Čo spája Evu Braun, Magdu Goebbels, Marlene Dietrich, či Leni Riefenstahl? I na túto otázku odpovedá šesťdielny dokumentárny seriál, ktorý odvážne analyzuje nielen úlohy týchto žien v neslávnom období fašistickej "Tretej ríše"a ich vzťah k diktátorovi, ale aj Hitlerov vzťah k ženám. Zaujímavý pohľad na historické okolnosti, stojace mimo hlavný prúd vojnového diania.

1.časť: Eva Braun - priateľka
2.časť: Magda Goebbels - oddaná žena
3.časť: Leni Riefenstahl - režisérka
4.časť: Winifred Wagner - múza
5.časť: Zarah Leander - speváčka
6.časť: Marlene Dietrich - nepriateľka (oficiálny text distribútora)

WANDRWALL

Jestliže se už věnuje životu A. Hitlera taková pozornost, tak nebylo možné vynechat ani otázku druhého pohlaví v jeho životě. Většina asi zná povídku od R.DAHLA, která líčí přetěžký porod a velké strachy matky o život svého dítěte, když předtím již několikrát potratila a tím člověkem byl právě malý Adolf. Matku má každý člověk jen jednu, ale další ženy v jeho životě už si volí. Nejinak tomu bylo i u A. Hitlera. Které ženy mu byly nejbližší a proč asi? O tom vypráví právě tenhle šestidílný dokument. Jednotlivé ženy a jejich životopis a vztah k A.H. je sondou do jejich životů, povah, osudu. Pro mě zajímavé, moc zajímavé. ()

borsalino

Pozoruhodné osudy Hitlerových žen. Vztah Hitlera a Evy Braunové byl dost zvláštní. Ona ho slepě milovala, chtěla být uznána jako první žena Třetí říše a vdát se za něj. On na ní neměl čas, ale po dvou pokusech o sebevraždu ji nakonec vzal s sebou na Berghof, kde oficiálně pracovala jako sekretářka. Jejich vztah byl tajný a při státnických návštěvách byla odsouvána do pozadí a to jí velmi trápilo. Jak sama řekla "...jsem vězeň ve zlaté kleci". Na konci války se dočkala a stala se z ní paní Hitlerová, chvíli před tím, než si oba vzali život. Mnohem mrazivější byl příběh Magdy Goebblesové, schopné a velmi reprezentativní ženy největšího demagoga Třetí říše Josefa Goebblese. Po neúspěšném manželství s jedním nejbohatších podnikatelů v Německa Gunthera Quandta zažívá románek s židem Chaimem Arlosoroffovem, kdy dokonce uvažovala o odchodu do Palestiny, ovšem nakonec skončí v náruči Goebblese a přejímá ideologii nacionálního socialismu. Pro Třetí říši porodila šest dětí, nicméně když už Rusové jsou v Berlíně rozhodne se, že život její a jejich dětí není možný bez nacionálního socialismu a zabíjí jedem všechny své děti, pak následuje ona a nakonec sám Goebbles. Zajímavý je rozhodně životní osud Leni Riefenstahlové, která natočila neuvěřitelně propagandistický film Triumf vůle o NSDAP, Hitlerovi a "kamarádech". Protože se rozhodla pro spolupráci s Hitlerem, jehož finanční možnosti byly prakticky neomezené, po válce si prakticky neškrtla a všechny propagandistické filmy jí byly až do konce jejího života v roce 2003 otloukány o hlavu. Na druhou stranu byla to právě ona, kdo zásadně posunul vývoj filmového průmyslu o nejrůznější inovativní filmové techniky. Dost zvláštní byl vzájemný vztah s fanatickou antisemitistkou Winifred Wagnerovou, kterou Hitler dvakrát požádal o roku. Ta jej však odmítla. Oba je pak až do konce války spojovala hudba Richarda Wagnera a až do roku 1980 zůstala Winifred fanatickou stoupenkyní nacionálního socialismu. Naivní Hitlerovou filmovou a hudební hvězdou byla Sarah Leanderová, která chtěla ve Třetí říši hlavně vydělávat peníze, ale jinak se dívat stranou. Peněz si na tehdejší dobu vydělala opravdu dost, účet dostala po válce, kdy od ní všichni dali ruce pryč (komický byl okamžik, kdy v představení Velká láska dělali statisty na jevišti elitní jednotky SS Liebstandarte Adolf Hitler, převlečené do radostných bílých kostýmů). ()

Djoker

Z mého pohledu jde o dokonalé zakončení Hitlers trilogy. Postupně je nám představeno pět nejdůležitějších žen nacistického Německa i Hitlera samotného a na závěr hvězda největší, která část svého života zasvětila boji proti němu na straně spojenců a stala se pro značnou část Němců nenáviděnou. ()

NinadeL

6/6 Lída Baarová tu vypráví o svém vztahu ke Goebbelsovi kategoricky jinak, než pro česká média. Jak by také ne, když každá strana ji vždy nutila do jiné "pravdy". Skutečně je zajímavé, že tu působí zcela svěže a vyrovnaně. To jí česká strana nikdy nedopřádala - ať už to bylo za přítomnosti J. Veličky, O. Vávry nebo H. Třeštíkové. Dále o přínosu Švédky Zarah Leanderové pro Říšský film není třeba pochybovat, jen do českých luhů a hájů se tyto informace nesou velmi pomalu a zkresleně... Jak to bylo s Evou Braunovou, o tom už se napsalo mnohé. Příběh Magdy Goebbelsové podtrhla právě ta výpověď Lídy Baarové. Leni Riefenstahlová byla konečně představena jako umělkyně - tanečnice, herečka, režisérka a ne jen jako nástroj propagandy. Kauza Winifred Wagnerové poukázala hlavně na povahu Hitlerových začátků a to je zvlášť zajímavé, protože bez podobných dobře situovaných dam by se v životě nikam nedostal. A Marlene Dietrich byla velice vhodně zvolena jako protiklad z druhé strany barikády. Vytkla bych jen velmi nekvalitní ukázky, černobílé z barevných filmů, kratičké z materiálů, které jsou jinak nedostupné... Nickémě několikeré uvedení v češtině na Primě, Discovery a Barrandově snad trochu pomohlo některých Čechům otevřít oči. Odborníci samozřejmě prominou faktografické chyby v českém komentáři. ()

Karlos80

Zajímavé i z jiného úhlu pohledu, než jen z toho čistě válečného a propagandistického. Díl o Leni Riefenstahl a Marlene Dietrich, pro fanoušky těchto stránek asi patrně nejlepší co se filmového přínosu týče, naopak nejzajímavější zřejmě o Evě Braun nebo napůl židovce Magdě Goebbels... ()