Tom Hardy

Skvělá vize vykoupená bolestí. Ať už Snyderovou osobní nebo vpravdě těžko pochopitelným soubojem se studiem, protože v Lize spravedlnosti Zacka Snydera - kterou nemá smysl označovat za prodlouženou verzi, protože je to až na pár scén úplně nový film - není vlastně nic, co by mělo producenty děsit a tlačit k přetáčkám. Jistě, je to dlouhé. V rámci toho, že Snyder mohl tentokrát cokoli, možná často i nad rámec původních plánů. Ale nenudilo mě to ani minutu. Kostky totiž mohou být vrženy jen pokud jdeme s postavami, které nás upřímně zajímají. A Snyder si tu dává sakra záležet na expozici všech. Každý je důležitý, každý má svůj příběh. Včetně v kinoverzi ukrutně nezajímavého Cyborga. Pokud jde někdo jen po akci, bude se u téhle verze nudit. Snyder miluje, podobně jako Ridley Scott, měřítko. A velký moment nutně neznamená velkou akci. V tomhle mi v dobrém slova smyslu Liga spravedlnosti Zacka Snydera připomíná jeho Watchmeny. Téměř každý záběr je vypiplaný k dokonalosti a je to především pečlivě poskládaný příběh, kde jsou emoce stejně důležité jako činy. Právě proto mě Liga dokázala strhnout, i když jde v rámci dramatického oblouku vlastně jen po cestě vyšlapané původní verzí. Opravdu se tu všechno jeví lepší. Střih, hudba, práce s gradací i napětím. Jen některé triky drhnou, ale to je drobnost. Málokdy se povede, aby s velkým očekáváním přišel tak velký film, který vše ustojí. Se závěrečnými titulky pak kromě nadšení přichází i smutek. V prvé řadě proto, že jsme si zatím nejsilnější DCEU zářez nemohli užít v kinech, kde by tomu IMAX (neboli v televizi oldschoolový 4:3) formát slušel mnohem více. A hlavně - konečně jsou karty rozdány správně a nikam to nejspíš nepovede. Což je prostě škoda, protože je patrné, jak skvělá série by nás mohla čekat. Ale třeba, třeba se Warneři rozhodnou jít dál touhle cestou. Přál bych si to už kvůli skvělému castingu, tahle silnou sestavu se málokdy povede dát dohromady. 90% P.S. Pocitově jsem to vnímal spíše jako fantastickou minisérii než film. Což je dáno jednak rozdělením na kapitoly a také rozmístěním příběhových vrcholů. Váhám ale, jestli je můj pocit ovlivněn strukturou samotného díla nebo zkrátka jen faktem, že dnes seriály vypadají podobně velkolepě a cokoli delšího než dvě hodiny mi vnitřně evokuje seriál. Kdyby dnes člověk například poprvé viděl prodlouženou verzi Pána prstenů, možná by z ní měl velmi podobný pocit. ()

