Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová adaptace deníkových záznamů třináctileté židovské dívky Anny, které si vedla v letech 1942-44. Jak kniha, tak film líčí tíživou situaci skupinky Židů nucených schovávat se před nacisty v těsném podkroví jedné rušné továrny. Nemožnost vyjít ven, udělat jakýkoli zvuk v době, kdy je továrna plná dělníků, nedostatek jídla či vyhrocené vztahy jsou jen maličkostí oproti tomu, co se děje venku. (venus)

(viac)

Recenzie (24)

classic 

všetky recenzie používateľa

Poznáte ulicu Prisengracht 263 v holandskom Amsterdame ? Zatiaľ ešte nič, však ? Keď k miestu pridám meno, tak našepkám, o čosi viac. ANNA FRANK. Hovorí vám to niečo ? K dvom všeobecným podstatným menám, doplním jedno sloveso. Písať. Stále nič ? DENNÍK. Čiže máme tu : Amsterdam, Anna, denník, a taktiež by sa patrilo dodať - ČAS. Druhá svetová vojna, od piateho júla 1942 - do štvrtého augusta 1944 = 761 dní, čo sú niečo cez dva roky. Počet osôb = 4 + 3 + 1 + kocúr. Dôvod ? Židia. A čo väčšinou sa s nimi robí v tomto období ? Kam ich posielajú ? Z týchto všetkých indícii, teraz konečne pospájam zmysluplnú a výstižnú, dlhšiu vetu : 13. ročné dievča Anna Frank sa spolu so sestrou Margot, otcom Ottom a mamou Edithou, ukrývajú pred nacistickým vyhladzovacím procesom, v jednom z amsterdamských domoch, kam dorazí i ďalšia troj - členná rodina van Pelsovcov, a už v tak stiesnených priestoroch, prichádza posledný člen domácnosti - doktor Fritz Pfeffer. Pomáhajú im bývalí zamestnanci banky ( OTTO mal rodinnú banku ), ktorí sa starajú o to, aby títo ľudia nezomreli od hladu, a taktiež nestratili hygienické návyky... Aby sa táto dievčina príliš “nenudila” , založí si denník, do ktorého si bude zaznamenávať, aký je takýto život v neustálom strachu, nude, ale aj tichu, áno, „museli byť potichu, ako myšky” ... /...A renomovaný americký režisér GEORGE STEVENS nakrúca o tom výnimočný film, ktorý má pár nejasností, týkajúcich sa mien postáv, ktoré nesedia. Vo filme : Van Daan / VERSUS : skutočnosť - van Pels. To je taký malý detail, kvôli ktorému nemienim znížiť celkové hodnotenie, ktoré je na astronomických 100 %. Vezmite si, že snímok má monumentálne 3 HODINY, a po celý čas som s nimi v menšom podkroví, a fascinujúce je aj to, že ma to NIKDY NENUDÍ. Môžem sa za to poďakovať najmä mimoriadnej réžii Georgea Stevensa + hlavnému KAMERAMANOVI WILLIAMOVI C. MELLOROVI, ktorý činí doslovné, čierno - biele zázraky, že mám normálne taký intenzívny pocit, akoby som TAM BOL S NIMI. Herecké obsadenie je naprosto strhujúce. Predstaviteľka ANNY, Millie Perkins, BEZ KOMENTÁRA - životná rola !!! Zahrala si tu mimochodom aj moja obľúbenkyňa Shelley Winters, ktorá sa onedlho objaví v LOLITE. Joseph Schildkraut, inak rodák z Rakúsko - Uhorska, je majstrovský. A ten, kto sa trochu vyzná v KINEMATOGRAFII, určite spozná Richa Beymera ? STEVENS je hollywoodsky GIGANT, všímajte si tu excelentnú réžiu, to hovorí za všetko, že mám, čo dočinenia s človekom, ktorý NADMIERU ROZUMIE, čo je to FILM. Nebyť KOLOSU BEN HUR, WILLIAMA WYLERA, som si istý, že by práve zabodoval skôr Denník Anny Frankovej. Toto nie je ešte ani 20. komentár ? ! VY VŠETCI BY STE SA MALI PORIADNE HANBIŤ !!! Vôbec, že sa nakrútil jeden z najpozoruhodnejších filmov histórie. ()

