Strieborné korčule

• Česko Stříbrné brusle (viac)

Príbeh sa odohráva v roku 1899 vo vianočnom Petrohrade, kde mráz pokryl rieku Nevu a jej kanály ľadom, na ktorom si predajcovia postavili stánky a kde korčuľuje celé mesto. Krátko pred začiatkom nového storočia osud prepojí životy dvoch mladých ľudí, ktorí sa nikdy nemali stretnúť, pretože každý z nich pochádza z iného sveta. 18-ročný Matvej Pojakov (Fjodor Fedotov) je syn chudobného remeselníka, ktorého jediným bohatstvom sú zdedené strieborné korčule. Pracuje ako korčuliarsky kuriér miestnej pekárne, ktorý je známy svojou rýchlosťou. Je najrýchlejší vďaka špeciálnym strieborným korčuliam, ktoré priniesol jeho otec, lampár , pred mnohými rokmi z Amsterdamu v Holandsku. Matvej stratí prácu, ale nájde skutočného priateľa. Jeho nový známy, Alex (Jurij Borisov), skvele korčuľuje ale nie je to len taký hocijaký mladík. Je hlavou skupiny nepolapiteľných vreckárov, ktorí zamrznutých kanáloch okrádajú návštevníkov a obyvateľov Petrohradu. Matveja prijmú medzi seba, zaučia do tajov svojho remesla a naučia ho aj zopár šikovných korčuliarskych trikov. Alisa Vjazemskaja (Sofja Prissová) je dcéra vysokopostaveného úradníka. Mladá ambiciózna šľachtičná sníva o štúdiu chémie. Záujem o vedu a ďalšie koníčky však musí skrývať pred svojím otcom Nikolajom (Alexej Guskov), ministrom, ktorý si rovnako ako mnoho iných ruských šľachticov svojej doby myslí, že žena nepotrebuje vyššie vzdelanie. Stretnutie Matveja a Alisy poznamená celý ich ďalší celý život. Bude však osud ich láske naklonený? (TV JOJ)

misterz

Začiatok ma moc neoslovil, ale s pribúdajúcim časom ma príbeh dokázal vtiahnuť. Také krásne, horko sladké romantické povyrazenie za láskou a za svojim snom. Hlavne to bolo nápadité a pomerne svojské, žiadna osvedčená, vychodená romantická cestička sa tu nekoná. A k tomu nádherná dobová výprava, pár smutnejších miest... Rusi sa zase pochlapili. Nadpriemer. 75/100 ()

Hedka

Váham s hodnotením medzi 3 a 4. Atraktívne zimné prostredie Petrohradu za cárskeho Ruska má veľký podiel na celkovom dobrom dojme a samozrejme aj výprava, krásne kostýmy i herecké výkony. Samotný príbeh mi však pripadal pritiahnutý za vlasy, nereálny a na môj vkus  až priveľmi romantický. Ale keď to berieme ako rozprávku alebo ako oddychovku  počas voľných zimných dní, kedy sa pre hrozné počasie ani nedá ísť vonku - môže byť. Rusi vedia zahrať na "vizuálnu strunu". ()

Jirka_Šč

Láska aristokratky a zlodějíčka je mnohokrát viděný, staromódní, moderní, postsovětský a lehce pohádkový námět. Pokud se však odehrává v carském Rusku a na zamrzlých Petrohradských kanálech, může výsledek stát za shlédnutí (v Petrohradě jsem byl a exteriéry i interiéry si užíval). Zajímavé byly i ideologické a politické narážky (vzhledem k tomu, že film šel do kin na závěr roku), které mi nevadily a celé to ještě trochu obzvláštnily. V kolika filmech se objeví Mendělejev? Trailer. ()

Marze

Nevybavuji si jedinou vec, ktera se v tomto prazdnem filmu udala. Tato romance nema co rict a rika to zabalene do darkoveho baleni 137 minut. Vzhledem ke stylu filmu a energii je tezke  ho nemit rad ()

marhoul

Vizuálně krásné, určité pasáže moc fajn, pěkná- sympatický, ale za ty bolševické dřísty prdy tuhle bajku splachuju zvesela do hajzlu. S Marxem prudit už i tady, peklo, které naše potomstvo určitě koukat nebude. Propaganda se dá přežvýknout ve filmech starých, kde se jí tvůrci obtížně vyhýbali, v pohádkovém příběhu ani náhodou. ()

Arsenal83

Strieborné husle alebo možno dôvod, prečo sú ruskí hokejisti takí obratní? Tie piruety na ľade pri kradnutí peňaženiek boli famózne. Celý film mi prišiel sčasti ako reklama na krasokorčuľovanie a zároveň je to taká milá rozprávka pre dospelých, v ktorých dominuje aj nepravdivý obrázok starého cárskeho Ruska, ale o to tu nešlo. Pekná scenéria Petrohradu, dobrý vizuál, ale námetom chudobného chlapca, ktorý si vezme bohatú dievčinu, sme ostali neoriginálni. Hoci niečo by sa našlo - princezná, ktorá číta Kapitál od Marxa, tak to sme tu fakt ešte nemali! ()

