8/10 EDIT: Až zpětně jsem si všimnul že tohle režíroval člověk co kdysi debutoval geniální frenetickou šíleností Dead Leaves. Tak to vysvětluje mnohé. ()

Yoshitsune

Hra Cyberpunk 2077 měla být revoluční, město mělo být žijící a dýchající, obyvatelé měli mít duši a příběh měl být jako žádný jiný doposud a postavy měli možnost se svobodně rozhodovat, na základě vašich činů. O tom jaká měla být hra Cyberpunk 2077, se na vyprávělo spousta příběhů  a spousta z nich jak se ukázalo, byli jen lži tvůrců a v tomhle směru, odborní recenzenti, kteří rozhodně "nebyli podplacený", do poslední chvíle přiživovali ony lži. To že hra Cyberpunk 2077, je podvod století, je už dávno každému jasné, ale jak je na tom seriál ? Seriál je na tom překvapivě podprůměrně a né, můj osobní názor na hru, se do tohohle seriálu nijak nepromítnul, k tomule seriálu sem přistupoval neutrálně, byť menší nadšení pro tenhle seriál, by se u mně ze začátku našlo. Ale kde vlastně seriál selhal ? Selhal v tom, že sem si k postavám nedokázal vytvořit nějaké silnější pouto, pouto natolik silné, abych na konci seriálu, měl potřebu postavy oplakat a nebo doufat v možný návrát některých postav. Hlavní protagonista David, je klasický hrdina, nemá výraznější silné a ani slabé stránky, je svým způsobem jeden zmnoha. Druhá hlavní postava je Lucy, která má celkem zajímavý origin, ale nijak se výrazně neliší od Davida. A z vedlejších postav, u mně rozhodně uspěla Rebecca, je tedy škoda že ona a pár dalších vedlejších postav, v seriálu nemají žádnou historii a vlastně se o nich nic nedozvíme. Seriál taky trpí tím, že nemá ucelenější příběh, takže první polovina je o tom jak se David do gangu dostal a druhá polivna je jak o tom, je gang rozpadá. V posledních třech epizodách, to tedy seriál zkusí různě kombinovat a překombinovávat, na scénu nastupují i intriky a celé to ke konci, působí dost zmateně. Seriál má tedy luxusní animaci, akce stojí taky za zmínku a ta cyber-psychoza, by byla celkem zajímavá a je škoda, že tohle seriál neupřednostnil a nevzal si to jako hlavní téma, byla by celkem zábava sledovat, jak městem obchází strach z cyber-psychopatů, kdy by to mohlo potkat každého. Ahhh a abych nezapomněl, písnička "I Really Want to Stay at Your House" je fakt úžasná, hodně se snaží dovytvořit jakousi emoční linku, ale vytvořit něco, co zde neni, je prostě nemožné. ()

SeBig

Začátek působí svižně a akčně. Jenže pak to zajíždí do stereotypu a nic vyjímečného se nekoná. Sledovat se to dá, ale místama to celkem nudí. ()

Wysch

Ale jo, povedlo se asi vystihnout podstatu cyberpunku, i Cyberpunku Red nebo 2077, bylo to natolik svižný, že to ani nezačalo bejt zas tak nudný. Pro hráče samozřejmě pár důležitých easter eggů, lokací a postav. Kolem a kolem, protože v Cyberpunku nejsou happy endy, vlastně velká spokojenost. Čekal jsem to upřímně o dost horší. ()

Blackhand47

Začátek Cyberpunku se jevil jako slušná podívaná, která nenadchne ani neurazí, kdy měl titul rozvést příběh herního titulu a ukázat nám další kouty Night City. Bohužel nám ale představil nesympatickou partu hrdinů, kdy vám bude naprosto jedno, pokud z nich někdo zkape. Protagonista je nesnesitelný blb, který ohrožuje nejen sebe, ale i své přátele a vlastně každý by byl daleko lépe fungoval, kdyby nezamlčovali detaily ze svých životů, což je neustále dostává do problémů. Místy je akce až přehnaná, kdy chápu, že je to stylizované do anime, ale i tam by měli mít nějaké hranice. Celý příběh ve výsledku vyletí do koše, jelikož se postavy obětují vlastně pro naprosté nic. Škoda, hru jsem zatím nehrál, ale pokud mě na ní tohle mělo navnadit, tak se to tvůrcům vůbec nepovedlo. Hodnocení: 45 % ()

