Rumunská čítanka

• Česko Rumunská čítanka

Publicistický cyklus, v ktorom poprední režiséri zachytávajú príbeh jedného rumunského autora. (RTVS)

bohemia_regent

Na zdejší informační ledabylost jsem si u jednotlivých „Čítanek“ už tak nějak zvyknul. („Zvyknul“ neznamená „smířil se“, protože smířit se se šlendriánem znamená podporovat jeho další šíření.) Rumunská čítanka: V Mântuleasově ulici (název cyklu je inspirovaný novelou Mircey Eliadeho) překonává všechny předešlé - směrem dolů. Všech 18 dílů opravdu nenatočila zmíněná režisérská osma, která má zřejmě nějakou protekci, zatímco zbývajících jedenáct režisérů (jeden z dílů má dvojici autorů) se octlo na černé listině. Jsou to: Andrii Bondarenko, Tomáš Džadoň, Ostap Kostiuk, Dmytro Levytsky, Ivan Motýl, Zhanna Ozima, Ewelina Pawlus, Gracjana Rutkowska, Yuliia Shashkova, Anna Tuz, Liudmyla Tymoshenko. Tak, a když jsem teď přispěl aspoň skromným činem k boji proti nespravedlnosti, můžu se pustit do hodnocení jednotlivých dílů. -------- Díly (v závorce režisér): 1) Dumitru Crudu (Greta Stocklassa) **, 2) Filip Florian (Martina Buchelová) ***, 3) Iulia Militaru (Dorota Vlnová) **, 4) Svetlana Cârstean (Pavel Řehořík) ****, 5) Claudiu Komartin (Jiří Zykmund) ***, 6) Ioana Pârvulescu (Ivan Motýl) **, 7) Florin Lăzărescu (Gyula Nemes) ***, 8) Vlad Zografi (Kateřina Turečková) ****, 9) Cătălin Dorian Florescu (Zhanna Ozima) ***, 10) Ana Blandiana (Yuliia Shashkova) ***, 11) Gabriela Feceoru (Dmytro Levytsky) **, 12) Varujan Vosganian (Ostap Kostiuk) ****, 13) Cosmin Perța (Andrii Bondarenko, Liudmyla Tymoshenko) ***, 14) Gianina Cărbunariu (Anna Tuz) ***, 15) Octavian Soviany (Ewelina Pawlus) ***, 16) Marin Mălaicu-Hondrari (Gracjana Rutkowska) ****, 17) Tatiana Țîbuleac (Tomáš Džadoň) ***, 18) Dan Coman (Patrik Lančarič) ***. -------- V titulcích (všech osmnácti dílů) seriálu uvedeno: název Rumunská čítanka: V Mântuleasově ulici. ()