Jízdenka do budoucnosti

• Turecko Yarina Tek Bilet (viac)

Ve vlaku do Izmiru se setkají dva neznámí, které spojují bouřlivé a nečekaně propletené vztahy z minulosti. (Netflix)

honajz

Podle mne docela sympatický pokus o train road movie postavenou na koncepci Před úsvitem (a s hudebními, naštěstí ne tanečními) prvky připomínajícími vzdáleně Bollywood... Během 14hodinové cesty si jeden muž a jedna žena stihnou hodně věcí vyříkat a uvědomit si o sobě nějaké ne zrovna příjemné věci. (Do toho nemají v jídelním voze kafe, což by rozhodilo i větší otrlce. Joke. :-)) Je sice pravda, že chvílemi je to nuda a někdy se ty řeči zbytečně točí kolem jednoho tématu, ale pak přijde závěr, kdy vše už bylo řečeno... Jo, a mezitím vlak projíždí zajímavou tureckou krajinou, což je pro mne rovněž sympatické, já mám vlaky rád. Na to, že jsem se k tomuto filmu dostal úplnou náhodou, když jsem hledal zcela jiný film, a dokonce sci-fi, je to pro mne skutečně příjemné překvapení. ... A stejně to řeknu. Vždycky jsem si přál s holkou mít vztah, kdy v určité chvíli už nemusíme si říct ani slovo, a přesto budeme vědět, že jsme naladěni stejně (možná i proto ona s sebou táhne ty housle). Nu, mně se žel nepodařilo. - Vzkaz pro syna: Jedna z nejlepších scén filmu se odehrává nad ránem v poli. ()

honajz2

Ten začátek mě dost vyděsil. Celé to vypadalo jako amatérský film (hlavně kamerou) a do toho všeho zde byly prkenné dialogy. A jelikož celý ten film na ničem jiném stát nemůže, tak jsem tušil průser. Naštěstí se to ale po 20 minutách zvedlo nahoru a nakonec z toho vypadla příjemná, chytře napsaná a slušně zahraná turecká verze Před úsvitem, která sice není tak poutavá jak by mohla, ale své kouzlo určitě má. Určitě to chtělo dotáhnout, některé dialogy totiž skřípaly i pak, ale jinak jsem docela spokojený. A dokonce je tu i pár silných scén, z nichž ta nejlepší je ta na poli... Konečně jsem zas viděl od Netflixu něco dobrého - a to se mi stává málokdy. Lepší 3* ()

Malarkey

Turci se pokouší o dialogovku, ale přišlo mi, že místy na to jdou v dialozích zbytečně agresivně. Navíc mám pocit, že tento film se dá opravdu považovat za jízdenku do budoucnosti, protože v něm tvůrci otevírají pár sexuálních témat, které jsou v tureckých filmech jinak zapovězeny. ()

Aljak

Klasická konverzačka á la Before Sunrise. Tento štýl sa akosi čím ďalej tým viac dostáva do popredia filmového priemyslu. A pokiaľ je to po obsahovej a tématickej stránke kvalitné, tak mi tento žáner dosť imponuje. Čo sa týka tohto vlakového "dobrodružstva" v podaní dvojice "Ali & Leyla, bolo to také všelijaké - občas lyrické, občas epické, také smutno-veselé. Téma rozchodu a krivdy bola vcelku chytľavá, ale mnohé dialógy boli vo svojej podstate dosť bezpredmetné a neadresné. Tá Leylina emočná erupcia v poli bol rozhodne top moment celého filmu. Kiežby boli také kvalitné aj ostatné dialógy a monológy. Ale určite si to minimálne 3* zaslúži. ()

Marze

Turecky romcom, ktery se vymyka ocekavani evropskeho divaka. Neni to smich k popukani, ale ani odtazite a opresivni. Ani v sexualnich tabu iranske, egyptske nebo palestinske. ()

• Jedná se o první film Netflixu původem z Turecka. (Kuzmik)