Nenávist: Počátky

• Japonsko Ju-on: Noroi no ie (viac)

Klasická japonská hororová franšíza Ju-On vznikla podle skutečných událostí, které se odehrávaly po čtyři desetiletí. Hrůzná skutečnost předčila filmový příběh. (Netflix)

tron

Nápad urobiť z filmov Ju-On seriál je super. Nie som si však istý, či výsledok poteší fanúšika filmovej ságy. Niektoré filmy sú slabšie, ale ďalšie pokladám za to najmrazivejšie, čo sa v hororovom žánri kedy urodilo. Takže očakávania boli vysoké. A seriál? Nuž, celkom sa mi páčil. Avšak musím dodať, že bol o dosť iný, než som čakal. Ak aj vy budete očakávať strhujúcu nálož absolútnych strašidelných scén, zrejme zostanete sklamaní. Postavy sú sympatické (novinár, detektív) a atraktívne Japonsko samo osebe pridáva body. Ale strašiacich scén je málo. Kto sa tešil na veci z filmovej série, ako mňaukajúci chlapec alebo divne sa plaziaci ženský prízrak, tak sa ničoho z toho prakticky vôbec nedočká (!). Samého ma prekvapuje, že je to tak, ale, nuž, ehm, je to tak. I kvôli tomu je seriál vlastne viac než hororom skôr mysterióznou drámou snažiacou sa pozrieť detailne na vznik „prekliateho“ domu, v ktorom sa stala udalosť natoľko príšerná, že navždy vsiakla do múrov a negatívne ovplyvňovala každého, kto sa tam následne nasťahoval. Poteší svieža minutáž, každý diel má ledva polhodinu, niektoré aj menej, takže celý seriál v pohode dáte behom jedného daždivého dopoludnia. Niekomu vadí nechronologické rozprávanie, ale toto by som ja osobne vnímal skôr ako trademark, nakoľko toto predsa mali už aj filmy. ()

*CARNIFEX*

“Netflix” úplne mimo svojho rangu. Sklamaný, že z desivej atmosféry, ktorá bola legendárna, vykresali iba podpriemernú, unudenú tláchanicu, ktorá svojou existenciou na seriálovom poli, robí akurát hanbu hororovému žánru. Tri epizódy a dosť. ()

Trevor

Nakoniec priemerný seriál pre Netflix, ktorý dejovo predchádza Nenávisti. Ako spomína najväčší filmový fanúšik mladej generácie hororových prvkov je pomenej, ale niektoré najmä v 4 epizóde stáli zato. To je však spolu s vydarenou scénou znásilnenia trochu málo k tomu, aby bol človek k tejto sympatickej sérii viac zhovievavý. ()

M.i.k.e

když nepočítám nudný americký remake,tak originální Nenávist sem buď neviděl a nebo viděl a nepamatuju si jí.Tenhle prequel sem zkusil a utvrdil mě v tom,že definitivně nejsem cílovka japonských hororů.Úplně špatné to není,místy to má fajn atmosféru a solidní gore,ale jinak mi Ju-On Origins nepřinesla i navzdory slušnému formátu vůbec nic.A to mi běžně japonské filmy i přes svojí specifičnost nevadí...40% ()

PavelVanekArt

Ono to není špatný. Jen mi to prišlo zmatený chvilkama, nejsem vůbec zvyklej na tenhle styl vyprávění, do toho japonskej styl natáčení, chování, dialogy. Dějově se to v první sérii neuzavírá, ale jako prvopočátek kledby nenávisti to není zlý. Drží si to styl a atmosféru původních Ju-On, na který se mi do teď nepříjemně dívá. Ale stojí to na sympatickým Japonským folkóru, co mě baví. Jen jsem čekal i Kayako a její hrdelní zpěv. Navíc a to je plus, oproti poslednímu remaku, je tam hodně syrový gore a než na strach to sází na násilí mezi muži a ženami, kde kletba místo bububu rozjíždí jatka. Poslední díl to podržel. 4* a.k.a 70% ()

Jaro.Krafcik

Japonský výtvor pre netflix, nie však zlý. Dĺžka fakt v pohode aj atmosféra. Ale prvkov hororu tu bolo pomenej. Rovnako hodnotím, ako aj prvý tohotoročný horor ktorý bol tiež na motívy nenávisti, ale z amerických končín. 3* ()

fiLLthe3DD

Byť samotná upoutávka pro mne byla zklamáním a seriálové zpracování působilo dojmem zbytečné voloviny se snahou parazitovat na známé sérii, tak i přesto jsem si jej nemohl nechat ujít, jelikož pro "Ju-On" mám zkrátka slabost a vidět jsem musel i debilní crossover s "Ringu" 🙂 Kupodivu jsem byl velmi mile překvapen - byť kvalita příběhu a zejména dialogů dosti pokulhává, tak i navzdory tomu je (alespoň dle mého) tato seriálová "Nenávist" nejlepší přírůstek od americké verze s "Buffy" a to především proto, že tvůrci upustili od lekaček a vsadili na krvavé a lehce nechutné scény a místo duchů se soustředili na to, jaký vliv má "prokletý barák" na lidskou psychiku - všudypřítomné napětí mezi postavami pak utvářelo "dusno" podobné tomu se Shimizových snímků a seriál tak má alespoň nějakou tu atmosféru. Herecké výkony sice nejsou oslnivé, avšak asiaté mají svůj specifický projev - podobně jako hispánci - tudíž ani toto nemohu brát jako vyložený zápor. Vizuál též hodnotím kladně, obzvláště účesy skvěle evokovaly atmosféru konce 80. a začátku 90. let. I přes očekávaný závěr mě tohle zkrátka chytlo už od prvního dílu a díky nízkému počtu epizod a krátké stopáži (díl trvá necelých 30 min) to nemělo šanci nudit. Záležitost je to průměrná, ale po sračkoidní "Grudge" z roku 2020 alespoň částečná náplast - navíc se zmíněnou inovací méně duchů, více gore 🙂 ()

Asmodin

Původní film Ju on byl děsivý oproti tomuto seriálu, ten jen klouže po povrchu a nedostává se do hloubky. V závěru nevíte, co si vymyslel autor a co bylo v "reálu". Ocenila bych, kdyby se jednalo o seriál výrazně inspirovaný filmy, ale prvků které měli společné bylo hodně málo. ()

Flopik

Oproti novej Nenávisti z 2020 je toto o veľký kus lepšie, celkovo je to však skôr priemer. Celé to bolo poňaté úplne inak ako som dúfal, žiadna Kayako, žiadne lámanie tela a jej typický zvuk, nie tu sa nato išlo inak. Vyrozprávané je to svojským štýl a miestami je to až príliš zmätené. To že sa to vybralo skôr krvavou cestou mi nevadilo, príjemná zmena, avšak dúfal som viac v duchov čoho bolo málo. Masky ale výborné a Japončíci sa nebáli ani fakt zaujímavých hororových scén (kto videl vie). Je to škoda, zabitý potenciál tu rozhodne je a posledný diel je skôr sklamanie a tak isto dôvod prečo nemôžem dať viac ako 3*. ()

bozka10

Tak toto bola jedna obrovská katastrofa.Nuda,kdo čaká ducharinu našlapanu,dostane sociálnu drámu,neprehladnu,absurdnú,absolútne sa tu nejedna o horor.Uplne zbytočné,oproti miniseriam co robí kórea je toto úplná strata casu ()

Extrakritik

Je to takový japonský a to v tom negativním slova smyslu. Nedává to žádnej smysl a bát se samozřejmě nebudete. Jakožto zdejší skalní fanda Nenávisti,musím dát pouze 2 hvězdičky a to jsem ještě hodnej. 30% ()

helraiser

V podstatě průměrná duchařina, což je docela škoda, jelikož jeho filmoví bratříčci byli tak o jednu třídu vejš. V každém případě koukat se na to dá a místy to má i slušnou atmosféru. Fanoušci série jako jakové asi nebudou úplně výskat radostí, ale pro běžného diváka to bude uspokojivé. ()

Daiker

Dost zmatené vyprávění (Japonci všichni stejní) , některé scény jsou nepříjemné, strašení se taky dalo, ikdyž ho je málo .... Jen jsem tedy nezaznamenal ten počátek té kletby...... Zase se podívám na původní film 🙂 ()

Hellknight12

Pozreté . Seriál na základe filmov Nenávisť. Je to japonský počin, ktorý stojí za pozornosť. Je to miniséria, ktorá má zatiaľ 6X30 min. Ja som to pozeral japonský s CZ tit. Ak vám prekáža japonština môžete si kľudne dať aj angličtinu. Seriál sa snaží vysvetliť začiatok celej kliatby. Nápad ako bol natáčaní je docela zaujímavý. V seriáli si, prídete na svoje ak máte radi dobre napísané rozhovory, gore, dobre je zvládnutá aj atmosféra. Posledná časť ostáva otvorená. Hádam, že majú v pláne pokračovať. Moje hodnotenie ? Za mňa 60%. Plusy: - dobrá atmosféra, dobre napísané dialógy, málo jumpscarov teda aspoň za mna. Čo beriem ako plus. Mínusy: krátke časti a je ich málo. ()