Hamaradža

Cyberpunk ma ako subžáner neskonalo fascinuje, okrem iného aj svojou históriou. Približne súčasne vznikol v Japonsku (v podobe napr. mangy Akira) a USA (v podobe Scottovho Blade Runnera). Jeho vznik bol symbolicky posvätený akýmsi manifestom, ktorým je Gibsonov Neuromancer, v ktorom už bol cyberpunk ako taký absolútne vyformovaný. Nasledovala napr. Pondsmithova stolná hra Cyberpunk v 1988, ktorej herný svet si požičal poľský CD Projekt Red na videohru, ktorá je dnes mojou srdcovkou - a vidíme, že Japonci si subžáner berú naspäť v plnej paráde. Edgerunners dupnú na plyn v prvej epizóde a nohu z neho dolu nedajú až do tej poslednej. Neustála streľba, výbuchy a spomaľovačky tu nahradzujú psychologizáciu postáv. Vizuálne je to skvelé, no príbeh je príliš uponáhľaný na to, aby bol o niečom. Kapitalistická dystópia, na ktorej je subžáner do veľkej miery založený, sa tu určite nachádza (napríklad v podobe parádnych body-horrorových posledných epizód s imunosupresívami), no nie je dotiahnutý do zdarného konca. Spoločenská angažovanosť je tu v pozadí, dôležitejšie sú masívne množstvá explozívnej akcie - a na to som už asi príliš starý, nehovoriac o tom že anime ako forma rozprávania mi nie je blízke, nie som teda vhodná cieľovka. Na druhú stranu, podobnou emočnou tuposťou spojenou so samoúčelnou akciou vo svojich dielach oplýval aj samotný majster Gibson. ()

BoredSeal

Těžko říct, zda si bude divák nepolíbený hraním videohry Cyberpunk 2077 schopen svět seriálu užít. Příběh hry a prostředí Night City bylo úžasné a říkal jsem si, jak zajímavé by bylo zažít ještě nějaký další příběh z perspektivy jiného obyvatele města; nečekal jsem ale rovnou vznik japonského kresleného seriálu, který se jako přídavek ke hře povedl. ()

Hees

Nedupaných desať dielov vynikajúceho anime a asi ťažko môžete nájsť nejaké iné v poslednej dekáde, ktoré dokáže niečo takéto, s takou malou porciou epizód (iné anime sú samozrejme lepšie, ale dosiahnuť vybudovať tak kvalitný príbeh len s desiatimi dielmi je naozaj výnimočné). Čo sa mi páči asi najviac je to že Cyberpunk: Edgerunners ukazuje, že ak niekoho miluješ v pozadí môžeš pre neho niečo robiť a neočakávať nič naspäť a vlastne nikto sa o tom nemusí dozvedieť, ak je ten človek pre teba dôležitý. Tak isto ako jeden človek pre toho druhého niečo robí, tak zas ten druhý môže rásť nie len pre seba, ale aj pre toho druhého. Samozrejme menší počet dielov prináša v sebe aj isté neduhy ako výrazný časový skok niekde v strede anime, kde by sme mohli mať ešte veľa zábavných character development (vývoj charakterov) dielov a tam sme boli ukrátený o nejaký ten rast hlavného charakteru Davida, ktorého by som ohodnotil ako veľmi jednoduchý funkčný charakter. David je totiž človek, ktorý chce rásť a spraví pre to všetko, aj keď už by mal spomaliť a vlastne postupne sa v anime stáva z obyčajného pešiaka líder a bohužiaľ si myslím, že až také silné predpoklady na to lídrom sa stať nemá, lebo mu chýba zmysel pre to myslieť zopár krokov dopredu. Najlepším charakterom anime je rozhodne Lucy, ktorá je stelesnením vynikajúceho premysleného charakteru so zaujímavou minulosťou a obľúbil som si aj Rebeccu, ktorá vlastne bola síce v tieni Lucy, ale bolo cítiť, že jej záleží na Davidovi. Anime Cyberpunk: Edgerunners môže byť aj vynikajúcou reklamou na hru Cyberpunk 2077, ktorá sa odohráva v rovnakom prostredí a po dopozeraní tohto anime nejeden človek dostane chuť si túto hru zahrať. Little Stranger je top pesnička a zahraná v tej najlepšej chvíli a emocionálne ma celé anime dostalo tam, kde ma chcelo dostať a najväčší problém asi vidím v tom, že ono to bolo ako keby naplánované a to, že to takto skončí a že to takto bude pokračovať vlastne človek tak nejak tuší od prvých dvoch troch dielov. Proste osud bol daný od začiatku a našiel by som tam ďalších zopár maličkých chybičiek v rôznych sférach, ale neskutočne som si toto anime užil. ()