verbal

Hm, hm, to bylo ale v roce 2017 hysterické plivání oligofrenních dyslektiků na Džoše, jak jim ten hajzl dokurvil jejich oblíbené žužuomalovánky, plné létajících buzen, do přitroublé dvouhodinové čalamády pro debily, když tenkrát chudák Zek smutnil. Zek se však otřepal, nenechal svůj opus vláčet bahnem a za čtyři roky si to přihasil s jakože rehabilitační Ligou vypatlanců – Snyder’s put. A to je, kurva, nenadálý totální mástrpiss!!! Oligofrenní dyslektici totiž zřejmě mezitím dospěli v renesanční osobnosti a erudované kritiky, tudíž pro samé superlaxativy není náhle kam plivnout. A nedivím se! Zekova némlich ta samá, stejně přiblblá, ovšem nyní již čtyřhodinová čalamáda pro debily, dovatěná do rektohostilní délky výhradně úmornými záběry na strnulé obličejové obrny prkenně čumícího Spájdrgeje a ještě více ochrnutého Batfleka a pár úplně stejně hnusnými digianimáky z můvimejkru, je úplně jiná Liga! Tedy v případě, že vám během těch uplynulých čtyř let radikálně změnili výhled z klecového lůžka v Ústavu pro léčbu kognitivních poruch. Já tedy jednu oproti původnímu mentálmoulinexu nasraně uberu, protože jsem měl po skončení úplně stejnou chuť ožužlávat leporela a srkat jogurt nosem, jen u toho má prdel navíc poznala středověk. P.S. Jsem tu jediný, kdo tak bezmezně obdivuje onu bezbřehou kreaturivitu a variadebilitu všech těch patlalů a scénatristů omalovánek pro slabikovače bublin, zejména v konkurenčním boji Mrvelu a Dyslektického Cigána o přízeň dětí s rozštěpy? Jen se hluboce zamyslete míchou! Zlého kosmického anihilátora Tetanuse nahradili zlým kosmickým anihilátorem Muflonusem, ničivé dementkamínky vyměnili za ničivé retardkrychle, svištivě létající bukvoidi si povyměňovali zařezávající se pastelové elasťáky a sem tam i pohlaví, a voilà, tedy vlastně vola, máme tu úplně nové a neotřelé dobrodružství! Akorát tentokrát ten Muflonus nevybil jedinou buznu, takže můžete na rozdíl od Assvendžrů napjatě ohryzávat pastelky, jakéže to origifobní vyfikundace se zlým kosmickým anihilátorem, ničivým čímkoliv a neproškrtanou sestavou patetických rektospektorů na vás čekají příště. ()

Cival

Kdyby mi bylo dvanáct, nebo se psal rok 1997, vrněl bych blahem. Takhle je to klasická přepálená pozdní snyderovka. Instantně temná (všechny ty propriety v černé barvě od letadla přes záznamník až po koupelnu jsou funny) a myšlenkově infantilní ("Nyní můžeš ovládat všechny telekomunikační sítě pouhou myšlenkou!"), minimálně o hodinu přetáhnutá a jednak se strašně nedopečenými triky, ale i hodně kolísavými hereckými výstupy, kvůli kterým nemá půlka postav charisma. Sice rozhodně lepší tvar než Whedonova verze, ale Infinity War a Endgame jsou o level jinde. ()

Lima

Vyjma fest přeplácané kapitoly, kde se útočí na Steppenwolfovo sídlo, je tohle první Snyderův film, kde jsem tak nějak ochoten akceptovat digitální bordel. Úplně se nabízí típnout jednotlivé záběry do screenshotů a k postavám přidat bubliny s textem. Je to prostě oživlý komiks, jak od nakladatelství Crew, či BB Artu. Díky aspoň za tenhle pocit, ale že bych skákal nadšením, to se říct nedá. Co totiž funguje na papíře, nefunguje ve filmu, ty 4 hodiny vjemového inferna a čtyři prdele zpomalovaček člověka až unaví, takže je vděčný za každou subtilní scénu, kde si jen tak povídají dvě postavy a těch tu je teda pomálu. Bez patetického epilogu bych se klidně obešel a trapného Letova Jokera nebrat. ()

J*A*S*M

Čtyři roky otravnýho kňourání a kňučení pubertálních fanboyů se přetavily ve čtyři hodiny dlouhou komiksárnu plnou digitálního bordelu a ošklivé stylizace, s hrdiny tak směšně trapnými, až se za ně člověk trochu stydí. Jediný štěstí, že si tu původní sračku (Whedon's cut) vlastně vůbec nepamatuju, takže jsem teď Snyderův sestřih mohl brát jako kompletně novej zážitek. A minimálně se musí uznat, že děj nemá nějaké zásadní vypravěčské mezery - na původní verzi mám právě jen vzpomínku, že to bylo šíleně uspěchané a (proto) nesmyslné. Snyderova verze vskutku uspěchaná není. Pro mě to ale stejně padá už na tom, že postavy nejsou ani trochu likeable, a že jakmile se přepne z reálných interiérů a exteriérů do akčních trikových sekvencí, začne se odehrávat vizuální estetickej holocaust. To se odminule nezměnilo. Nicméně - je pěkné lidem dělat radost, zvlášť v dnešní době, takže pokud Snyder's cut tenhle účel splní, tak nic proti tomu. Tipnul bych si ale, že 99 % lidí, kterým se to bude líbit, to ví už před projekcí. ()

