Egypt: Záchrana chrámov

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Záchrana egyptských chrámů (viac)
Francúzsko, 2019, 90 min (Alternatívna 52 min)

Dokument francouzského Arte věnovaný úspěšným snahám UNESCO o záchranu egyptských chrámů ohrožených výstavbou Vysoké Asuanské přehrady v šedesátých letech minulého století... Starověké památky měly zmizet pod vodou uměle vytvořeného jezera, které pohltilo téměř celou Núbii. Za svou záchranu před vodami Nilu vděčí mezinárodní spolupráci a obětavosti tisíců lidí. Operace, která trvala dvacet let, si vyžádala obrovské náklady a jedinečná technická řešení. Některé ze zachráněných svatyní je dnes možné spatřit během výstupu k Násirovu jezeru, jiné byly přemístěny tisíce kilometrů daleko, do Evropy a do Ameriky. V roce 1979 byly zahrnuty do světového kulturního dědictví. (Česká televize)

subic

Neznám jiný dokument, kde vidíš, jak v šedesátkách a sedmdesátkách zachraňovali a přemisťovali, co se dalo. A já tam byl a ono to skoro vůbec nejde poznat a o tom to je. ()

Dragoni

Dokument mapující unikátní projekt mezi 60. - 70. lety 20.století, který se snažil za pomoci mezinárodního společenství UNESCO zachránit Egyptské památky, před stavbou Asuánské přehrady na jezeře Nasser, díky která by byly všechny zatopeny. ()