M.i.k.e

solidní anime, které sice ocení primárně fanoušci hry protože se tu pracuje s pro ně známým prostředím a najde se i pár známých postav, ale ani ti co hru nehráli se nebudou nudit a nestane se, že by se nějak nechytali. Já sem fanoušek hry v jejímž světe sem strávil kolem stovky hodin a Edgerunners jsou povedeným rozšířením už tak zajímavého universa. Do Night City se chci ve hře znova vrátit a tohle slušně navnadilo...70% ()

C0r0ner

Not great, not terrible, podobně jako samotná hra. V průběhu je to v pohodě, i když celkem stereotypní, ale jakmile to skončí, člověk tak nějak jenom pokrčí rameny, jako že ok, ale nic extra. Nehledě na to, že kyberpsychóza mě nebavila ani ve hře, natož v seriálu. 60% ()

Lexonka97

Ani po desítkách hodin v Cyberpunku nemám dost a už jsem Edgerunners nedokázal dál odkládat. A jsem sakra rád, že jsem počkal, dokud si samotnou hru nezahraji. Možná i díky tomu na mě měl seriál větší dopad a už v první epizodě si mě zaháčkoval. Ovšem to pravé přišlo až po skvělé druhé epizodě, díky které jsem si Edgerunners zamiloval. Seriál díky samotnému příběhu a skvělé atmosféře hodně připomíná hru. A to nejen identickými lokacemi a camei, ale také díky struktuře příběhu s emočnějším hořkým koncem. Přestylizovanost animace v podobě anime do seriálu strašně zapadá a s výraznými barvami často připomíná právě samotnou hru. Jde o neskutečnou jízdu, která ukazuje, že svět Cyberpunku má co nabídnout a ihned po dokoukání chcete více. Jsem si jist, že hráči si Edgerunners užijí o něco více ať už právě díky známým lokacím, tak samotnému příběhu. Ovšem to neznamená, že si kdokoliv nemůže seriál užít na 100%. ()

Angelopul

Velké překvapení, příjemné. Myslel jsem že to bude zase jen další merch, komerční seriál, snažíci se ještě něco vyždímat z předchozích úspěchů zmiňovaných her. Chyba lávky, Edgerunners jsou plnokrevná japonská anime, teda možná i jedna z těch lepších! Kulervoucí vizuální zpracování, temný příběh, svižná akce, moc se mi to líbilo. ()

Remivsremi

Zdařilý zářez anime jízdy plné násilí, bídy, hitech vychytávek a šílených vylomenin. Příběhově asi nedostane nic novátorské. Co však stojí za váš čas je banda různorodých, zajímavých postav, které dostanou prostor k vývoji. Přesto nám námitky k celkovému vyprávění. Kdyby si tvůrci dali na čas s důraznějším prokreslením, a o něco větším ukotvením hlavní linky, seirál by z toho profitoval.  Je zde i přemíra různých aspektu Night City a cyber vychytávek. Nepomáhá tomu ani často chaotická a až děsivě nepříjemná animace. Vše se utápí v nepřehlednosti. Korunu tomu dodává ohlušující soundtrack, který přebíjí často i samotné dialogy. Ne, nedodělku se tady najde dost. S přivřeným okem se ale soustředíte na ty pozitiva. Skvělé postavy, razantní příběhové okamžiky, které se vryjí do paměti. Postavy dostanou zabrat. Nepromíjí se žádná chyba. Tenhle svět je hnusný a dokáže jedince sežvýkat v mžiku. Máte odvahu vstoupit do Night City? Krásných 70% ()

