Kde je Anna Franková

• Česko Kde je Anne Franková (viac)
Belgicko / Francúzsko / Izrael / Luxembursko / Holandsko, 2021, 99 min

Kde je Anna Franková začína zázrakom: Kitty, imaginárna kamarátka, ktorej Anna Franková napísala svoj slávny denník, ožije v dnešnom Amsterdame. Kitty, ktorá si neuvedomuje, že odvtedy uplynulo 75 rokov, je presvedčená, že pokiaľ je nažive ona, musí byť nažive aj Anna. Sledujeme ju, ako sa vydáva na cestu do čias Anny Frankovej, aby našla svoju milovanú priateľku. Vyzbrojená vzácnym denníkom s pomocou svojho priateľa Petra, ktorý prevádzkuje tajné útočisko pre utečencov bez dokladov, sleduje Annine stopy od úkrytu až po jej tragický koniec v holokauste. Kitty, stratená v súčasnom svete a znechutená nespravodlivosťou, ktorú znášajú detskí utečenci, chce naplniť Annin odkaz. Svojou úprimnosťou podáva posolstvo nádeje a štedrosti adresované budúcim generáciám. Po medzinárodne uznávanom filme Valčík s Bašírom nominovanom na Oscara sa režisér Ari Folman, držiteľ Zlatého glóbusu, vracia s ďalším animovaným filmom Kde je Anna Franková, adaptáciou medzinárodne obľúbenej klasiky „Denník Anny Frankovej“. (Film Europe)

xxmartinxx

Velmi didaktický a sterilní film, který se nakonec najednou rozhodne být aktuální, a je to tak mimo a odnikud, že jsem se musel zasmát. Vůbec nechápu motivaci lidí, protože udělat celovečerní animák je fakt fuška, dát svou energii zrovna do něčeho tak veskrze zbytného. Folman je zjevně one hit wonder. ()

fuxoft

Občasná vizuální nápaditost nedokáže vyvážit velmi těžkopádný a nudný scénář a velmi bizarní závěrečné poselství. ()

silentname

Animované filmy sú pre mňa vždy veľkou lahôdkou a keď sa ešte rozhodnú priniesť zaujímavú tému, o to viac. "Where Is Anne Frank?" je pre mňa v tomto smere skutočne príjemným filmovým zážitkom. Aké by to bolo, keby imaginárna kamarátka Anny Frankovej ožije a chcela by nájsť svoju mŕtvu priateľku? A potom zistí, že je po nej pomenovaný most, škola, knižnica. Myslím si, že jediné čo mi vo filme trošku prekážalo bolo jeho celkom komplikovane spracované finále. Má to myšlienku a chápem o čo scenáristovi išlo, no ja by som si možno viac prial, keby sme sa dopracovali k niečomu trošku zaujímavejšiemu. Niečo, čo by z toho neurobilo moderný animák, ktorý potrebuje do svojho kontextu dať ešte aj politiku. Najlepšie časti sú podľa mňa scénky, kedy vidíme život Anny a Kitty... ich dialógy, ktoré nám dávajú aj celkový obraz doby. Rovnako skvelé je, že nacisti v tejto verzii majú na sebe masky. Robí ich to oveľa strašidelnejšími a najmä to z nich odoberá ešte väčšiu dávku ľudskosti. Pretože to čo sa vtedy dialo, nebolo ani trochu ľudské. To bolo skutočne svinstvo. Časť na cintoríne je tiež veľmi pekná, a aj mne priniesla určitú dávku smútku. Je to hrozné, keď musia ľudia takto trpieť. A najmä, keď mali celý život pred sebou a ničím sa neprevinili. Len tým, že boli židia. Záver ako som povedal nemá v sebe to, čo by som od neho chcel... ale funguje v rámci možností okey. Asi som si len prial, aby sme sa dočkali niečoho iného. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Celá myšlienka zabitá koncom, ktorý sa zmenil na ľavicovú agitku. Spájať osud Anny Frankovej s osudmi súčasných väčšinovo ekonomických migrantov na dávkach, to chce odvahu aj na Neizraelitu. Najvtipnejšie je, že židovskí tvorcovia takto chceli poslúžiť súčasným politickým témam, pritom veľká časť z tých akože utečencov, ktorých by radi vítali sú moslimovia. A pri politike Izraela v Palestíne sa ľahko stane, že do Európy budú zase len prúdiť moslimskí utečenci a potom bude kadejaký Moše v Amsterdame asi prekvapený, že za čo to vlastne agitoval. ()

PKD

Film se musí vidět, slyšet a procítit. David Lynch. Konečně jsem se k tomuto dostal, páč ještě před půl rokem bylo prakticky nemožné, to někde splašiti. Už když jsem uviděl galerii, věděl jsem, že to musím vidět. Další (3.) opět animovaný Folman a já si začínám přáti, aby všechny jeho budoucí filmy byly v tomto stylu...tedy animované. Animace, design prostředí a klasický vzhled postav (řekl bych, že podobnost s Kongresem není čistě náhodná) spolu tvoří dokonalé spojení jakoby oživlého comicsu a při některých záběrech by jste mohli přísahati, že jsou reál. To vše podpořeno úžasně electronickou (to je něco, co bych rozhodně nečekal ve filmu zabývajícím se holokaustem etc.) hudbou od zde uvedené Karen O (to je ta slečna, která má ten úžasně diblíkovský song v koncových creditech Burtonova celovečerního Frankenweenie a i zde má aspoň 2) a Bena Goldwassera (opět mě mate, proč v profilu nefiguruje). Sice bych přišel o ten vizuál, ale několikráte mě napadlo, že díky lince v souč. by to bylo zajímavé i jako hraný film. Vyzdihnu zejména 2 sequence, kdy ta 1. jest uvnitř starého rádia, kde se v představách prochází Anne a Peter mezi obřími elektronkami a lampami, což bylo něco úžasného. Taky to trvalo jen 40s.:( a ta 2. ve které jde jiný Peter s Kitty čtoucí knihu Annina otce na místa, kde ležel Auswitz a Bergen-Belsen, přičemž vidíme jak se jakoby přizračně ony k. tábory znovu postaví z trosek.Což mi připomíná...do 70.min. to klame tělem, ale posl. 25 min. nastupují velmi silné emoce a na scénu, kdy Kitty srdceryvně pláče u Annina hrobu, nezapomenu ještě dlouho. Folman opět prokázal, že je až poetický básník, kterého bych nikdy nepodezříval, že má vykalkulovaný doják (jak jsou na to experti v USA a jinde) a i když jeho filmy zrovna netrhají miliony, zůstávají hodně hluboko a hodně dlouho v těch stejně naladěných divácích. Pro ostatní jsou jeho posl. 3 filmy jen artistní nuda. Nedělá sice film co 2 roky, ale u mě je už dávno i díky tomu minimu, výraznější a významnější (za toho pseudo Lema, mu budu vysekávati poklony ještě hodně dlouho) než většina souč. režisérů. Takový osobitý rukopis má kromě něj a třeba Lynche, vskutku jen málokdo. Považujte tento film za takovou dietní (nikoli méně quallitní) verzi Spielgemanova Mause. Konec byl přesně takový, jak jsem se domníval, že bude, tedy ne typický happyend, ale dovedu si představiti, i jiný. 3.5 Viděna verze bez tit. takže díky za perfektně srozumitelnou angličtinu. ()

SG_ever

Ari Folman zůstal v ratingu z pochopitelných důvodů ve snímku pro děti s určitou symbolikou, která je ale pro děti z většiny bohužel těžko pochopitelná. Dospělí lidé zase film nemohou vnímat bez emocí, respektive nezatížení vlastním názorem na ostrakizaci, migraci (krásným příkladem povrchní rádoby recenze resp. lépe řečeno komentář od pana Fuky a jeho ženy/partnerky) a problematiku s tím spjatou (ne, opravdu nikdo neříká, že imigrační úředníci a policisté jsou na rovni německých fašistů). Reálně se jedná o jeden z nejlepších evropských animovaných filmů posledních let, a to především díky fantaskní animaci, hudebnímu doprovodu i umné hře s původní látkou. Bohužel autorova snaha o dvojjedinost, tedy snímek dostupný dětem i dospělým, poměrně sráží jeho možnosti - jak již bylo řečeno, jinotaje jsou pro děti nepochopitelné, a konec pro dospělého diváka až příliš návodný a "na sílu". Nejsem si jistý, a zde jde již jen o nějaký pocit, zda bylo dobré po vzoru Persepolis udělat z německých vojáků jednolité panáky bez tváří (nacističtí vojáci byli také obyčejní lidé - klidně naši pradědečkové), ale zřejmě tím autor chtěl vkusně divákovi říct, že opravdu nestaví na roveň nacistickou hrůzovládu a současné řešení problémů s menšinami, migrací atp. Folman se umně dotýká řady neduhů dnešní doby, ať už jde o povrchnost či odcizení symbolů od toho, co symbolizují, či jejich zneužívání (zdravím katolíky). Autor z jemnosti vystupuje v momentech, kdy potřebuje "něco vysvětlit" dětem a pomalejším dospělým, což může pro mnohé působit jako červený hadr vypínající mozek. (80 %) ()

Karin.Kiss

Veľká téma na skromnom príbehu. Komorný začiatok šikovne predstavuje Anninu kamarátku Kitty a neskôr aj Annu. Linka Anny je najzaujímavejšia, najmä z pohľadu odkrývania jej vnímania ku všetkým postavičkám v úkryte. Roviny dotýkajúce sa problematiky utečencov sú veľmi aktuálne, čím sa snímka obratne vyhýba škatuľkovaniu a uplatňuje fungujúce presahy do prítomnosti. Sklamanie ma zastihlo, keď sa z predstavy začínala stávať skutočnosť, až sme sa ocitli v prehnane honosnom vyvrcholení, ktoré sa snaží riešiť nevyriešiteľnú tému. Okrem tohto (pre mňa) problému je film Kde je Anna Franková? určite veľmi precíznou animáciou s nádhernými pozadiami a skvelou štylizáciou. ()

aquiver

Velmi silný snímek, jehož animace i obsah významně ční nad průměrem současné mainstreamové produkce. Geniálním propojením současnosti s deníkem, režií, atmosférou i hudbou jsem byl uchvácen. 90 % stopáže je věnováno židovskému holokaustu a pátrání po tom, jak Anne dopadla, a emočně funguje. Ari Folman už dříve dodal mimořádný protiválečný Valčík s Bašírem, a postmoderně pojatá adaptace deníku Anne Frankové je také vynikající. Kdyby cílová skupina nebyla primárně dětský divák, a tvůrce v samém závěru nepřirovnal židovský holokaust k současným běžencům, dal bych plný počet hvězdiček. Důležitý a vysvětlující film. 80 % ()

Darth Maul

Zvláštna umelecká forma sa až príliš často bije s edukačným obsahom filmu. A týmto súbojom trpí najmä príbeh, ktorý inak ponúka veľmi pekné myšlienky. Ako doplnkový materiál k hodinám dejepisu je to dobré. Vyobrazenie života vo vojnou zasiahnutej Európe a apel na zachovanie ľudskosti môžu pomôcť žiakom pochopiť situáciu civilistov v čase druhej svetovej vojny. Náročnejší divák si však nádherne nakreslený film o Anne Frankovej až tak nevychutná... ()

Wyder

Ta agitka na konci to úplně zabila. Jinak mi to přišlo hezky animované a celkem povedené, ale prostě konec hrozně na sílu. ()

Elessar.

Bola som na tom teraz v kine, mne sa to páčilo a malo to pekné prepojenie so súčasnou dobou takže z toho robil dosť desivú aktualnu záležitosť. Prestaňme stavať historické monumenty a nebrať si z nich ponaučenie ()

blondboss

Prekvapujúco výživný a zaujímavo natočený animovaný artovo ladený snímok s množstvom unikátnych myšlienok a odkazov a s neopakovateľnou melancholickou atmosférou. Podobné animáky ja osobne nemusím, ale tento ma niečím zvláštnym zaujal a priniesol mi vskutku neoceniteľný filmový zážitok, za ktorý Folmanovi môžem akurát tak poďakovať. Navyše tie animácie ma dostali tiež, boli kvalitné, iné a nie masovo zosnované, ako to býva v animovaných trhákoch. 70 % ()

Bobbyk69

Tento snímek, podaný spíše pro děti, v kterém si však naleznou své místo i dospělí, má velké slabiny, co si budeme. Některé scény jsou přitažené za vlasy, například když Kity utíká před policií a bruslí po té zamrzlé řece. Mnoho částí bych tam asi nedala, ale jinak se samozřejmě jedná o zpracování silného příběhu spojeného i s problémy dnešní doby. Od lidí s kterými jsem byla v kině jsem slyšela kritiku konce. Podle mého názoru byl ten konec nevyhnutelný a logicky tak i dával smysl. Snímek je velice silný a pro děti je určitě udělaný skvěle, i tak má ale velké mouchy, které jsem nemohla přehlédnout. 60% ()

maria.sim

Autor sa dotýka dôležitých udalostí nášho sveta a okolností, v ktorých momentálne žijeme. Podarilo sa poukázať na to podstatné, a zaujímavo, s istou precíznosťou, spojiť minulosť s prítomnosťou. Nezabudlo sa však ani na pohľad do budúcnosti, kde, s vzrastajúcou migráciou, pribúdajúcim počtom ľudí bez domova, a neustále vznikajúcimi konfliktmi a vojnami, sa ako spoločnosť nachádzame v akomsi nikdy nekončiacom bludnom kruhu. Film možno i trochu vystríha pred tým, čo sa môže (opäť) udiať. Ukazuje skryté podobnosti. Ale pozor, nerobí to spôsobom, ktorý by v človeku vyvolával strach či úzkosť. Toto je prenechané minulosti. V pohľade na budúcnosť ukazuje nádej, ktorú je možné konkrétne a hmatateľne uchopiť. Komfort nech vystrieda starostlivosť, a ignoráciu otvorené oči. Film prinúti diváka zamyslieť sa nad vlastným životom... Robím všetko, čo môžem? Nemal by som urobiť viac? A čo vlastne by som mal robiť/zmeniť? Možno je čas prehodnotiť svoj pohľad a objavovať riešenia nanovo a kreatívne. Tak ako to robí Ari Folman vo filme Kde je Anna Franková. Nakoniec ešte spomeniem hudbu, ktorá skvele dotvára atmosféru filmu a pomáha divákovi dostať sa dovnútra, a do užších súvislostí doby, či celkovej atmosféry. Takto má za mňa vyzerať animovaný film, ktorý využíva prostriedky animácie vkusne, pozná svoje hranice, a nesie v sebe hodnotu. Navyše je veľmi dobre uchopený graficky, farebne, či animačne! ()

ujo_chmel

Jedine pozitívum tohto filmu bolo, ze ma zoznámil s historickou postavou Anne Frank a osudom jej rodiny. Napriek tomu, ze je po nej pomenovaná polka Amsterdamu, som o nej doteraz nevedel. Urcite sa s nou v blizkej budúcnosti zoznamim viac. Odhliadnuc od vyssie uvedeneho sa jedna o nudu určenú sentimentalnym teenagerom, plnú sladkých vizuálov a ufňukaných melódií. ()

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (viac)