Likan7

První díl měl solidní atmosféru. Čtvrtý díl byl nejlepší a nejhororovější. A všechno ostatní je velký špatný. Bude to asi znít trochu rasisticky, myšleno to tak rozhodně nebude, ale... všichni tady prostě vypadají stejně a já měl obrovský problém se v těch postavách orientovat. Snad jen ten spisovatel... toho jediného jsem vždycky identifikoval hned. A aby toho nebylo málo, lítá se tady v čase sem tam, že z toho má jeden guláš. Do toho duchové, představy, duchové mající představy a já nevím co všechno... tohle je Netflixu nepovedlo. ()

Nikol10

Když už chceš něco dělat, tak pořádně. Netflix nebo HBO udělají serial ze všeho. Ok, většinou jsou to naprosto průměrné záležitosti. A to je případ bohužel i Nenávisti. Pro mně naprosto kultovní japonská Nenávist, tady vypadá poněkud zvláštně. Důraz na psychologii postav mi vůbec nevadil, na zmatený dej u japonských hororu jsem též zvyklá. No co mi teda vadilo dost, že to bylo hodně málo strašidelné, duchové a triky trapné, herci uječeni. Gore fajn, ale právě Nenávist staví na něčem úplně jiném. Uvidíme jak se ještě přehoupne dej po první sérii, ale moc tomu nedávám. ()

blondboss

Trošku som prekvapený, že sa Netflix dal na takýto recyklačný projekt, ale tak asi aj Japonci sa musia nejako realizovať. Tento miniseriál mal byť v podstate zameraný na akési poodhalenie kliatby Ju-On v prvopočiatkoch, pričom ja osobne som sa z tejto série toho veľa nového nedozvedel a väčšina vecí už bola vysvetlená hlavne v tých amerických remakoch. Suma sumárom sa jedná o úplne zbytočný seriál pochybnej kvality s nulovým presahom. 35 % ()

J.Mayen

Oproti filmum (jak US tak japonskychm) se jedna o velice slaby a neprehledny odvar. Po druhem dilu jsem se prestla orientovat kdo je kdo, co je co, dejova linie preskakuje tak rychle, ze nestiham rozpoznavat ty stare tvare, natoz ty nove. O to hur, ze japonci vypadaji vsichni stejne a nepomohl ani fakt, ze se jim snazili aspon odlisne tvarovat vlasy. Vsichni mi splyvali do jednoho japoncika a to obcas jak zensky tak i chlapi do jedne, neutranlni, nebinarni bytosti. O hororu se tu opravdu hovorit neda. Jedna hvezda za to vyhrezly mimino na podlaze a druha za celkem peknou zaverecnou hudbu. ()

HanzoBureshi

Mám neutrální pocity. Někdo se rozhodl vytvořit seriál o mé nejoblíbenější kletbě, ale bez mé oblíbené Kayako + s novými událostmi a příběhem. První čtyři díly jsou pro mě golden, poté vyšlo 7 různých remaků a pokusů o pokračování, které mi ale přišly marné a směšné, takže vytvořit úplně něco nového nemůže být tak špatné rozhodnutí a je tomu skutečně TAK! Začátek navnadil ihned skvělou atmosférou a konečně nějakou normální kamerou a onen dům je ucházející. V Ju-on vždy byly proházené časové linky a to bylo super, jenomže tady je to většinou skutečný zmatek. Po skončení seriálu, jsem si musel přečíst 2x článek s časovou osou, protože tohle byl opravdu záhul. Když tam byl třeba děj, kde se díky učiteli stane rodinný masakr, tak čekáte ono první zrození kletby jako v původním Ju-on, ale ve skutečnosti je to současnost a kletba tu byla už desítky let předtím. Je třeba opravdu zapomenout na všechny filmy a soustředit se na tento seriál, jakoby to bylo úplně něco nového. Vadilo mi, že tu bylo vytvořeno několik příběhů, který ale nedošly do konce. Jasuo dostane vidinu o Kijomi a tak ji začne hledat, ale pak asi na ní zapomněl a ani nevíme, co se Kijomi stalo... Je tu prostě spoustu nedořešených věcí a to je velké MÍNUS! Původní Ju-on nikdo nikdy nepřekoná, ale abych tomu nekřivdil, tak od roku 2003 se jedná asi o nejzdařilejší projekt o této kletbě. A masakr ve čtvrtém díle, byl skutečně velký masakr. Mé hodnocení: 6/10 ()