Enšpígl

Původně se mě do toho čtyřhodináče ani nechtělo, ale koho by nezajímal chlap s vidlí jak bojuje proti démonům. Jasně ono je to trošku složitější, ve filmu se to hemží různýma "manama", ale naštěstí tam v minisukni rajtuje i Gal Gadot, takže moje oči dostali nažrat. Pardoxně to neucelené vyprávění, protože ta nezajímavější část, oživení Supermana není zase tak moc rozšířená jak by se mě líbilo. Moc se mě nelíbila záverečná epizoda, přišlo mě to na hovno, jako kdyby chtěl být Zack zajímavej a tím to hasně. Ustál jsem to v pohodě, ale zase že bych si to dal znovu, to teda fakt ne. ()

Cervenak

Mňa to nadchlo. Celkom chápem aj negatívne reakcie, ale mne to proste sadlo vo všetkých smeroch. Epické ako krava, atmosférické a vyvážené, herci v správnych polohách, z hrdinských nástupov som mal zimomriavky a pri scénach, čo hrali na emócie, som mal dokonca slzu v oku. Omnoho lepšie nielen ako Whedonova verzia, ale aj ako MoS a BvS. ()

Toren

7/10. Je to tam. Zlepšení po všech stránkách. Postavy (hlavně Cyborg a Flash) mají potřebné základy a prokreslenost, na kterých lze stavět i v macaté 4-hodinové stopáži, která překvapivě není tak přepálená, jak by se mohlo zdát. Pořád tu máme digi-maglajz (i když v prostřední a finálové potyčce imo přehlednější) a pořád jde o tentýž příběh, který ale díky bohu dává smysl - je tu kýžená výstavba, kontext a prostě to daleko lépe zaklapne ke konci do sebe. Rozhodně se tu najde hromada problémů (stále tu jsou některé WTF scény, zbyteční zpomalovačky, dlouhá úvodní expozice, prachobyčejná základní linie či zmíněné triky) ALE co je důležité - nerozpadá se to pod nátlakem několika vizí. Je to Snyder ve své nejryzejší podobě. A fakt, že se pokusil o něco odlišného a pro mě z velké části i funkčního... je pro mě velké plus. To srdíčko tam prostě má. ()

T2

Rozpočet $370miliónov▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $12,256,253║ Tržby za predaj DVD v USA $3,883,025║ Resetovaná Liga spravedlnosti Zacka Snydera sa nakoniec vydarila. Nie je to dokonalé ale Snyder nakopol klopitajúcu DC komiksárnu znovu do sedla. Je už len na nich, čo s tým teraz spravia ako to ustoja. Na to aký obsahový záber to má tak ma to nadmieru bavilo, občas dokonca aj zimomriavky prebehli, má to konečne lepší punc, výraz, nádych, lepšie dopasovanú hudbu s motívmi k daným hrdinom a hlavne silné ikonické scény. Dokonca aj taká Gal Gadot tu je stráviteľná a humor Flasha neotrávi, možno by som prijal záver bez tej snovej nádstavby, mohlo to pekne skončiť z vypnutým S-kom na hrudi ale dobre, nesmieme byť asi nenažraný. Trikovo občas bijúce do očí, akcia v norme, poteší celá plejáda známych hercov, ktorý tu majú svoje miesto. /85%/ ()

