Megapole: Starověký svět odhalen

• Česko Starověké megapole (viac)
Francúzsko, 2020, 3 h 28 min (Minutáž: 52 min)

Réžia:

Fabrice Hourlier

Atény, Alexandrie, Tikal a Řím. Tato legendární města jsou jen některá ze světově proslulých archeologických míst a doposud stále neodhalila všechna svá tajemství. Tato neobvyklá města, postavená jako centra vědění, patřila k tlukoucím srdcím starověkého světa. Jak vznikla, jak se v nich žilo a jak se dokázala stát středisky učení a vynálezů? Tato podmanivá série opět oživuje tato největší starodávná města na vrcholu jejich slávy od 5. století př. K. po Římskou říši. Využívá k tomu ohromující počítačové triky u rekonstrukcí, současné záběry z těchto míst a příspěvky proslulých odborníků a vrhá tak nový pohled na tyto architektonické poklady a ztracené civilizace, jež byly základem moderního světa. (Viasat)

slunicko2

Takový výklad bych ve škole bral. 1) Shodou okolností jsem seriál sledoval paralelně se Zázraky starověku. Zázraky se mi zamlouvaly trochu více, protože tak nějak počítaly s nedostatkem technického vzdělání i vnímání, což jako typická cílová osoba oceňuji. Navíc byly tak, jak to říci, americky polopatické, aby to došlo každému, což mě neuráží, zvláště když se mě to týká._____ 2) Megapole co do formy zvolila klasičtější a tedy i nudnější školu připomínající výklad se švenkující kamerou a uspávající klasickou hudbou. Ale obsah je výborný - vysoce zajímavé informace střídají překvapivá sdělení a velmi působivé počítačové animace. Celkový dojem je tedy trochu nudnější, než americký seriál, ale jinak rovněž výborný. ()

Jirka_Šč

Velmi oceňuji množství informací, kterými je tato dokumentární minisérie o megapolích historie napěchována. Mnohé z nich jsem nevěděl. Jen je škoda, že to má jen čtyři díly (byl by například velmi zajímavý Babylón a visuté zahrady Semiramidiny). ■ Alexandrii a Řím jsem ukázal i dětem. ()

Marze

Shlédl jsem díl Athény. Je to víceméně opakování dějepisu o této kolébce evropské kultury, která zdá se končí neschopností Evropanů se rozmnožovat. Jak říká Vladimír Komárek, naše kultura je ve stádiu pozdí Říše Římské. Zaujaly mě dřevěné jeřáby na stavbu akropolí. Díl Alexandrie, město které ve starověku mělo až  milion obyvatel,  je zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13223501126-staroveke-megapole/220382569980002/ ()