Motinski

Prepracovaný a pútavý svet, osobitá animácia a príbeh ktorý je energický aj dostatočne hlboký pri postavách. Šľape to, no pár krát sa našli nudnejšie pasáže pri ktorých som bol trochu sklamaný. Nepoznám hru a som v tomto vlastne nováčik, ale bavil som sa.  7/10 ()

Mrkvič

Pecka. A to nemám moc rád animé a upištěný asiaty, kteří se zde do většiny postav promítly. I tak je ale úžasné sledovat svět vytvořený pro počítačovou hru. Hlavně kyberpsychóza je v seriálu i hře pokaždé strhující podívaní. Seriál je dál hodně krvavý, plný sexualních scén, hodně bláznivé, ale i tak povedené akce, ale v první řadě o vztazích. Matky se syny (dvojí provedení), mentor s učedníkem (Main a David a jejich parádní rozloučení) a nakonec i ta láska, která dává dortu poslední krásně blejskavou třešničku. ()

DragonnCZ

8/10. Tak tohle bylo mega skvělý a dostal sem přesně co jsem očekával. Svět z prostředí hry Cyberpunk 2077 od vývojářů Zaklínače a jedná se o jednu z nejlepších seriálových adaptací podobně jako Arcane. Má to hrozně super příběh s i když klišé zápletkou furt z toho seriál vydrtil co se dalo, mega dobrá hlavní postava, občas se chová jako kokot, ale budete mu rozumět. Vedlejší postavy dostávají prostoru tolik kolik potřebují a každý je zapamatovatelná. Např. jeho holka Lucy, tak u ní se mi líbilo to její backstory, a vidíte na tom světě jak je krutej a napíču, nebo ta malá holka Rebecca, taková cáklá a ujetá a to se mi na ní líbilo. U postavy Kiwi bych jí dal větší prostor, přišla mi taková neprokreslená. Finále bylo kulervoucí a strašně emotivní, třeba potom i ten konec na měsíci kdy dostala flashbacky. Akce plná rvaček a výbuchů by se dala krájet a po animační stránce to je skvost a Japonci se na tom vyřádili. Co si budem Japonci výborně píšou scénáře a ten začátek skvělě nastíní celou sérii a nakopne příběh a postavy a líbilo se mi na začátku jak se David baví s jeho matkou a řekne jí že chce prásknout se školou a ona mu řekne, že celý život maká na něj aby se měl dobře a takhle se jí zavděčuje. Dále nějak vám nevím ale druhá polovina dost pozvolnila v tempu a nebylo to jako první 2 ep který jsou bezpochyby 10/10. Nemá to ty správný grády a např. Davida sem měl radši jako člověka než robotický hovado. Jelikož je to anime tak originál je Japonština a zde se musím zastat českého dabingu, který je o poznání lepší než Japonština. Netflix má fakt čuch na dobrý dabingy a skvělý dabérsky ansámbl. Ano některým nesedí Japonština tak si dají češtinu nebo angličtinu, ale já viděl 1 ep v japonštině a zbytek v češtině a chtěl jsem jí prostě zkusit. Hlasy mi více sedí k postavám a dávají do toho více energie a ten překlad je boží plný moderních výrazů a českýho humoru a slangu a také v neposlední řadě pochmurný prostředí Night City už jen dodává seriálu tomu tu správnou kyberpunkovou atmošku. Myslím si, že po boku Rodu Draka se bude v tomto roce tento seriál prát o seriál letošního roku NGL. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

31.12.2022

Další oslavována hra míří do televize

Další oslavována hra míří do televize

29.06.2020

Cuphead, The Last of Us a Cyberpunk 2077. Tři známé herní série, které se v nadcházejících letech dočkají vlastních seriálů. No a čerstvě se k nim přidala ještě čtvrtá. Seriálovou adaptaci totiž… (viac)

Cyberpunk 2077 dostane seriál

Cyberpunk 2077 dostane seriál

26.06.2020

Nadcházející akční RPG Cyberpunk 2077 od tvůrců herního Zaklínače bude mít vlastní seriál. K odhalení došlo při včerejším veřejném streamu o novinkách z chystané hry, která má vyjít letos v listopadu… (viac)