Marigold

Neefektivní, chabě provázané, dlouze, ale řídce motivované, dějově duté, psychologicky směšné. V podstatě čtyři hodiny marné snahy o to vzbudit zádumčivým čuměním do prázdna, nadužíváním zpomalovaček a komentující hudby dojem něčeho osudového. Jenže nic takového tady není. Postavy mezi sebou nemají vztahy a všechno, co sem Snyder dodal proti otřesné Whedonově verzi, je spíš masturbační výplň pro fanboye než nějaké zásadní a tvořivé vypravěčství. DC univerzum působí jako epické sousoší, jakmile do něj kopnete, zjistíte, že není z oceli, ale ze sádry. Ještě, že tu jsou houfy fanboyů, kterým řada filmových katastrof tak otupila měřítka, že se klaní i téhle falešné modle. Zpátky k Marvelu. ()

KarelR

Ale jo, z 5/10 na 7/10, takže konečně fajn digifest na úrovni Batman vs. Superman. A jako velký fanda DC animáků (loňská finální Apokolips War mě hodně bavila) bych si klidně bych si dal i ty dva zaříznuté sequely :) ()

DaViD´82

Not impressed. Je nesporně vidět, že to je v jedné lajně se Snyderovou vizí z Ultimate Cutu Batmana versus Supermana. Zda na(ne)štěstí, je věc zcela jiná. Nepůsobí to jako celistvý film s čtyřhodinovým obloukem, ale jako epizodní minisérie (což podporuje rozdělení na kapitoly), kde na každou ucházející akční scénu připadá několik minut zaměnitelného otupujícího digibordelu a na zdařilou scénu typu "Diana se škorpí s Alfredem nad postupem přípravy čaje" připadá jedna WTF scéna (byť nic ve stylu "Martičky"). Chvíli je to odlehčené, chvíli se jede v duchu těžké wagnerovské opulentnosti "o bozích a lidech (akorát bez lidí)" a chvíli zase zcela jinak. Chvíli to je echt velkospektáklové a chvíli to vypadá jak v papundeklových lokacích s nedodělanými efekty. Utvrdíte se v tom, že Affleck je vynikající Bruce, ale tuctový Batman. A tak je to tu se vším a každým. Je to prostě plné rozporů. Mnohé zachraňuje, že Aquaman a Wonder Woman již mezitím měli své filmy a tak je čas na Cyborga (což jakž takž funguje) a Flashe (to zase až tak nefunguje). Výhrou je, že to působí jako týmovka, kde každý hraje důležitou roli, to se o kinoverzi říci nedalo. Záporáci opět trestuhodně nijací (aspoň však s motivací). Opodstatnění čtyř hodin stopáže veškeré žádné; utáhlo by to stěží tři. Čili ano, Snyder vizi má a evidentně ji měl po celou dobu. Ovšem vize film nedělá a ta jeho na papíře působí lépe než po převedení do praxe. Stále to totiž není dobrý film. Je to film s nejednou dobrou až památnou scénou/výjevem/momentem, ale jako celek je to nezáživný mišmaš všeho a ničeho. Akorát oproti Whedonově sestřihu alespoň (do)koukatelný nezáživný mišmaš všeho a ničeho. ()

Bluntman

Hodnotové soudy na adresu LIGY SPRAVEDLNOSTI ZACKA SNYDERA dominují, ale já si dovolím takový nemít. Podstatnější, než jestli je to lepší ve srovnání s Whedonovou verzí, či jak si to stojí s ohledem na další superhrdinské týmovky, je pro mě to, že je to zajímavé dílo. Ne nutně s ohledem na produkční a distribuční historii, jelikož už dříve jsme se dočkali Donnerova sestřihu SUPERMANA II, protože Warneři využili obliby nových verzí a sílícího fyzického média DVD (a teď se to opakuje, akorát se streamovacími službami). Spíš s ohledem na žánr a jeho formální podobu._____ V některých recenzích se objevují přirovnání k PÁNOVI PRSTENŮ, jenže ta sedí leda s přihlédnutím k povrchním shodám ve vyprávění (mýtus hrdiny, topos cesty, začátek in medias res) a žánrovým překryvům (příklon k fantasy, tj. ustupování vyprávění do pozadí pro budování světa příběhu a mytologie). Adekvátnější by bylo přirovnání k NEBESKÉ BRÁNĚ, protože ta taktéž využila dobové popularity jednoho žánru k těžce manýristickému, v mnoha ohledech excesivnímu dílu. Čtyřhodinová (!) LIGA SPRAVEDLNOSTI ZACKA SNYDERA je postprodukčně dokončený assembley cut, ke kterému bylo ještě dotočeno několik epilogů teasujíci možné věci příští (ok, i v tomhle je to jako PÁN PRSTENŮ - NÁVRAT KRÁLE měl taky nespočet epilogů, jenže ty uzavíraly předchozí vyprávění, že). První dvě hodiny v podstatě nevypráví (až na několik narativně integrovaných atrakcí, na jejichž konci sidekick budoucího hlavního záporáka získá jeden ze tří MacGuffinů). Jsou založeny na zastávkách ve vyprávění (podíváme se k této postavě, navštívíme tohle místo...), na zpomalení až zastavení obrazu - strnulosti obrazu jako obdobě ikoničnosti výjevů v komiksech, k čemuž dopomáhá po stranách užší výřez s na současné standardy netradičním formátem obrazu. Celé je to ale zvláštně arytmické, za což mohou delší záběry v dialozích i akci, s náhlými a rušivými prostřihy na detail a odskoky (do vzpomínek, do vizí, do odlišně pojaté temporality: zastavení, zpomalení). Tempo a rytmus jsou vůbec vychýlené, například první desetiminutovka je skoro beze slov, následně je upovídaná, aby po necelé půlhodině po sobě následovaly dvě atrakce; po půlhodinovém klimaxu zase dobře čtvrt hodina epilogů - a to členění do kapitol sice odpovídá výstavbě dlouhých hollywoodských děl, jenže ta takhle fakt nejsou organizována (osvětlení motivací a cílů i nutného pozadí až po hodině, jako kdybyste prolog ze SPOLEČENSTVA PRSTENU šoupli až po spytlíkování části party)._____ Nehodlám klást normativní nároky, jenom uvádím, v čem se to normám vzpírá. Nedá se přitom obrátit ani k žádné ze zavedených tradic žánru, protože tohle není ani odlehčenou žánrovou pastiší s psychologicky definovanými postavami jako marvelovky, ani nadlidské postavy nepřesazuje do skutečného světa a širších vztahů (politických, ekonomických, mediálních, náboženských...) a vazeb (rodinných, milostných) jako předchozí snyderovské dcčkovky, potažmo není ani campovým blbnutím jako postsnyderovské dcčkovky. Zatímco MUŽ Z OCELI byl o Supermanovi jakožto figuře spasitele, která se ocitla v dnešním světě, a BATMAN V SUPERMAN roli superhrdinů a vigilantů dále problematizoval, LIGA SPRAVEDLNOSTI je o superhrdinech jako novodobých bozích, mytických postavách větších než život, přičemž přítomnost běžného člověka či cokoliv lidského působí nepatřičně (Lois je redukována na jednu narativní funkci). Tohle je vskutku komiksový/superhrdinských film: o superhrdinech, nikoliv lidech a světu, s barokně přebujelou, na ikoničnosti a strnulých pózách založenou estetikou komiksů. Osobně preferuji, když se dílo vzpouzí normám a konvencím, ale činí tak systematicky (řada linií, motivů a cílů sbíhající se k Luthorovi v BATMAN V SUPERMAN), když je spojeno téma s formou (nechronologické vyprávění MUŽE Z OCELI korespondující s hledáním kristovské postavy v proměněném světě). I tak ale myslím, že by LIGU SPRAVEDLNOSTI měl každý a každá vidět. Už proto, že pro superhrdinské komiksy představuje to, co NEBESKÁ BRÁNA pro westerny či třetí KMOTR pro mafiánské opusy. () (menej) (viac)

