Filmová adaptace deníkových záznamů třináctileté židovské dívky Anny, které si vedla v letech 1942-44. Jak kniha, tak film líčí tíživou situaci skupinky Židů nucených schovávat se před nacisty v těsném podkroví jedné rušné továrny. Nemožnost vyjít ven, udělat jakýkoli zvuk v době, kdy je továrna plná dělníků, nedostatek jídla či vyhrocené vztahy jsou jen maličkostí oproti tomu, co se děje venku. (venus)

Han22

Přiznám se, že přes sháněním tohohle filmu jsem netušil, kdo byla Anna Franková. Když jsem zjistil jak to dopadlo, dostal mě smutek - za války zemřely miliony lidí, ale znát osudy lidí, kteří se dva roky skrývali a na samotném prahu osvobození byli chyceni a postupně skoro všichni zemřeli je šílené. Podobný pocit mám i po skončení filmu... i když jsem věděl jak to dopadne, na konci to zabolelo. A přestože jsem nechápal proč do hlavní role obsadili 21letou herečku, uvěřil jsem ji nakonec každý proslov, slzu, výbuch hněvu i probouzející se city. Hodně silné drama z války se kterým mám jen jeden subjektivní problém. Tříhodinový černobílý film odehrávající se prakticky v jedné místnosti je prostě neusledovatelný. Takže se dostavovala nuda a ke konci i úleva, že je po všem. Neodpustím si srovnání - ve stejném roce dokázal podobný příběh vyprávět Jiří Weiss v Rome, Julie a tma se stejnou intenzitou, ale na poloviční stopáži a možná by to bylo lepší i v případě tohohle filmu. ()

kaylin

To téma a celá historie kolem deníku Anne Frank je tak silné, že by museli být tvůrci skutečně hňupové, aby to zkazili. To se nepovedlo a snímek je ukázkou toho, že deník Anne Frank může fungovat nejen jako kniha samotná, ale i v tom hraném provedení, kde se krásně ukazuje snaha žít dál normálně v prostředí klaustrofobie a strachu, ()

majo25

"Na to, aby nás zničili, netreba nacistov, vystačíme si na to sami." 8 osôb v jednom tajnom podkroví továrne prežíva svoj biedny život a čaká na svoje vykúpenie v podobe konca vojny. Zaujímavá zápletka, ale nie na totálne premrštenú 3-hodinovú stopáž. Vypäté scény sú len, keď musia byť kvôli prezradeniu absolútne ticho. Väčšinou sa dostavuje ponorková choroba, ktorú by som úprimne nechcel zažiť, ale na pôsobivejší film si to pýtalo viac. Hoci skľúčenosť postáv bola dobre vystihnutá. Samotná Anna je zle obsadená, nielen, že vôbec nevyzerá na 13-14 rokov (vyzerá na 20), ale je aj nesympatická a príliš papuľnatá. Zo všetkých postáv bola najmenej zaujímavá a smerom k záveru ju ešte nasáčkovali do nudnej romantickej linky. ()

Morholt

Tohle mi bohužel příliš nesedlo. Čekal jsem víc vypjatějších situací, tísnivější atmosféru a věrohodně vykreslenou ponorkovou nemoc, která se mezi všemi zúčastněnými musela zákonitě projevit. Jenže tady mi to připadalo jako až příliš velká selanka a to minimum hádek a nervózních scén s německými vojáky bylo na tříhodinovou stopáž až příliš málo. Jenže ono je to asi dáno dobou, ve které se film točil. Co se herců týče, tak ti nebyli špatní, ale ani oni nepřispěli k tomu, aby se mi příběh zaryl pod kůži a to jsem od tohoto zpracování právě očekával. 30% ()

danecek24

17. Zlatý Glóbus za rok 1959 - cena (1) - *Nejlepší film (podporující porozumění) - George Stevens + nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Joseph Schildkraut, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Shelley Winters, Nejlepší režie - George Stevens, Objev roku (herečka) - Diane Baker ()

• Film je adaptáciou úspešnej broadwayskej hry podľa denníka Anny Frankovej, ktorá prvýkrát vyšla v angličtine v roku 1952. (Arsenal83)
  • Role Anny Frankové byla původně nabídnuta Audrey Hepburn. Ta ale roli odmítla, jelikož ji v dětství potkal velmi podobný osud jako hlavní hrdinku. Z důvodu prožitého neštěstí a nepříjemných vzpomínek ji tak nahradila Millie Perkins. (ellegrey)

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (viac)