BMW12

Nádherný dobrodružno-romantický příběh z carského Petrohradu. Už dlouho jsem neviděl film za 5* a toto mě velice překvapilo a potěšilo. Rusové nám přináší skvěle vyladěný příběh o mladém zlodějíčkovi na bruslích a mladé ženě ze šlechty. Jejich láska a napětí potěší divákovo srdce. EDIT: Film jsem po týdnu viděl podruhé a užíval jsem si to stejně, jako kdybych to viděl prvně. Ten film nemá vůbec žádnou chybu, je naprosto dokonalý. Ta vánoční atmosféra Petrohradu, mnoho scén na ledě, kolem vánoční trhy, skvělá napínavá zápletka a romantika. Film řadím do mé TOP 10. ()

slunicko2

Ruská dickensovina je natočena ve stylu lehce feministické červené knihovny. 1)  Po svižném začátku se s nástupem milostné zápletky děj silně zpomalil._____ 2)  Hollywoodský happy end příběh sice hezky zaokrouhlil, ale jen podtrhl celkovou myšlenkovou vyprázdněnost díla._____ 3)  Podmanivé prostředí carského zimního Petrohradu dodává výpravnému snímku jakýsi dobový kolorit a nesporně i atraktivitu, kterou jinak tuctový podivně strukturovaný příběh nemá._____ 4)  Kostýmy přitažlivost pěkných kluků spíš potlačují, než vyjadřují, a tak mi nezbývá, než se upnout k ději a poselství snímku. A to je kámen úrazu. Děj podivný, poselství zmatené, celkový dojem neurčitý._____ 5)  Ale pěkní kluci tu jsou. 24letý Fjodor Fedotov (Matvej), 27letý Jurij Borisov (šéf zlodějské tlupy Alexej Tarasov), 32letý Kirill Andrejevič Zajcev (policista, kníže Arkadij Trubeckij) či 26letý Vasilij Kopějkin (člen zlodějské tlupy Moucha). Věk protagonistů uvádím k roku natáčení (2019). ()

corona

Ruská opulentá, kostýmovo veľkorysá ale inak prázdna absolútna kópia Titanicu bez štipky akejkoľvek autorskej invencie. ()

easaque

3* Ruská kinematografie se úspěšně zapojuje i na Netflix a myslím, že Stříbrnou bruslí si neudělala ostudu. Sice nepřináší nic nového, ale dobře se na to kouká díky krásným reáliím Petrohradu s výpomocí trikových kouzel by si ho mohli romanticky založené duše užít. Scénář mi vzdáleně připomínal variaci na Titanic, ale víc pohádkově laděný a s optimistickým koncem. Doufám, že tím moc neprozrazuju a aspoň romantici nebudou zklamáni. Rád bych film doporučil, ale stopáž byla podle mě zbytečně dlouhá a všudypřítomné klišé bohužel tlačilo taky na pilu. Své diváky si však najde a já je neodrazuju. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aljak

Skvelé, skvelé, skvelé! Tak toto sa Rusom rozhodne podarilo a ja som zostal absolútne očarený. Tento príbeh sa možno trochu ponášal na rozprávku (hlavne v tom kontraste chudobný chlapec vs. bohatá šľachtičná), ale našťastie to nebolo až tak úplne idealistické, a zápletka bola oveľa napätejšia a pôsobivejšia. Na tomto filme sa mi páčilo úplne všetko - parádna výprava, majestátne kulisy cárskeho Petrohradu, pôvabné dobové kostýmy, zaujímavé postavy (dobré aj tie zlé), kvalitná zápletka (s množstvom zákutí), smutno-pekný dej, príjemné posolstvá,... No proste film, ktorý som si skutočne užil od začiatku až do samého konca. Dokonca si viem predstaviť, že sa z toho stane akási "zimná klasika". Jediné, čo mi tak trochu prekážalo, boli tie predimenzované vizuálne efekty. Ale to nič nemení na finálnom hodnotení = 5 hviezd! ()

BarryLyndon

Ruský pohádkový romantický velkofilm o bruslení ve vánočním Petrohradu. Je to fakt krásný, má to podle všeho velký rozpočet a péči, když si to schová na Vánoce, příjemně vás to zabaví. :) Je to na Netflixu s dabingem 7/10 ()

M.i.k.e

trochu sem se bál kombinace přepálené stopáže a ruské romantiky,ale nakonec moje obavy byly liché a třetí setkání s ruským filmem/seriálem v posledních pár dnech opět dopadlo nad očekávání dobře.Jádro příběhu sice není nijak převratné (chudý chlapec se zamiluje do bohaté a samozřejmě nešťastné dívky),ale k divákovu štěstí je obohaceno jednak o skvělou partu zlodějíčků na bruslích a hlavně pak o zamrzlý Petrohrad,který se tu jeví jako nejromantičtější místo na zemi.Ano,je to svým způsobem extrémně naivní pohádka a ruská realita přelomu devatenáctého a dvacátého století určitě nebyla tak idylická,Stříbrným kaňkám to ale na funkčnosti neubírá jednoduše proto,že se o nějakou realističnost ani nesnaží...70% ()

C0r0ner

Vizuálně a stylizací moc pěkné, avšak jako obrázek carského Ruska velmi nereálné, zdlouhavé a příběhově stokrát omleté téma Titanicu, Romea a Julie nebo Lady a Trampa. Vyložené zklamání se nekoná, ale zároveň žádná sláva. 60% ()

Johnny.ARN

Logo Netflixu na začiatku vo mne už automaticky vyvoláva nevoľnosť. Kúpili tentokrát ruskú agitku na práva žien, čestných vreckárov, zlú aristokraciu a všetky tie boľševické drísty. Blaha krochká blahom. Úmorne dlhá love story, plná akože nadčasového klišé a postupov, ktoré v cárskom rusku nemohli fungovať. Našťastie bez zberačov a iných podľudí, s miestnym obsadením. Kulisy a efekty však vytvorili ruské štúdia. Strih a spomalovačky N-ko, určite. Nepotešilo, nezaujalo, ale aspon neurazilo. 2 z 5 ()