Fr

em>,,BLÍŽÍ SE NEPŘÁTELÉ Z VELKÉ DÁLKY. POTŘEBUJU BOJOVNÍKY.“ /// Výhodou celýho filmu je, že si už ten původní nepamatuju. Zbla nic. Prostě vyšuměl. Mám tyhle blbiny rád a většinou je konzumuju podle přiloženýho návodu (takže vypínám i chytrej telefon). Celkem mě baví akce, kterou víc postav dělá zábavnou. Příběhový tempo je nevyrovnaný, největší nuda je, když je na scéně Lois. To bych chrupnul (a i slinku upustil…). Slabinou je záporák. Tenhle nezničitelnej bezemoční digitální ksindl, je de fakto podobnej tomu od Marvelu, takže problém může bejt nejen srovnání, ale i obvinění z vykrádání. Ale co maj prej furt vymejšlet… Nezatracuju. Kdo má rád dlouhý filmy a navíc mu nevadí, že jde o komiks, bude v pohodě. Ne vejskat štěstím, ale tak nějak.. prostě v pohodě. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Někdo nám krade kostičky. 2.) Od Clarkovi smrti nechodím do práce. /// Thx za titule ,,Kateřina Hámová“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ ne ()

EvilPhoEniX

Snyderova komiksově temná VIZE! Upřímně jsem nevěřil, že to Snyder dokáže, ale po Justice League si reputaci rozhodně napravil. Nebudu lhát, že jsem se na film moc netěšil a tušil jsem, že ho pěkně strhám, ale ve výsledku je to překvapivě dobrý a to čeho jsem se obával nejvíc ( ten fakt, že budu muset přežít ty 2 hodiny, které už znám a moc mě nezajímaly) se nakonec objevilo jako mylné a dost často jsem si říkal ( Je to nová scéna či ta stará ?), což je zřejmě plus. Ze začátku mě však zarazil formát 4:3 na což nejsem úplně zvyklý a na 4 hodiny už vůbec ne, takže v tomhle je film trochu Challenge, ale naštěstí jsou zde 4 epické finále každou hodinu, takže ten čas ubíhá velmi rychle, postavy dostávají více prostoru ( Flash je výborný svými vtipy a slow motiony připomíná to nej od Quicksilvera), akce je epická a příjemně brutální ( To Rko tu fakt sedlo). Hodně se mi líbila první nová akční scéna, kde se objevil i Zeus a Ares, ta měla koule. Trochu zklamal nástup Supermana, někde až po 3 hodině a toho prostoru zde měl ze všech asi nejméně a chvílemi jsem si říkal, kde je vůbec Batman 😃 ale je to celkově rozmáchlejší a kompaktnější, příběh i postavy sedí více pohromadě a díky slušné akci a parádní hudbě! je z toho solidní temná komiksovka, kterou si sice už nezopakuji, ale zážitek jsem si odnesl nečekaně skvělý. Dlouho tu nebyl takový fan service. 8/10. ()

