Edge of the World

• USA Rajah (viac)

V roku 1839 ovládajú Briti polovicu Zeme, no mimo ich dosahu leží v Juhočínskom mori ostrov Borneo, trikrát väčší ako Británia. Vládne mu brunejský sultán a ostrov je centrom rozsiahlej ríše, ktorá sa rozprestiera na tisíckach kilometrov a je bohatá na zlato, uhlie a korenie. Ríša sa však začína otriasať v základoch, keď sa malajská šľachta a kmeň Dayakov vzbúri proti brunejskej moci, ktorá ich už nedokáže ochrániť pred útokmi lanunských pritátov. V tom čase prichádza na ostrov anglický dobrodruh James Brooke (Jonathan Rhys Meyers), ktorý podá sultánovi pomocnú ruku, a jeho život sa prevráti o 180 stupňov. (Arsenal83)

JASON_X

Nečekejte klasický kolonialistický dobrodružák, a nebudete možná potom zklamaní. Jedná se o dobrodružák notně stylizovaný, vyváženě multikulturní, s důrazem na obrazy, dialogy, na vztahy mezi postavami, i jejich kostýmy a účesy... Zprvu to vypadalo, že půjde o cosi na způsob telenovelického Sandokana z časů mého dětství. Ale nakonec se to nečekaně (a příjemně) zvrtlo kamsi směrem ke Coppolovi a Malickovi. A líbilo se mi to a skvěle jsem si to užil! A víte, co mi během sledování docvaklo? No přece "Brooke, bílý rádža ze Sarawaku"... No to byl přece ten hlavní záporák ze Sandokana! Ale zdejší Brooke je (až na exaltované finále) vyobrazený jako humanista, romantický idealista, odpůrce násilí, snílek s duší básníka, zasněný pozorovatel, obdivovatel přírody, člověk měkký, slabý, nerozhodný, prostě žádný gauner jako v Sandokanovi, ani rázný vládce jako nejspíš ve skutečnosti. ()

Morholt

Něco mezi knihami z edice KOD a Malickem. Nicméně chybí tomu ten správný dobrodružný duch knížek a i přes místy až úpornou snahu se ani nedařilo přiblížit k Malickově obrazové poetice. Tvůrci si občas snažili vypomáhat brutalitou, ale ta tady byla kontrparoduktivní a na mě působila strašně účelově. To už mi byla milejší šablonovitá romantická linka se šmrncovní Asiatkou. A to je vzhledem k tématu a autenticky působícímu prostředí škoda. 35% ()

Arsenal83

Slabšie než som očakával. Jonathan si nám zase síce zatrtkal, tentoraz s exotikou, ale inak mi chýbala väčšia dobrodružnosť. A myslím, že taký bežný československý divák sa môže tak nejak strácať v tých domorodých hrátkach, kto je väčší bojovník a kto bojuje proti komu. Máme tu brunejského sultána, Angličana, pirátov, nejakú miestnu lepšie oblečenú aristokraciu a bojovníkov s indiánskom prevedení, teda takmer bez oblečenia. V konečnom dôsledku ma teda najviac bavila práve tá romantická línia a nejak mám podozrenie, že Jonathan si tie roly vyberá podľa toho, či si tam ľahne na nejakú peknú devu. Už dávno som ho nevidel vo filme, v ktorom by na nejakej neležal. ()

Chicharron

Film klasicky po hollywodsku obrací realitu a historii naruby a z Brooka, anglánského šmejda, který vraždil domorodce a raboval, udělal jakéhosi romantického dobrodruha, objímače stromů a Ježíše Krista sestoupivšího na zem, který se snažil "zcivilizovat" místní divochy. Nešlo by to bez bible a křížů (což z filmu vyčteme jen mezi řádky), a proto jsou dodnes Sarawak a Sabah jedinými sultanáty Malajsie s křesťanskou majoritou. Dvě hvězdičky za hudební doprovod...nemůžu si pomoci, ale spousta scén mi připomínala putování po řece v Apocalypse Now, včetně závěrečného pomalování hlavního hrdiny bahnem a setnutí hlavy protivníka naprosto stejně, jako Martin Sheen vykuchal Marlona Brando. Prostě vykrádačka jako prase... ()

Mikecat

Obálka sľubuje silnú krvavú drámu v džungli, opak je však pravdou. Dobrodruh James Brooke sa vylodí na ostrove Bormeo, kde sa mu podarí získať si náklonnosť princa. Proti nemu je ale vodca divochov Makota povestný krvilacnostou (vo filme preukazanou odseknutim jednej hlavy). James sa zamiluje do krásnej Fatimy a usilujte o zjednotenie divokých kmeňov. Prevedenie je však lacné a slabé: jeden výstrel z dela, pár preletenych šípov a jedna sabľa - alaha akbar. Čaká nás 5 sekundová erotická scéna Jamesa s Fatimou, kde neuvidíme nic, iba Jamesov chrbát. Záver sa trocha zdramatizuje, ale nejakej bojovejšej scény sa nedočkáme. Podľa skutočného príbehu, Sarawak (Borneo) viedol Biely kráľ ako samostatný slobodný ostrov do príchodu 2 svetovej vojny. ()