Star Trek: Neznáme svety

• Česko Star Trek: Podivné nové světy (viac)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (viac)

Kapitán Pike, vedecký dôstojník Spock a Číslo 1 objavujú nové svety vo vesmíre na palube USS Enterprise. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Elerrina k tomuto seriálu (14)

Season 1 (2022) (S01)

Konečně krok učiněný správným směrem. Čiré peklo zaslepené woke propagandy, které představovala Discovery, se podařilo zažehnat, ovšem především tím, že většina epizod je více či méně inovovanou vykrádačkou kousků, které tu v přebohatém ST univerzu někdy byly. Nejvýraznější ústupek současnému progresivismu tedy spočívá v tom, že z Enterprice se stala slepičárna a na hlavní ženskou postavu si dělá zálusk superkadetka Uhura, která všechno ví, všechno zná, do všeho se montuje a málem v každé druhé epizodě zachraňuje loď nebo výsadek. Nebýt téhle silně iritující postavy a smutného faktu, že psychologie většiny členů posádky byla zkrouhnuta akorát na nějaké to trauma z minulosti, byl by to docela fajn počin. Pike i Spock jako jediní muži na můstku čelí tomu kurníku s blazeovanou povzneseností, doktor je celkem sympaťák a slepý andorijský šéfinženýr s kousavými poznámkami se také neztratí. Zbytek osazenstva jsou modelky rozdělené do žánrových kolonek podle následujícího klíče:  beznadějná tragédka – La´an Noonien Singh, hot girl – Christina Chapel, všeználek – Uhura, uličník – Ortegas, nevýrazná pipka – Number One a k tomu občas hostující vznešená aristokratka – T´Pring. Kdybych byla puntíčkář, mohla bych rozebírat ještě debilní dialogy, odfláknutou hudbu, občasné díry v logice o rozměrech Pravčických bran a až chorobné zaměření na vztahy (proboha, vždyť i ten Spock řeší své trable se snoubenkou častěji než vědecké problémy!), ale současná laťka pro sci-fi seriály je tak nízko, že nemá cenu se v tom hrabat. Takže raději zdůrazním, že po dlouhé době tu konečně máme plnohodnotný Star Trek s jedním z nejlepších kapitánů za poslední tři desetiletí. ()

Podivné nové světy (2022) (S01E01)

Už ten úvodní vulkanský koitus interruptus je varováním pro každého trekkieho, že asi bude opět nutné, stejně jako u Karfiol show, píchnout si před sledováním každé epizody kvalitní sedativa. Sestava na můstku Enterprise ve složení Pike, Spock a Babovřesky a děj, který zase vyústí do nesmyslu o tom, že něčí mocenský konflikt můžete vyřešit okecávačkou, to jistí. ()

Děti komety (2022) (S01E02)

Konečně něco, co lze s přihouřením obou očí  a za hodně snížené viditelnosti považovat za Star Trek. Na tak dlouhou stopáž to má ovšem příliš málo děje, příliš mnoho cheesy dialogů a tak nějak to celé působí dost lacině. Pike a Spock jsou kupodivu docela fajn, nejvíc prostoru ale bohužel dostává Uhura, která je strašlivě cringe (a asi nelze doufat v to, že jí brzo něco sežere). ()

Duchové Illyrie (2022) (S01E03)

Ano, už je to konečně plnohodnotný Star Trek. A ačkoliv je zápletka poměrně archetypální, daří se dokonce budovat i nějaké to napětí a lehký pocit tajemna. Škoda té finální vysvětlovačky, která zbytečně sráží dojem z předchozích událostí. ()

Pamatuj na smrt (2022) (S01E04)

Konečně o něco jde, přesněji, tentokrát jde opravdu o všechno. Má to stále nějaké drobné mušky - především některé dialogy a herecké výkony jsou pořád strašně prkenné nebo nesmyslně natahované, ale máme tu alespoň pěknou vesmírnou bitvu, nutnost dělat zásadní rozhodnutí a ve finále i pohlednou černou díru, kolem které je možno provádět astrofyzikální skopičiny. ()

Spock má amok (2022) (S01E05)

Star Trek, který se snaží napodobit The Orville? Kdyby mi někdo tvrdil, že tvůrci štípli Sethu MacFarlanovi scénář ke třetí sérii a napsali tuhle epizodu podle něj, nebudu mít problém tomu uvěřit. Potíž je jen v tom, že výsledné provedení postrádá onen lehce satirický a hravý orvillovský humor a navíc zvýrazňuje fakt, že ty runway modelky navlečené ve startrekovských uniformách prostě neumějí hrát. Ale jinak dobrej pokus. ()

Povzneste nás tam, kam nedosáhne utrpení (2022) (S01E06)

Detektivně laděná zápletka točící se kolem únosu Malého indického prince vyústí do předvídatelné moralitky na téma jiný kraj, jiný mrav. Zásadním problémem je, že počet plotholes na minutu děje překračuje i ty nejmírnější povolené limity. SPOILER: A kapitán si vrzne. S mimozemšťankou. Ráda bych napsala, že pohlednou, ale tahle vykopávka je spíš obstojně zachovalá. Ale stejně je to milé připomenutí jisté dávné a legendární tradice, jejíž dodržování bych v dnešní přefeminizované době už nečekala. KONEC SPOILERU. ()

Zpěv Sirén (2022) (S01E07)

Tohle je tak promarněná šance. Vděčná, potencionálně atraktivní zápletka konfrontace s vesmírnými piráty vyústí v obou svých vyprávěcích linkách v cringefest. Prostě další řešení problémů stylem a lá Orville (infanilní legrácky, vztahové kolotoče, další infantilní legrácky, další vztahové kolotoče ... ). ()

Elysejské království (2022) (S01E08)

Shakespearovsky laděná pohádka pro desetileté děti. Hodně zachraňuje ta očividná radost, s jakou si členové posádky užívají svých rolí, na druhou stranu tomu škodí nezbytnost nastavit si při sledování vlastní IQ na hladinu pokojové teploty. Doktor M´Benga je king v komentování očividného .. "bylo to v knížce". ()

Všichni na cestách (2022) (S01E09)

Star Trek kontra Vetřelci. A vlastně proč ne, bylo by divné, kdyby se současný sci-fi seriál této tematice vyhnul. Jen ta temná až rádoby hororová atmosféra je trochu nezvyk po těch dvou  rozjuchaných předchozích dílech. ()

Kvalita milosrdenství (2022) (S01E10)

Co by bylo, kdyby bylo nebo možná nebylo, všechno jinak. Variace na jednu z nejznámějších epizod TOSky s trochu divným Kirkem a perfektně vystiženými Romulany. Nic proti, jenže stejně celou dobu víme, že je to slepá dějová odbočka, takže o nějakém tom napětí se prostě nedá mluvit. Update po druhém shlédnutí: zajímavé je, že zatímco původní epizoda byla cvičením v taktice, prakticky okopírované z ponorkové války z druhé světové, toto rozšíření řeší spíš volbu správné či špatné strategie ve vztahu k nepříteli. Takhle to dopadá, když vám z velení zadají úkol Udělejte cokoli, abyste zabránili válce. ()

Season 2 (2023) (S02)

Všechny nedostatky, které jsem se snažila optimisticky přehlížet u první série, se tady bohužel projevují v plné síle. Tvůrci vůbec netuší, o čem by chtěli vyprávět a tak namátkově těkají mezi různými náměty a žánry - soudní drama, vztahovka, diplomatická zápletka, muzikál, atd. - v podstatě se tedy jedná většinově jen o fillery.  K tomu připočtěme fakt línou scénaristiku, lacinou realizaci, znuděnou režii a neherectví většiny aktérů (doktorovi jsem tu válečnou minulost neuvěřila ani na vteřinu a všechny ty prkenné modelky z runwaye pořád fungují spíš jako scénická dekorace). Zbývá tedy už jen Pikeovo kapitánské charisma, finální epizoda, která vzbuzuje špetku naděje do budoucna a jistota, že i při tom všem je to pořád o parník lepší než strašlivá Discovery. ()

Zlomený kruh (2023) (S02E01)

Babovřesky v uniformách Federace jsou zpět! A rovnou v odvážně objevné zápletce typu partička využije toho, že se šéfík na pár dní zdejchnul, štípne káru a udělá si výlet do jakéhosi šedozeleně zabarveného prdelákova, aby se tam mohla kočkovat s místní partou grázlů, to celé ještě vylepšené děsivou chrchlající babiznou, která se jim vnutí do strojovny, zdrogovaným maniakálním doktorem a (zase jednou) emočně labilním Spockem. Vizuálně to vypadá žel trochu odflákle, lacině a televizně (Mandalorian kopal úplně jinou ligu), ale pokud se dokážete naladit na shovívavě nostalgickou vlnu a s přimhouřením obou očí ignorovat zjevné blbosti, jako že vesmírný prostor je jen takový větší mrazák, ve kterém si může kdekdo poletovat bez skafandru, tak se to dá bez problémů skousnout. ()

Ad Astra per Aspera (2023) (S02E02)

Soudní konverzační pseudodrama přeplněné přesně těmi hlubokomyslnými a srdceryvnými projevy, které se daly očekávat. Plus jakési náznaky podzápletek s hledáním udavače (to odhalení bylo fakt bomba) a s možným obviněním kapitána ze spiknutí (které jediné mělo dramatický potenciál, ale prakticky okamžitě vyšumělo do ztracena). Kdyby se to vešlo do 30 minut, bylo by to možná fajn, ale v téhle stopáži je to dokonale ubíjející. ()

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (viac)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (viac)