novoten

V situaci, kdy jsem čekal všechno nebo nic, končím zase u průměru. A rozčiluje mě podivný instantní trend dělat z Josse Whedona neschopného břídila, který přece ani na těch Avengers nemá žádnou zásluhu. Nedávný král geeků je najednou za patlala, což je názor krátkozraký a v důsledku i zbabělý. Josstice League sice nebyla žádná výstavní paráda, ale přijít k cizímu projektu a v šibeničním termínu ho poslepovat z rozkývaného polotovaru do zcela jiného výsledku? To, že ze z filmu vyklubal poslabší blockbuster, je vlastně docela zázrak. A tím spíš mi to tak přijde teď. Zack Snyder totiž oproti tomu v jiných časových podmínkách a podporovaný davem svého toxického kultu sestrojil kolos, který už kvůli zařazení původně neplánovaných postav není tím, čím před lety být měl a - a to je asi nejzásadnější rána - nedává v důsledku výrazně jiný dojem než verze z roku 2017. Opravdu, pokud někdo sestřih pro kina považuje za nesledovatelný odpad a tady mluví o zážitku roku, tak si nevidí do pusy nebo měl o výsledku jasno už dávno před zhlédnutím. Pořád je tu totiž každou druhou replikou "motherbox", opět jsou Wonder Woman a Aquaman jen nevyužitými taháky, opět většinu zachraňuje Flash a opět pointa vítězství začíná a končí u Supermana. V jeho scénách vidím pokrok, ne snad kvůli reskinu, ale kvůli scénám, které mu jdou i beze slov trochu pod kůži a alespoň z malé části ospravedlňují přestřelenou délku. Takhle v novém je alespoň vidět, že nápad s "řadovou slovanskou rodinou" byl minule bláhovým omylem, ale co dostáváme místo toho? Po zvěstech o tom, že Cyborg je opravdovým srdcem filmu, musím ve výsledku jen kroutit hlavou, protože i tentokrát je zoufale navíc, což je s větším počtem jeho scén o to zřetelnější. Naopak víc Supermana je vždycky dobře, ale dohromady jsou to pokaždé jen generické minuty toho samého, žádný soudržný celek. Pár epizod seriálu spojených v jednoho macka. A jakkoli nechci nikoho urazit, protože to nemyslím zle, musím říct jednu věc. Zack Snyder se zbláznil. Nevím, jestli za to může jeho osobní tragédie nebo sociálními médii cementovaná domnělá moc jeho tvorby, ale všechna jeho režisérská rozhodnutí jsou buď podivná nebo rovnou nesmyslná. Čtyři hodiny, když spousta scén jen opakuje nebo variuje již viděné? Imax formát, když víme, že se jde na stream a ne do kina? Černobílá verze, ve které se dá lidským okem rozeznat snad jen oheň? A nakonec průšvih největší - snový epilog. Trikově nepřesvědčivý, dějově zcela nepasující a vzhledem k účasti opětovně hrozného Jokera extra rušivý. Právě tady se ambice tvůrců rozletěly do nejvyšších dálek, aby nejhlasitěji narazily. A to není o osobních preferencích, ale o na první pohled viditelných skutečnostech. Netrvám na tom, aby se jen napodoboval model Marvel, ale u DC v tomto případě dělali přesně to a jejich čtyřnásobná halabala rychlost nikdy nebyla vidět víc. V celkovém obrazu je to to samé, jako kdyby u sousedů přišli s Infinity War a s Endgame ve chvíli, kdy by v minulých letech vyslali do kin jen prvního Iron Mana, první Strážce galaxie a Capovu Občanskou válku. A přesně z toho důvodu jsem byl u Avengers opakovaně napjatý a dojatý a tady emoce zazvoní právě jen u Flashe (a to hlavně proto, jak přesně na tělo je Millerovi napsaný) a (to všechna čest) opakovaně i u Supermana, nejen díky tomu, že je Cavill sošným Kal-Elem víc než kdy předtím. Zbytek drží vší silou herci nebo opulentní akce, ale srdce tu vážně není. Jen oblíbené postavy, smutně často odsouzené k tomu být jen akčními figurkami. () (menej) (viac)

tron

„Miluj ich tak, ako sme my milovali teba. A teraz leť, synak. Je čas.“ Whedon to dal do akčnej komédie, Snyder do ponurého (akčného) trileru. Niektoré scény vystrihol (u ruskej rodinky som mu za to bol vďačný, ale môjmu detskému Ja chýbalo pravdovravne laso, zákerne použité na Aquamana), pridal dve hodiny (!) nových a iné má rovnako nevydarené, ako Whedon (Gordon). Síce Cyborgovi a Flashovi pridal veľa scén, čo je na jednej strane sympatické a určite to postavy prehlbuje, ale v konečnom efekte zdvojnásobniť priestor extrémne nudnému Cyborgovi je asi taký „dobrý“ nápad, ako stráviť dobrovoľne v zubárskom kresle nie desať minút, ale tri hodiny. Flashovmu hereckému predstaviteľovi pre zmenu hádžu polená pod nohy (ehm) absurdné bežecké scény; najmä prvá je nechcene smiešna (nevraviac o tom, že sme sa nedozvedeli, odkiaľ Barry vzal svoje superschopnosti, uvedomili ste si to?), ale ku koncu sa ich úroveň prekvapivo citeľne zlepší. Takisto až vo finále začne fungovať Batman v podaní masívneho Afflecka; u Whedona mal Temný rytier drajv od začiatku. Vadil mi parádny spoločný hudobný motív, ktorý zaznie počas príletu do Ruska, ten ale nie je využitý a všehovšudy tu zaznie na osem a pol sekundy, za čo si Snyder zaslúži nepodmienečné odsúdenie. Extrémne prepálená minutáž mi v podstate nevadila, miestami som sa na nej dokonca svojráznym spôsobom bavil (v zmysle „táto pasáž trvá ´iba´ päť minút, to je nejaké podozrivé, ako ju Snyder natiahne ešte aspoň o tri štyri minúty?“... na čo na scénu naletel motýľ a začal okolo Clarka desiatky sekúnd poeticky poletovať). Triky sú miestami hnusné a rôzne fanúšikovské drobnosti (Martian Manhunter, tank z Millerovho Návratu Temného rytiera, Joker, Green Lantern) mi boli ľahostajné. Snyder látku v mojich očiach uchopil lepšie, ako Whedon, ale čo z toho, keď mal k dispozícii zastaraný superhrdinský scenár? V tretích Avengers pramenila hrozba z toho, že zmizne polovica ľudí, ktorých ste poznali. To bolo zaujímavé, originálne a mohli ste nad tým premýšľať. Tu je tradičný záporák v podobe dvojmetrového CGI panáka, ktorý chce ľudstvo alebo zničiť alebo zotročiť. Koho toto prosím vás v dnešnej dobe ešte môže vôbec zaujímať? ()

B!shop

Me v podstate bavila uz puvodni verze, no a tady je vsechno mnohonasobne vylepseny, takze neni duvod nenapalit plnej pocet. Ctyri hodiny sice pusobi trochu prehnane, ale film utece jakoby nic a Snyder ma tak aspon cas udelat kazdy postave trochu promyslenejsi uvod. Vsechno to tu zkratka tak nejak na sebe lip navazuje, dava vetsi smysl a vysvetluje veci, ktery byly minule bud uplne vypusteny nebo nedavaly smysl. Na druhou stranu se to hlavne v prvni polovine trochu rozpada na jednotlivy epizody, ktery jsou v podstate ve filmu i priznany, takze z hlediska vystavby deje to je trochu stereotypni, vzdy mame nejakou postavu a jeji zrychlenej pribeh/puvod a vse to tak spojuje hlavne Batman. Dalsi plus je, ze film nevypada jako puvodni verze s par novejma scenama, ale jako uplne novej film, par scen clovek pozna, u par vaha, ale vetsina pusobi jako fungl nova. Jak je to v realu netusim, uz to je nejakej patek, co jsem Ligu videl. Dalsi plus tyhle verze jsou zaporaci, opet to takhle dava mnohem vetsi smysl a vsichni vypadaj nebezpecnejs, u puvodni verze jsem si rikal, ze bych se druhymu dilu nebranil, tady bych ho vylozene chtel. No a samotna akce je klasickej Snyder, natoceny to je cool a efektne, sileny filtry z minula zmizely, neco je vylozene libovy (prvni historicka bitva) a jediny co me tu nejak vic rusilo, je do zblbnuti hrajici znelka Wonder Women, pokazdy kdyz jde do akce. Jinak ale celkove hudba je taky o level vejs a je fakt perfektni. Triky samozrejme uz nejsou na uplny top spicce, ale nic rusivyho. Takze za me nezbejva nez rict "Kurva, jo!", Snyder to dokazal, clovek si az musi rikat, jak by vypadalo x dalsich filmu, kdyby reziseri dostali volnost. A okamzite prosim navalte druhy dil. ()

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze