J*A*S*M

Čtyři roky otravnýho kňourání a kňučení pubertálních fanboyů se přetavily ve čtyři hodiny dlouhou komiksárnu plnou digitálního bordelu a ošklivé stylizace, s hrdiny tak směšně trapnými, až se za ně člověk trochu stydí. Jediný štěstí, že si tu původní sračku (Whedon's cut) vlastně vůbec nepamatuju, takže jsem teď Snyderův sestřih mohl brát jako kompletně novej zážitek. A minimálně se musí uznat, že děj nemá nějaké zásadní vypravěčské mezery - na původní verzi mám právě jen vzpomínku, že to bylo šíleně uspěchané a (proto) nesmyslné. Snyderova verze vskutku uspěchaná není. Pro mě to ale stejně padá už na tom, že postavy nejsou ani trochu likeable, a že jakmile se přepne z reálných interiérů a exteriérů do akčních trikových sekvencí, začne se odehrávat vizuální estetickej holocaust. To se odminule nezměnilo. Nicméně - je pěkné lidem dělat radost, zvlášť v dnešní době, takže pokud Snyder's cut tenhle účel splní, tak nic proti tomu. Tipnul bych si ale, že 99 % lidí, kterým se to bude líbit, to ví už před projekcí. ()

Tom_Lachtan

Z původního sestřihu si už nepamatuju nic, krom digitálního ne-knírku, co ne-měl ten pán z Krypton, co byl víc patetický, než americká vlajka vlající na zápase amerického fotbalu za účasti pravých amerických patriotů. Tady je to všechno lepší (až teda na supermana, ten je plnej patosu pořád a scény s ním jsou stále neskutečně na nic). Postavy, co minule nedávali vůbec smysl tu najednou fungují a to dokonce tak, že Ezru Millera (flash) dokonce přestanu považovat za bytost rovnou chcíplému klíštěti v kožichu syfilitického vakovlka. Dokonce i Cyborg funguje, ba dokonce těší! Batman při skládání týmu je výborný a přestože je to stále víc gadgetýr, než-li detektiv/hlava moudrá nejmoudřejší, hrozně mě baví a pořád budu tvrdit, že je u mě Affleck jediný, co dokázal perfektního Batmana i Bruce Wayna. Upřímně, chtěl jsem dát původně tři hvězdičky, už jen pro to, že první hodina filmu je nejzábavnější a všechno je příliš temné, zpomalovačky otravné a počasí věčně zatažené, ale.... Tenhle film má čtyři hodiny a já je nejen že přežil, ale dokonce jsem se přistihl, že se i bavil, já padouch - takže za to si to tu čtvrtou nakonec bez problému zaslouží. ()

kingik

S křížkem po comicsovém funuse. Zneuznaný režisér odmítl dráždit režijní prostatu svého kolegy Josse Whedona a rozhodl se comicsovou káru opětovně rozjet a proměnit v čtyřhodinový kolos. A ta stopáž je fakt znát. V dobrém i zlém smyslu. Zack Snyder si dal repete, které je i svým způsobem zbytečné. Parta comicsových mimoňů je nadále směsicí povrchnosti i určité směšnosti. Jsme svědky zmrtvýchvstání Supermamlase a jeho vítání s občany jemu blízkými. Určitě nejnatahovanější sekvence z celého filmu. Wonder Whore parádně vystavuje nohy, takže kdykoliv tahle poletucha byla na scéně, tak spermie měly pohotovost. Bukman, který dával dohromady celou partu, byl snesitelný. Fleše bych nakopal do patřičných míst i s tím Cyberblbem, ti mě absolutně nezajímali. Aquaman byl v pohodě, akorát zapomněl sexuálně obtěžovat Amber Heard. Comicsová parta hic se vydržet dala v pohodě. Na odpálení sítnic byl záporák ze všech nejzápornější Steppilábuzna, který byl tak dětinsky naivní, až budil jen a pouze smích. To se fakt nedalo vydržet to jeho stupidní počínání. A ten jeho tragický vzhled, škoda slov. Akce je celkem jednolitá, extra momenty ani významné propady jsem nezaznamenal. Finální souboj neměl potřebný náboj. Snyder dialogy neumí, digitální šrumec mu jde podstatně lépe. Film je rozdělen do pěti částí, mimo jiné je v nich objasněna motivace účastníků, což je docela fajn. Zvláštní kapitolu tvoří epilog, co výsledný dojem poměrně tříští a v němž je k vidění Joker v podání Jareda Leta. A najednou jsem u příležitosti této sekvence šíleně zatoužil, kdyby se Bukman a Joker spolu utkali a ještě jim k tomu (se)kundovala Harley Quinn. Na to už pochopitelně nedošlo, a když tak o tom přemýšlím, vlastně tahle sekvence neměla nijaké zvláštní opodstatnění. Přikláním se k tomu, že filmu by výrazně prospělo být přinejmenším o hodinu kratší. Přiznávám se bez mučení - měl bych nemalé potíže film vidět opakovaně. Snyder prostě čtyři hodiny vydatně masturboval, načež vyčistil dostatečně své trubky a svůj výsledný výron hodil na diváka. Bombasticky přebujelé, hudebně vytuněné, vizuálně tmavé až hnusné. Účel zastaralého formátu 4:3 jsem nepochopil, patrně se jedná o jakýsi "sofistikovaný" odkaz na stránky comicsového sešitu. 7/10 ()

Nin

Ten film by chtěl sestříhat... Každopádně na to, jak je to ukrutně dlouhatánský film, jsem se nudil "jen" někdy uprostřed, jinak to poměrně slušně sviští. Liga spravedlnosti má skvělou akci (řekl bych celkově lepší než původní verze) a příběh dává konečně nějaký ten smysl... i když pořád není nijak zvlášť zajímavý. Ale na superrhdinskou komiksárnu pohoda. Jenže stejně jako předtím jsou i teď největší problémem příšerné postavy. Místo aby byly hlavní postavy tím tahounem (stejně jako se to povedlo Marvelu, kde se stali třeba takový Iron Man a Captain America postupně pojmem), tak jsou v lepším případě docela OK, v horším případě trapní. Nejhorší je tu Cybrog, který vypadá i po tomhle remasteru příšerně. V komiksu je to občas vynikající postava, tady je to neuvěřitelný fňukal. V komiksech je jeho příběh často mnohem tragičtější (což se divím, protože Snyder se snaží mít všechno co možná nejtemnější), ale přesto dokáže z toho vyjít jako borec. Tady je jenom borec jakoby v těch svých superschopnostech, jinak osobnostně je na profackování. Dále je tu Flash, který je stejně jako ve verzi od Whedona podivný autista, ale opět jsem s tím byl tak nějak smířený. Má tu navíc pár fajn scén a vtípků, ale zároveň taky příšerně trapnou scénu se záchranou holky z auta (a nezajímá mě, že je to narážka na komiks... natočený je to prostě strašně). Celkově je tu díky většímu prostoru i víc hlášek, dialogů či celých scén, které jsou prostě WTF. A co se týče ještě postav, tak i ta motivace padouchů je jakoby logičtější... ale pořád prázdná a klouzající po povrchu. Víme, že Steppenwolf nejdřív Darkseida zradil, a teď mu to chce děsně vynahradit... Jenže proč? Proč najednou ta jeho názorová změna? Sorry, ale když o něm a té situaci pořádně nic nevím, tak mi nestačí ty jeho lesklý očička, abych s ním nějak sympatizoval. Jo a Martian Manhunter patří taky k další řadě trapasů v tomhle filmu (to vydávání se za Loisinu tchýni, aby ji uklidnil, je divný a v konečným důsledku totálně creepy). Každopádně akce fakt dobrá. Bohužel často totálně mimózní.  (5/10) ()

filmfanouch

Dostáváme po 4 letech vlastně úplně tu stejnou Ligu spravedlnosti? Ne tak docela. Původ vzniku Ligy spravedlnosti, která do kin dorazila v roce 2017 je totiž velmi složitý. Dle scénáře Chrise Terria měl původně Zack Snyder po Muži z oceli a Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti natočit svůj třetí film, který zapadá do DC Extended Universe. Jenomže filmování bylo plné komplikací - během natáčení probíhalo přepisování scénáře a studio Warner Bros. bylo dle mnoha zdrojů nespokojené s verzí, která pod rukami Zacka Snydera vznikala. Během post-produkce poté Snyder projekt opustil kvůli náhlému úmrtí své dcery a jeho práci po něm převzal Joss Whedon, režisér prvních dvou filmů ze série Avengers, který se též podílel na přepisování scénáře. Pod Whedonovou rukou poté proběhli dvouměsíční přetáčky, které dohromady vyšli na 25 milionů dolarů (průměrné přetáčky přitom vyjdou pouze na 10 milionů dolarů), přičemž pouhé 3 miliony padli na digitální odmazání kníru Henryho Cavilla, který ho v době dotáček nemohl odstranit kvůli jiným pracovním povinnostem. Zprávy poté mluví o tom, že se Whedon na natáčení choval velmi agresivně a vše to nakonec vedlo k té verzi Ligy spravedlnosti, která do kin šla v roce 2017 a nedočkala se zrovna vřelého přijetí. A po 4 letech, kdy si fanoušci vymáhali vydání verze od Zacka Snydera tato verze definitivně vychází. Na tuto novou verzi bylo vynaloženo dalších 70 milionů dolarů, přičemž pro ní byli vytvořené i nové scény z původní Snyderovy vize, přičemž Snyder osobně neměl z dokončení svojí vize ani dolar. Stojí ale vůbec za to šlapat po 4 letech znova do v podstatě stejné kaluže? Z principu je špatné už jen to, že musí vůbec nějaká druhá/finální verze vznikat. Liga spravedlnosti Zacka Snydera má v podstatě ten samý scénář Chrise Terria, který má verze z roku 2017. Ovšem bez přepisů Josse Whedona, s mnoha scénami navíc (a zároveň mizí scény, které při dotáčkách vytvořil Whedon) a s o hodně více CGI momenty. Vzniká tak v podstatě druhá verze jednoho filmu, která je ovšem o 2 hodiny delší a obsahuje všechny ty prosáklé vystřižené scény, jejichž rozbor mohl internet od doby vydání filmu (nejen) díky Snyderovi zaznamenat. Zack Snyder k nim dodělal triky, některé scény dotočil a sám od začátku tvrdil, že zcela naprosto zpracuje svojí původní vizi. Ignorujme teď fakt, že Snyder během rozhovorů několikrát své tvrzení vyvrátil (takový Joker například v původně plánované verzi být neměl). Důležité je ovšem zmínit jeden fakt- Snyder původně po Lize spravedlnosti ještě plánoval další dvě pokračování, které měl dopředu vymyšlené. A sám Snyder též v rozhovorech přiznal, že pár momentů, které měli dostat prostor až v dalších dvou filmech použil rovnou zde. Především i proto, že sám Snyder tvrdí, že dodělaní jeho původní vize je jeho poslední adaptací ze stáje DC Comics, kterou ve své kariéře natočí. A i přesto si tak nadále nechává otevřená vrátka, které minimálně dle vlastních slov již otevřít nehodlá. A řeči o tom, že chtěl do puntíku splnit svou vizi poté nabourává fakt, že sám přiznal, že zase tak do puntíku svou přesnou původní vizi nepřepracovává. S tím, jak vlastně Snyder dle svých slov končí, samotné studio Warner Bros. dle něj nechce Ligu spravedlnosti 2 realizovat a přesto se končí s cliffhangerem to fakt nedává smysl. A když už Snyder přidal Jokera a pár těch momentů, které chtěl původně použít v jiných filmech, mohl přitom za svým DC světem ukončit slušným způsobem vrata s důstojným zakončením. Jenže zrovna na tohle Snyder žaludek neměl, přičemž ho podezřívám, že tak učinil jednoduše proto, že sám ve skrytu duše doufá, že na dokončení jeho vize přece jen dojde. A já s tím nemám osobně nemám problém, především i proto, že jeho dva předchozí filmy bráním, kde to jen jde. Ale mrzí mě, že k potencionálnímu vzniku dvojky a trojky by mělo vézt tohle. Z principu je špatné už jen to, že musí vůbec nějaká druhá/finální verze vznikat. Liga spravedlnosti Zacka Snydera má v podstatě ten samý scénář Chrise Terria, který má verze z roku 2017. Ovšem bez přepisů Josse Whedona, s mnoha scénami navíc (a zároveň mizí scény, které při dotáčkách vytvořil Whedon) a s o hodně více CGI momenty. Vzniká tak v podstatě druhá verze jednoho filmu, která je ovšem o 2 hodiny delší a obsahuje všechny ty prosáklé vystřižené scény, jejichž rozbor mohl internet od doby vydání filmu (nejen) díky Snyderovi zaznamenat. Zack Snyder k nim dodělal triky, některé scény dotočil a sám od začátku tvrdil, že zcela naprosto zpracuje svojí původní vizi. Ignorujme teď fakt, že Snyder během rozhovorů několikrát své tvrzení vyvrátil (takový Joker například v původně plánované verzi být neměl). Důležité je ovšem zmínit jeden fakt- Snyder původně po Lize spravedlnosti ještě plánoval další dvě pokračování, které měl dopředu vymyšlené. A sám Snyder též v rozhovorech přiznal, že pár momentů, které měli dostat prostor až v dalších dvou filmech použil rovnou zde. Především i proto, že sám Snyder tvrdí, že dodělaní jeho původní vize je jeho poslední adaptací ze stáje DC Comics, kterou ve své kariéře natočí. A i přesto si tak nadále nechává otevřená vrátka, které minimálně dle vlastních slov již otevřít nehodlá. A řeči o tom, že chtěl do puntíku splnit svou vizi poté nabourává fakt, že sám přiznal, že zase tak do puntíku svou přesnou původní vizi nepřepracovává. A s tím, jak vlastně Snyder dle svých slov končí, samotné studio Warner Bros. dle něj nechce Ligu spravedlnosti 2 realizovat a přesto se končí s cliffhangerem to fakt nedává smysl. A když už Snyder přidal Jokera a pár těch momentů, které chtěl původně použít v jiných filmech, mohl přitom za svým DC světem ukončit slušným způsobem vrata s důstojným zakončením. Jenže zrovna na tohle Snyder žaludek neměl, přičemž ho podezřívám, že tak učinil jednoduše proto, že sám ve skrytu duše doufá, že na dokončení jeho vize přece jen dojde. A já s tím nemám osobně nemám problém, především i proto, že jeho dva předchozí filmy bráním, kde to jen jde. Ale mrzí mě, že k potencionálnímu vzniku dvojky a trojky by mělo vézt tohle. Na jednu stranu je samozřejmě dobře, že Zack Snyder dostal na samotném počátku příležitost dokončit svou vizi. Finální výsledek je ale ve finále ještě víc nesourodější mišmaš, než Liga spravedlnosti z roku 2017, kterou jsme mohli v roce vidět v kině. Ta je v porovnání s ´´novou´´ Ligou spravedlnosti sice též plná chybných kreativních rozhodnutí a nevkusně zvolených humorných vložek Josse Whedona, verze z roku 2017 ale při sobě v jistých ohledech drží víc než právě Liga spravedlnosti Zacka Snydera a především alespoň působí zakončeným dojmem a po vzoru Avengers jen tehdy lákala na další případnou hrozbu. Je to přitom smutné, protože Liga spravedlnosti Zacka Snydera vejde do historie právě díky tomu, že si jeho stvoření skutečně vydupali fanoušci. Jenomže to bude právě tenhle projekt, který bude mít ve filmových análech tento výrazný zápis. A to je jednoduše smutné. Zack Snyder má vizi. Vizi, která se na jednu stranu drží tónu Muže z oceli a Batmana v Supermana. V téhle podobě se tak Liga spravedlnosti obejde bez (někdy vyloženě nevkusných) vtipů Josse Weedona, přitom všem se i v téhle verzi ale najdou humorné momenty (které jsou ale vtipné asi tak jako ty ve verzi z roku 2017). Jenomže já osobně jsem člověk, který měl rád i Muže z oceli i Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti. Ideálně by tak tato Liga spravedlnosti měla být pro lidi, jako jsem já. Lidi, kteří Snyderovu dosavadní vizi s nadšením přijali a bránili jí, kde mohli. Problém je v tom, že Snyder dostal prakticky volné ruce a přitom nezná slovo míra. Ve finále tak dorazí nejen obrovský digifest bordel, ale také věc, která slušně našláplou vizi Muže z oceli a BvS posílá do věčných lovišť. A ve finále mě mrzí, že se tolik povyku udělalo kvůli projektu který si to prostě a jednoduše nezaslouží. Tam kde Snyder znal v předchozích filmech míru a věděl, kdy udělat únosné digitální sekvence, v rámci své Ligy spravedlnosti prostě selhává na plné čáře. Liga spravedlnosti Zacka Snydera není tak důležitý projekt, aby si zasloužil takovou pozornost. Jde prostě jen o splnění tužeb hlasitého volání fanoušků, nic víc. Sám Zack Snyder navíc prohlásil, že oficiálně kánonická v rámci širší kontinuity DC (existuje ještě nějaká vůbec?!) je ta Liga spravedlnosti, která byla v roce 2017 v kinech, což smysl existence téhle verze posouvá ještě níž. Jediný smysl existence téhle verze je tak ten, že si jí fanoušci vyřvali a tak jí mají. Nejhorší přitom je, že v případě úspěchu se opět může kormidlo otočit o 180% stupňů a najednou se může říct, že kánonická je ta Liga spravedlnosti z roku 2021. Jenomže tohle měnění toho, co vlastně zrovna platí a neplatí je z principu naprosto příšerný a jen to dokazuje, že nikdo pořádně neví, jak vlastně pokračovat a jen se následně sjedou na vlně úspěchu. A tohle ježdění na slepo prostě musí diváka pochopitelně štvát. Háček je ale jasný - hardcore fanoušci prostě nepřiznají, že je i s touhle Ligou spravedlnosti něco špatně. A hardcore kritici vizuálního stylu a vize Zacka Snydera svůj postoj taky jen tak lehce nezmění. Já osobně se neřadím ani k jedné kategorii. Nejsem hardcore fanda DC Comics a polovinu filmů Zacka Snydera nemusím. Na druhou stranu mám ale jeho vizuální estetiku celkem rád a jsem prostě fanda toho, že vzal Supermana a pojal ho jinak. Vydal se směrem, který fanoušky klasického Supermana namíchl, mnoho lidí ale toto nové temnější pojetí jednoduše zaujalo a především se konečně přišlo s jiným pojetím. Muž z oceli a Batman v Superman. Úsvit spravedlnosti jsou vlastně z dnešního úhlu pohledu opravdu zajímavé projekty. Jsou to velké blockbustery za více než 200 milionů dolarů, které jsou ale skrze Snydera zároveň umělecké až na kost. Fanoušci DC ale tehdy pochopitelně brečeli, protože Superman, který láme vazy a Batman, který zabijí přece není jejich Superman a jejich Batman. A je přitom úsměvné, že po realizaci Snyderovy verze volali právě i ti, kteří předchozí dva Snyderovy DC filmy nemuseli. Já osobně jsem byl ale z tohohle Snyderova pojetí nadšený. Ano, digitální finále v Batman v Superman už je tak trochu na prahu únosnosti, přesto je ale v mých skromných očích Batman v Superman jedním z nejméně doceněných filmů v uplynulých let. A prostě mě mrzí, že takhle nadšeně nemůžu mluvit i o Snyderově Lize spravedlnosti. I jednoduše proto, že jde prostě o gigantický sešup. A i když se Snyder snaží sebevíc, skloubit film, který by na jednu stranu chtěl být dramatem o lidech s nadpřirozenými schopnostmi a na druhou velkou akční řežbou, kde na konci banda supermotherfuckerů rozseká miliony nepřátel je prostě z principu obtížné. A Snyder to nezvládl. I proto je i Liga spravedlnosti z roku 2017 o drobek snesitelnější. Veškerý přesah, který měli Muž z oceli nebo Batman v Superman jsou sice v podstatě pryč, v tomhle případě to ale bylo vlastně asi fakt dobře. Liga spravedlnosti z roku 2017 byla slepencem, to samé se ale dá v podstatě říct i o Lize spravedlnosti z roku 2021. Je vyloženě poznat, který materiál vznikl dodatečně a nejhorší přitom všem je, že to prostě vypadá skutečně hnusně. Snyder má pořád svou jasně nastavenou vizi, slušně našláplá vize z předchozích dvou filmů se ale propadá do nadmořských výšin, kdy to celé je i kvůli tomu, že toho Snyder chce mít ve svém filmu tak moc, že to jakoby bylo nad jeho síly. A jeho vizuál? Vypadá to jako počítačová hra v pohybu. Přitom všem je pořád poznat, že Snyder v sobě pořád má jistou estetiku a polovinu záběrů prostě jen ničí to hnusný CGI a především nepříliš vábný filtr, který navíc zapříčinil to, že nemá Liga spravedlnosti Zacka Snydera alespoň pěkné barvy. Sám Snyder říkal, že film není o penězích, pokud ovšem děláte velkolepou komiksovou týmovku v jejímž finále chcete rozsekat tuny nepřátel a být strašně cool, ty peníze se více než hodí. A je to poznat právě i na Muži z oceli a Batman v Superman. A prostředí opuštěného ruského města, kde se opět odehrává celé finále je prostě nadále neskutečně úsměvné. Zack Snyder navíc dostal volné ruce a tak si může dělat, co chce! Vezme Jokera v podání Jareda Leta a i když se přístup trochu mění, Leto nadále dokazuje, že on na to vhodné ztvárnění role prostě štěstí nemá a nechápu, kde se stála chyba. Tentokrát Joker alespoň není rádoby gangsta s tetovačkami z Chupa Chups, jenomže jeho pojetí role je nadále totálně mimo. Přitom jeho konfrontace s Batmanem je působivá. I přesto, že jsme je nikdy předtím neviděli interagovat, mezi ním a Jokerem jakoby skutečně panoval dlouhá léta zasetý vztah. Jen je háček, že vás to ve finiši nechá emocionálně chladným a to i díky tomu, že Leto i druhou šanci totálně promarnil. Přitom Leto dobrým hercem je, v rámci svého camea ale dokázal akorát to, že je nejhorším Jokerem v historii kinematografie a i když bych mu vlastně přál pořádnou třetí šanci, vlastně by možná bylo lepší, kdyby Leto podobně jako Snyder zavřel za DC Comics dveře. A pak je tu ten pověstný formát, který ztělesňuje Snyderovu ideální vizi (+ černobílý obraz, přičemž speciální černobílé vydání by skutečně mělo vyjít příští rok!). Tenhle formát není špatnou volbou pro menší umělecké filmy, je ale tou nejhorší volbou pro velkolepou komiksovku. Sledovat velkou bitvu, velkolepý souboj nebo jakoukoliv epickou scénu ve formátu 4:3 je velmi kuriózní zážitek. Představa, že by se takto v budoucnu točili všechny blockbustery, nebo existence reality, kde by v takovém formátu někdo sledoval Pán prstenů nebo Avengers: Endgame je jednoduše depresivní. Především to ale celé trvá 4 hodiny! 4 hodiny, které možná překvapivě utečou rychleji, než by člověk čekal, právě zde se ale dokazuje, že Snyder s volnýma rukama udělal něco dramaturgicky totálně nezvládnutého. Ony 4 hodiny ale mají stinné stránky- některé postavy jsou alespoň částečně lépe prokreslené, což ale neznamená, že by se z nich najednou stali světoborné postavy, které by měli ideálně utáhnout celou trilogii. Nejlíp na tom jsou Superman, Batman, Wonder Woman a Aquaman, ale to především proto, že každý z nich dostal vlastní film (Batman Bena Afflecka tedy tak na půl) a ty postavy už fungují díky ním, ne díky samotné Lize spravedlnosti Zacka Snydera. O dost horší jsou na tom Flash s Cyborgem. Ray Fisher dokazuje, že omezení jeho prostoru v původní Lize spravedlnosti nebylo hlavním problém, Ezra Miller zase do té role nadále tak trochu nesedí. Steppenwolf je nezajímavý záporák a Darkseid? Zcela očividně digitální panák, při kterém je divákovi jednoduše smutno, když si vzpomene, že Thanos u Marvelu vypadal víceméně jako z masa a kostí. Především tu má Darkseid možná i více prostoru, než by bylo užitku. Steppenwolf je pořád nezajímavý záporák a Darkseid? Zcela očividně digitální panák, při kterém je divákovi jednoduše smutno, když si vzpomene, že Thanos u Marvelu vypadal víceméně jako z masa a kostí. Především tu má Darkseid možná i více prostoru, než by bylo užitku. Hlavní záporák Steppenwolf nadále funguje jenom jako bezvýznamná figura, kde ani nemá smysl A všechny ty vedlejší role? Kdo nemá superschopnosti nebo náhodou není milionář, je nezajímavou a nevýraznou lidskou postavou. A trpí tím Amy Adams, Jeremy Irons, J. K. Simmons nebo Joe Morton, skvadra dobrých herců. A především se ty 4 hodiny naplňuji i momenty jako rádoby vtipkováním o věku Wonder Woman (tyhle momenty jsou dalším důvodem navíc, proč má ten film 4 hodiny). Ve finále je vlastně těžké polemizovat nad tím, zda jsou méně vtipné ty vtipy od Whedona nebo ty od Snydera. Nadále platí, že je Ben Affleck super Batmanem, Henry Cavill bravurním Superman a Gal Gadot ideální Wonder Woman a Jason Momoa je nadále sympaťák. Pořád je tu problém v tom, že Liga spravedlnosti tancuje mezi vážností a humorem a je to prostě nesourodý. A především se dokazuje, že všechny chyby na Lize spravedlnosti z roku 2017 nebyli tak úplně Whedonovou chybou. A jestli má někdo skutečně pocit, že tohle má šanci přiblížit se k Pánovi prstenů, ten dotyčný dluží omluvu Peteru Jacksonovi. Nejhorší ale je, že se to po vzoru Muže z oceli a Batmana v Superman bere strašně vážně, jenže na rozdíl od dvou zmíněných filmů v tomhle ohledu prostě selhává a především jsou humorné pasáže pěstí na oko. Koncept děje se nemění, takže výsledek děje celého tohohle sestřihu se vyvine víceméně stejně jako v původním filmu a jde tak vlastně jen o prodlouženou verzi, která je složena z mnoha vystřižených scén, jejichž existence byla dávno prozrazena a rozebrána. Některé věci tak možná dávají větší smysl (a jedna postava má dokonce najednou smysluplnější úlohu), jinak je to ale pořád mismaš. A především má původní Liga spravedlnosti 2017 hezčí barvy, zde je to celé v temnějším a vybledlejším filtru. Další část Snyderovy vize? Tak proč Muž z oceli a Batman v Superman mají tak krásné barvy? Proč to najednou musí být ve formátu 4:3? A kde je ten slibovaný životní výkon skladatele Junkieho XL? Liga spravedlnosti Zacka Snydera nezodpovídá odpovědi, ale jen předhazuje další otázky, problém je ovšem v tom, že na ně asi ani nejspíš neexistují smysluplné odpovědi. Fanoušci DC Comics budou ve finále nejspíš naprosto nadšení. Reakce, které tvrdí, že tahle verze Ligy spravedlnosti bude společně s Temným rytířem, Temným rytířem povstal nebo předloňským Jokerem patřit mezi vrcholy adaptací komiksů ze stáje DC Comics mě osobně dohání k pláči, protože tohle je prostě jen ukojení snu jednoho filmaře + mnoha fanoušků. Žádná smyslnost existence jinak neexistuje a už ten samotný fakt, že musí vzniknout dvě separátní verze Ligy spravedlnosti prostě ukazuje, že je něco špatně a že ve Warner Bros. a DC Comics definitivně snahu o svůj filmový vesmír nezvládli. Cesta, která nyní znamená ´´ samostatné filmy bez širokého propojování univerza´´ je dle mého naprosto správná a v zájmu Snydera i studia Warner Bros. už bych do Snyderových původních plánů radši opravdu zpátečku nevracel. I tahle verze nicméně dokazuje, že problém s celou filmovou Ligou spravedlnosti byl už v samotném zárodku..... () (menej) (viac)

• I když Henry Cavill jako Superman ve filmu nosí černý oblek, ve skutečnosti natáčel v klasickém modro-červeném obleku. Režisér Zack Snyder chtěl od začátku používat černý oblek, studio však bylo proti. Proto došlo ke kompromisu, kdy byly barvy modro-červeného obleku upraveny tak, aby se případně daly v postprodukci změnit na černou. Tak se také stalo, a když Snyder film dokončoval, použil původní černý design, stejný jaký Superman nosil i po svém vzkříšení v komiksu, ve kterém mu tento oblek pomáhal více absorbovat sluneční paprsky a urychlovat regeneraci. (TwoFace)
  • Před uvedením režisérské verze Ligy spravedlnosti (2017) uvedl Ben Affleck následující: „Do Batmana jsem se pustil kvůli svým dětem. Chtěl jsem natočit něco, co by nadchlo mého syna. Však chápete, moje děti neviděly Argo (2012). Zack Snyder chtěl natočit variaci na Temného rytíře Franka Millera, který je opravdu dobrý. Naneštěstí ve filmovém průmyslu rozhoduje mnoho faktorů a i když máte obličej na plakátu, neznamená to, že máte i rozhodující slovo. A i kdyby ano, nikdo nezaručí, že to bude fungovat. Vzal jsem si kostým na narozeninovou oslavu svého syna a to mi stálo za všechno utrpení z Ligy spravedlnosti.“ (CrypzzXD)
  • Až 10 % filmu je natočeno ve zpomaleném záběru. (jajo161)

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze