Most

• Česko Mosty (viac)

Vojačka Lynsey (Jennifer Lawrenceová) sa po vážnom zranení vráti domov do New Orleans a snaží sa prispôsobiť tamojšiemu životu. Spozná miestneho automechanika Jamesa (Brian Tyree Henry) a vzniká medzi nimi nečakané puto. (Apple TV+)

sedm.1

Causeway je poměrně podmanivým dramatem, které ve většině těch nejdůležitějších ohledech funguje, a to i navzdory tomu, že se tu na druhou stranu nevyskytuje prakticky jediný výraznější moment, za což si ovšem zasluhuje uznání především paní režisérka, která přestože měla k dispozici skutečně jen jednoduchý scénář, tak z něho dokázala vytěžit opravdové maximum. V tomto filmu jde každopádně hlavně o vyvolání emocí a empatií vůči ústředním postavám, což se v obou směrech úspěšně podařilo, obě postavy se potýkají jak s fyzickými, tak psychickými traumaty, a i díky výkonům jejich hereckých představitelů to celé působí silným a přesvědčivým dojmem a lze se s nimi upřímně ztotožnit, chápat je a soucítit s nimi. Docela působivá je jinak i taková beznadějnější atmosféra, která je ovšem zároveň i oživená jemným nádechem světla na konci tunelu, a přestože nedisponují Mosty prakticky ani žádným spádem, tak celý ten příběh rozhodně nenudí. Ve výsledku se tak zkrátka jedná sice o v žádném směru vyčnívající konverzační drama, řešící především nelehké životní osudy, celé je to ovšem zpracováno velice kvalitní formou, a i bez zbytečného tlačení na pilu dosahuje požadovaného emočního efektu na svého diváka. ()

jakeer

Niekedy je to až šok, že Jennifer Lawrence, ktorú poznám ako humornú a ba priam až bláznivú celebritu z rohovorov, je v skutočnosti skvelá dramatická herečka. Tuto nás brilantne previedla indie depkou. Našťastie film tento raz nestojí len na nej, ale so cťou jej sekunduje sympaťák Brian Tyree Henry (u ktorého je tiež takáto dramatickejšia poloha menej zvyčajná). V príbehu ma akurát prekvapujú miestne reálie, keďže Američania vedia doslova mrhať peniaze na nám nepredstaviteľné veci, ale presťahovať sa z rodného mesta je zjavne nad ich sily. Inak si neviem predstaviť, prečo hlavná postava chcela ísť druhý raz do Afganistanu (po tom, ako prvýkrát takmer umrela a zostali jej príšerná zdravotné následky) a to len preto, aby nemusela bývať v rodnom dome s mamou. No je ako je a vďaka tomu môžeme sledovať rodiace sa priateľstvo dvoch ľudí, ktorí má obaja poriadne naložené na chrbte. ()

vydumnica

Causeway je typická festivalovka, ktorá si plynie pekne pomaličky, no napriek pomalému tempu nenudí. Oplatí sa vidieť kvôli Jennifer Lawrence, jej herecký výkon je skvelý a určite ide o veľmi zaujímavú filmovú rolu. Do štvrtej hviezdičky mi tam ale niečo chýbalo a tak ostane Causeway pre mňa len film na jedno pozretie. 70%. ()

castor

Kromě divadelních zkušeností má za sebou prakticky jen epizodní práce na zlomku seriálů, takže třeba v oceňované Služce poukazovala na komplikovaný americký sociální (i justiční) systém. Teď Lila Neugebauer celovečerně debutuje a podařilo se jí získat pořádný herecký kalibr. Jennifer Lawrence se nikdy nebála výzev (ostatně 4 nominace na Oscara, 1 cena), tentokrát představuje v komorním nenuceném dramatu ženistku vracející se z Afghánistánu s poraněním těla i mozku a posttraumatickým syndromem. Ono už doma to nebylo před jejím odjezdem na misi růžové (drogově závislý bratr, nezodpovědná a odtažitá matka), každopádně ona to nehodlá vzdát a po boku podobně zlomeného nového kamaráda se pokusí nastartovat lepší příští. Neugebauer, ač tedy musíme naprosto oželit jakoukoliv originalitu, netlačí na pilu, nenechává hrdinku brečet doma do polštáře, ale možná i trochu po vzoru nezávislých kousků z 90. let nechává postavy prostě jen tak tiše sedět, popíjet pivo a sem tam vypustit něco osobního nebo ze života. I když na druhou stranu nějaké vypjaté emoční (samozřejmě v mezích předkládaného) scény s Lawrence bych se nebránil. Každopádně je to opravdové, všední, milé. Tři až čtyři hvězdy. ()

elanius

(16/2023) / V prvom rade, obom hercom role parádne sadli. Jennifer táto ubolená poloha veľmi svedčí. Ešte o kúsok lepší je Brian Tyree Henry, výborne s citom zahraté. Či je nominačka na Oscara zaslúžená neviem, nech posúdia iný. Film ťaží z fungujúcej chémie medzi postavami a z niečoho čo neviem úplne presne opísať. Ako keby aj napriek všade pritomnej depresie, prevažoval taký jemný pozitívny pocit z ich priateľstva. Podarený indie film. (7/10) ()

• Napriek tomu, že sa film natáčal už v lete 2019, tak svoju premiéru mal až v roku 2022. (MikaelSVK)
  • Filmovalo sa v meste New Orleans v americkom štáte Louisiana. (MikaelSVK)