Kde je Anna Franková

• Česko Kde je Anne Franková (viac)
Trailer 1
Animovaný / Historický
Belgicko / Francúzsko / Izrael / Luxembursko / Holandsko, 2021, 99 min

Kde je Anna Franková začína zázrakom: Kitty, imaginárna kamarátka, ktorej Anna Franková napísala svoj slávny denník, ožije v dnešnom Amsterdame. Kitty, ktorá si neuvedomuje, že odvtedy uplynulo 75 rokov, je presvedčená, že pokiaľ je nažive ona, musí byť nažive aj Anna. Sledujeme ju, ako sa vydáva na cestu do čias Anny Frankovej, aby našla svoju milovanú priateľku. Vyzbrojená vzácnym denníkom s pomocou svojho priateľa Petra, ktorý prevádzkuje tajné útočisko pre utečencov bez dokladov, sleduje Annine stopy od úkrytu až po jej tragický koniec v holokauste. Kitty, stratená v súčasnom svete a znechutená nespravodlivosťou, ktorú znášajú detskí utečenci, chce naplniť Annin odkaz. Svojou úprimnosťou podáva posolstvo nádeje a štedrosti adresované budúcim generáciám. Po medzinárodne uznávanom filme Valčík s Bašírom nominovanom na Oscara sa režisér Ari Folman, držiteľ Zlatého glóbusu, vracia s ďalším animovaným filmom Kde je Anna Franková, adaptáciou medzinárodne obľúbenej klasiky „Denník Anny Frankovej“. (Film Europe)

xxmartinxx

Velmi didaktický a sterilní film, který se nakonec najednou rozhodne být aktuální, a je to tak mimo a odnikud, že jsem se musel zasmát. Vůbec nechápu motivaci lidí, protože udělat celovečerní animák je fakt fuška, dát svou energii zrovna do něčeho tak veskrze zbytného. Folman je zjevně one hit wonder. ()

fuxoft

Občasná vizuální nápaditost nedokáže vyvážit velmi těžkopádný a nudný scénář a velmi bizarní závěrečné poselství. ()

SG_ever

Ari Folman zůstal v ratingu z pochopitelných důvodů ve snímku pro děti s určitou symbolikou, která je ale pro děti z většiny bohužel těžko pochopitelná. Dospělí lidé zase film nemohou vnímat bez emocí, respektive nezatížení vlastním názorem na ostrakizaci, migraci (krásným příkladem povrchní rádoby recenze resp. lépe řečeno komentář od pana Fuky a jeho ženy/partnerky) a problematiku s tím spjatou (ne, opravdu nikdo neříká, že imigrační úředníci a policisté jsou na rovni německých fašistů). Reálně se jedná o jeden z nejlepších evropských animovaných filmů posledních let, a to především díky fantaskní animaci, hudebnímu doprovodu i umné hře s původní látkou. Bohužel autorova snaha o dvojjedinost, tedy snímek dostupný dětem i dospělým, poměrně sráží jeho možnosti - jak již bylo řečeno, jinotaje jsou pro děti nepochopitelné, a konec pro dospělého diváka až příliš návodný a "na sílu". Nejsem si jistý, a zde jde již jen o nějaký pocit, zda bylo dobré po vzoru Persepolis udělat z německých vojáků jednolité panáky bez tváří (nacističtí vojáci byli také obyčejní lidé - klidně naši pradědečkové), ale zřejmě tím autor chtěl vkusně divákovi říct, že opravdu nestaví na roveň nacistickou hrůzovládu a současné řešení problémů s menšinami, migrací atp. Folman se umně dotýká řady neduhů dnešní doby, ať už jde o povrchnost či odcizení symbolů od toho, co symbolizují, či jejich zneužívání (zdravím katolíky). Autor z jemnosti vystupuje v momentech, kdy potřebuje "něco vysvětlit" dětem a pomalejším dospělým, což může pro mnohé působit jako červený hadr vypínající mozek. (80 %) ()

Karin.Kiss

Veľká téma na skromnom príbehu. Komorný začiatok šikovne predstavuje Anninu kamarátku Kitty a neskôr aj Annu. Linka Anny je najzaujímavejšia, najmä z pohľadu odkrývania jej vnímania ku všetkým postavičkám v úkryte. Roviny dotýkajúce sa problematiky utečencov sú veľmi aktuálne, čím sa snímka obratne vyhýba škatuľkovaniu a uplatňuje fungujúce presahy do prítomnosti. Sklamanie ma zastihlo, keď sa z predstavy začínala stávať skutočnosť, až sme sa ocitli v prehnane honosnom vyvrcholení, ktoré sa snaží riešiť nevyriešiteľnú tému. Okrem tohto (pre mňa) problému je film Kde je Anna Franková? určite veľmi precíznou animáciou s nádhernými pozadiami a skvelou štylizáciou. ()

aquiver

Velmi silný snímek, jehož animace i obsah významně ční nad průměrem současné mainstreamové produkce. Geniálním propojením současnosti s deníkem, režií, atmosférou i hudbou jsem byl uchvácen. 90 % stopáže je věnováno židovskému holokaustu a pátrání po tom, jak Anne dopadla, a emočně funguje. Ari Folman už dříve dodal mimořádný protiválečný Valčík s Bašírem, a postmoderně pojatá adaptace deníku Anne Frankové je také vynikající. Kdyby cílová skupina nebyla primárně dětský divák, a tvůrce v samém závěru nepřirovnal židovský holokaust k současným běžencům, dal bych plný počet hvězdiček. Důležitý a vysvětlující film. 80 % ()

Elessar.

Bola som na tom teraz v kine, mne sa to páčilo a malo to pekné prepojenie so súčasnou dobou takže z toho robil dosť desivú aktualnu záležitosť. Prestaňme stavať historické monumenty a nebrať si z nich ponaučenie ()

maria.sim

Autor sa dotýka dôležitých udalostí nášho sveta a okolností, v ktorých momentálne žijeme. Podarilo sa poukázať na to podstatné, a zaujímavo, s istou precíznosťou, spojiť minulosť s prítomnosťou. Nezabudlo sa však ani na pohľad do budúcnosti, kde, s vzrastajúcou migráciou, pribúdajúcim počtom ľudí bez domova, a neustále vznikajúcimi konfliktmi a vojnami, sa ako spoločnosť nachádzame v akomsi nikdy nekončiacom bludnom kruhu. Film možno i trochu vystríha pred tým, čo sa môže (opäť) udiať. Ukazuje skryté podobnosti. Ale pozor, nerobí to spôsobom, ktorý by v človeku vyvolával strach či úzkosť. Toto je prenechané minulosti. V pohľade na budúcnosť ukazuje nádej, ktorú je možné konkrétne a hmatateľne uchopiť. Komfort nech vystrieda starostlivosť, a ignoráciu otvorené oči. Film prinúti diváka zamyslieť sa nad vlastným životom... Robím všetko, čo môžem? Nemal by som urobiť viac? A čo vlastne by som mal robiť/zmeniť? Možno je čas prehodnotiť svoj pohľad a objavovať riešenia nanovo a kreatívne. Tak ako to robí Ari Folman vo filme Kde je Anna Franková. Nakoniec ešte spomeniem hudbu, ktorá skvele dotvára atmosféru filmu a pomáha divákovi dostať sa dovnútra, a do užších súvislostí doby, či celkovej atmosféry. Takto má za mňa vyzerať animovaný film, ktorý využíva prostriedky animácie vkusne, pozná svoje hranice, a nesie v sebe hodnotu. Navyše je veľmi dobre uchopený graficky, farebne, či animačne! ()

ujo_chmel

Jedine pozitívum tohto filmu bolo, ze ma zoznámil s historickou postavou Anne Frank a osudom jej rodiny. Napriek tomu, ze je po nej pomenovaná polka Amsterdamu, som o nej doteraz nevedel. Urcite sa s nou v blizkej budúcnosti zoznamim viac. Odhliadnuc od vyssie uvedeneho sa jedna o nudu určenú sentimentalnym teenagerom, plnú sladkých vizuálov a ufňukaných melódií. ()

Súvisiace novinky

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

17.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do…