Dont 

všetky recenzie používateľa

Snímek těží především ze světoznámého příběhu židovské rodiny schovávající se za války v Amsterdamu, s ohledem na toto silné téma jen těžko mohl skončit propadákem. Tím spíše, když Annu hrála sympatická a pohledná Millie Perkins. Kromě těchto polehčujících okolností však je třeba uznat, že George Stevens si s látkou, s dramatickými momenty ticha i s nepříjemně narůstající ponorkou poradil dobře. Jedinou výtku spatřuji ve zbytečně dlouhé stopáži. ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie používateľa

"Na to, aby nás zničili, netreba nacistov, vystačíme si na to sami." 8 osôb v jednom tajnom podkroví továrne prežíva svoj biedny život a čaká na svoje vykúpenie v podobe konca vojny. Zaujímavá zápletka, ale nie na totálne premrštenú 3-hodinovú stopáž. Vypäté scény sú len, keď musia byť kvôli prezradeniu absolútne ticho. Väčšinou sa dostavuje ponorková choroba, ktorú by som úprimne nechcel zažiť, ale na pôsobivejší film si to pýtalo viac. Hoci skľúčenosť postáv bola dobre vystihnutá. Samotná Anna je zle obsadená, nielen, že vôbec nevyzerá na 13-14 rokov (vyzerá na 20), ale je aj nesympatická a príliš papuľnatá. Zo všetkých postáv bola najmenej zaujímavá a smerom k záveru ju ešte nasáčkovali do nudnej romantickej linky. ()

vhojta 

všetky recenzie používateľa

Tak jak nejlépe začít. Film je z období druhé světové války, z nacisty okupovaného Holandska. Židovská rodina Frankových, spolu se svými známými, se ukryje před gestapem v přístavku za budovou, produkující jakési koření. Němečtí řemeslníci po čase zjistí, že se v přístavku ukrývají židé a zavolají gestapo. Ti odvedou celou skupinu do Osvětimi, odkud jsou postupně převáženy do různých "pracovních" táborů. Znám dost filmů nacistického zaměření, ale Deník Anny Frankové mě opět obohatil o nová zjištění. Můžete zde vidět pobývání tyfově nakažených židů, kteří si navzájem kradou zbytky jídla, nebo třeba ponožky svým mrtvým spolubydlícím. Film je rozdělen na dvě části a především ta druhá, u mě vyvolala silný zážitek. :) Málo Vás možná ví, že Deník Anny Frankové je druhou nejčtenější ne-beletristickou knihou, hned po Bibli. Bylo prodáno 30 miliónů výtisků a kniha byla přeložena do 60-ti jazyků. V rámci genocidy bylo zavražděno 1,5 milionu židovských dětí a toto je příběh pouze jednoho z nich ! ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Verzia z roku 2001 sa mi páčila, ale toto má svoje muchy. Tri hodiny je veľmi veľa, k malej akcii príde až na konci a ani tá nie je dostatočná, koniec postáv nie je tak detailný, aký by som očakával, hlavná herečka je príliš stará do roly 13-15-ročnej Anny, veď Millie Perkins mala už 21 rokov, koho toto napadlo? Film dokonca obsahuje niekoľko veselších pasáží a neprišlo mi to celkom vhodné na tak pochmúrnu situáciu a príbeh. ()

Galéria (28)

Zaujímavosti (18)

  • Herečka Shelley Winters slíbila Ottu Frankovi, že pokud za film získá Oscara, věnuje jej jako exponát Muzeu Anny Frankové. Svůj slib splnila a zlatá soška se opravdu nachází ve muzeu v Amsterdamu. (Yardak)
  • Natáčanie prebiehalo od 5. marca do 11. augusta 1958 a ďalšie scény sa natáčali v novembri. Lokalizačné práce boli vykonané v Amsterdame, zatiaľ čo súbor prístavby bol postavený v 20th Century Fox Studios v Los Angeles. (Arsenal83)

Súvisiace novinky

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (viac)

Reklama

Reklama