Star Trek: Neznáme svety

• Česko Star Trek: Podivné nové světy (viac)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (viac)

Kapitán Pike, vedecký dôstojník Spock a Číslo 1 objavujú nové svety vo vesmíre na palube USS Enterprise. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (20)

Podivné nové světy (2022) (S01E01)

Jakýkoliv ST seriál stojí a padá na postavách. Můžete mít super triky, bezva nápady, ale pokud vám nebude posádka lodi sympatická, nebude to stačit. To byl můj problém s Discovery a to je i důvod, proč se opět vytahují staré osvědčené akvizice, jako Picard, Q, Sedmá nebo Uhura, Spok, Pike... . Staronová posádka Enterprise to má v mnoha ohledech snazší. Mnoho fanoušků si cvrnkne do trenek, už jen když uslyší: Space, the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Its continuing mission: to explore strange new worlds. To seek out new life and new civilizations. To boldly go where no one has gone before! Natož když zjistí, že je posádka výrazně obohacena o ženský element. Možná jim trochu padnou koutky při pohledu na Kirkova knírkatého bráchu, ale to samé se dělo v případě vousatého Spoka, nebo ostatních pokusů tvůrců, jak fanoušky přinasrat. Tato epizoda srší příslibem toho dobrého, co mám na ST rád, takže jsem spokojený, i když k tomu dostanu i standardní ST nelogičnosti. Snad se povede propašovat do dalších epizod i nějakou rozumnou dávku humoru, resp. najde se nějaká zábavná postava, kterou si fans rychle oblíbí. ()

Děti komety (2022) (S01E02)

Před pětatřiceti lety neměl seriál Star Trek vlastně žádnou konkurenci, takže pokud jste měli rádi sci-fi, resp. hvězdná dobrodružství, bylo snadné stát se jeho fandou. Dnešní dvanáctiletí kluci jsou vystaveni zábavě v podobě komiksových filmů, ale hlavně seriálů velmi pochybné úrovně. Přesto...Strange New Words, může vytvořit novou generaci trekfanů. Pro nás staříky má kouzlo nostalgie, protože je to návrat do minulosti v novém, moderním kabátku. Líp poznáme Uhuru, Spocka, Pykea...k tomu další nové postavy s potenciálem... . Evidentně je stále dost nových příběhů, které stojí za to vyprávět. ()

Duchové Illyrie (2022) (S01E03)

Plno lidí tady sliní blahem, že je to starý dobrý ST. No ano, je...takže je v něm i nemálo logic failů. Ale to může štvát jen ty, kteří nemají ST rádi. V této epizodě to trochu drhlo, ale pořád je to silný nadprůměr. ()

Pamatuj na smrt (2022) (S01E04)

Další razítko na potvrzení, že je multihnus Discovery slepá ulička a že někdy má smysl prostě pokračovat a navázat na to dobré, než se za každou cenu přizpůsobovat době a trendům. Protože nikde není psáno, že to je změna k lepšímu. Čtvrtá epizoda, posádku už mám pod kůží, nemám potřebu hledat chyby, bavím se jako když mi bylo 14 let. Pořád víte, že se z toho maléru Enterprise dostane, takže jde jen o to jak, ale je to celé dospělejší a bez problému si udrží vaši pozornost celou hodinu ()

Spock má amok (2022) (S01E05)

Všichni si pochvalují, že jsou SNW starý dobrý Star Trek a přesto tady někteří frflají, co to bylo za epizodu. Jenže i takovéto rozverné epizody o ničem, jsou nedílnou součástí ST. Uznávám, že si tvůrci mohli víc vyhrát ze způsobem záměny a že byla celá ta blbost s bingem výstřel do tmy. Ale ani tak se necítím ošizený, nebo rozladěný. Naopak, jsem rád, že tvůrci našli odvahu a pokračují tam, kde to nejlepší ze světa ST skončilo ()

Povzneste nás tam, kam nedosáhne utrpení (2022) (S01E06)

Jedna nijak zvlášť originální pointa zapuštěná do změti nepříliš promyšlených výjevů. I takový občas ST je a bohužel se to nevyhnulo ani New Worlds. Cizí civilizace, která se navíc straní kontaktu s federací, žije v příbytcích jako vystřižených ze Země a dokonce má i rostliny a parky ve stylu natolik pozemském, že působí skoro trapně, když se v něm pohybují pestrobarevně oblečené postavy strážců. Pofidérní náhody, nelogická jednání úplně všech postav...jakoby tuto epizodu vymyslel dvanáctiletý fanoušek. Škoda, zatím byly New Worlds povedené a protože mají málo epizod, je škoda každé pokaňhané. ()

Zpěv Sirén (2022) (S01E07)

Takže zatímco Spock si zvesela komunikuje se snoubenkou o sexu online, tak zpráva z velení trvá dva dny? Spock je chlípník, ocumlávající hned dvě roštěnky? Že je Angela zrádce bylo zjevné od začátku, scény s piráty byly dětinské a la Strážci galaxie... . Nějak se to rozpadá a vyplouvá na povrch, že ten ženský element při psaní scénáře a režii, není zrovna ku prospěchu. Takovou epizodu bych čekal spíš v Orville. Ten odlehčený tón už je moc. ()

Elysejské království (2022) (S01E08)

Chápu, že si to tvůrci opravdu užili a s nimi i američtí diváci znalí příběhu, který tady byl parodován, nebo spíš aplikován. Epizody, kde slouží nějaká událost, nebo entita jako záminka pro hračičkování scénáristů mě nikdy nebavily, ale tady je naštěstí zajímavý a dojemný přesah. Navíc v hlavní roli sympatický dr. M'Benga. Ale zachránila to až poslední třetina. ()

Všichni na cestách (2022) (S01E09)

Star Trek říznutý Vetřelci je o dost zábavnější, než co na nás naposledy vyzvrátil Scott. Utržená ruka, krev, příšery...na to nejsme v ST zvyklí, ale pořád je to seriál především pro mládež. Přesto se sluší ten dospělejší tón a skvělou výpravu ocenit. Když to bude v tomto duchu pokračovat, rád přehlédnu nesrovnalosti a občas pofidérní dialogy. ()

Kvalita milosrdenství (2022) (S01E10)

Hrátky s časem se mohou vymstít, protože je spousta scénáristů využívá neobratně, jen jako záminku pro alternativní příběh. Ale někdy je ten příběh tak dobrý, že divák ten chatrný rámec neřeší. Tak, jako tady. Ale přesto přiznám, že mi obsazení Kirka nesedí a že je mi bližší cesta, kterou se vydaly poslední celovečeráky. A ano, mám i pár malicherných poznámek, jako proč pořád tvůrci řeší jestli Uhura zůstane, když všichni vědí, že ano, jak může trvat válka s Romulany tak dlouho, aniž by někoho zajali a jak vědí Romulané, kolik času jsou dvě hodiny. A co se týče výhružky, že Klingoni by případnou nespolupráci při zachování časové osy řešili násilím...to byl dobrý vtip. Nedělej nic jinak a umři za sedm let, nebo tě zabijeme :-) Ale ano, tohle je prostě Star Trek. Ve své nedokonalosti, na hraně mezi sci-fi pro děti a sci-fi pro dospělé, kteří se skrze něj do dětských let vracejí. Je to o emoci, kterou to nese, o radosti, že vidíme postavy, které máme rádi...tady má ten fanservice svoje pevné místo. I když tato epizoda končí podivně a vlastně i hloupě...vždyť všichni víme, že v budoucnosti bude Una ve vězení...těším se na další řady a velmi rád konstatuji, že mise byla splněna...konečně je tady důstojný nástupce Nové generace. Víc, než jen důstojný. ()

Zlomený kruh (2023) (S02E01)

Star Trek je pro mě totéž, jako pro důchodce filmy pro pamětníky. Nový Star Trek je v tomto kontextu jako kdyby někdo natočil třeba pokračování Kristiána. Sice shovívavě, ale srovnávám a vůči některým wokenovinkám jsem kritický. Proto považuju ST: Discovery za odpad. Kdežto z Nových světů jsem polonadšený. Hned od prvních minut je atmosféra klasických ST zpět. Tvůrci netlačí na wokepilu a postavy jsou sympatické. Příslibem je i zábavná postava nové šéfinženýrky, která si pěkně vychutnala Spocka. Co mi moc nevoní, je emocemi nacucaný Spock, ale to se snad brzy změní. Valka s Gorny na spadnutí...zatím se to rýsuje slušně. ()

Ad Astra per Aspera (2023) (S02E02)

Tvůrcům se povedl husarský kousek. Žádná cesta vesmírem, žádní krvežízniví emzáci...a přesto napínavá a kvalitní epizoda. Sledujeme velmi slušně napsaný soudní proces, který se netýká jen Uny, ale týká se segregace obecně. Nicméně neděste se, je to solidně a chytře zakomponováno do děje. Nejde o další hyperkorektní výblitek na sílu. Naopak. Je v tom velký kus Star Trek filozofie. Tvůrci ji asi poprvé přesně a nahlas definovali. Vzdali tak poctu celému seriálu. Tentokrát se sice nikam neletělo, ale zato se sestoupilo do hlubin porozumění, přátelství a ideálů. ()

Zajtra a zajtra a zajtra (2023) (S02E03)

Je mi jasné, že hořkosladkou epizodu o citově vyprahlé La'an, spousta puberťáků nepobere. Fuj, oni se líbali! Vo co jí kua jde? Zachránila budoucnost a bulí. Tahle část mi nevadí, vlastně to bylo vcelku milé, ale tvůrci se pustili na tenký led ohledně hrátek s časem a v mých očích zcela pohořeli. Když už jednou použijí teorii, že existují paralelní světy, tím pádem přece musí pracovat s tím, že nedojde změnou událostí k žádnému puf! a celá linie se smaže, nebo dokonce, že nesmí dojít k setkání dvou identitů. Tohle bylo pro Reeda velké sousto. Bohužel podivných nesmyslů bylo v této epizodě víc. Třicet let se někdo snaží zabít malého kluka? Když umím cestovat v čase....Terminátor, to už tady bylo. Mohl bych tuto epizodu cupovat minutu po minutě ohledně různých nedomyšleností a přidal bych i čistě pocitovou výhradu ohledně Kirka. Ale chápu, že seriál se snaží co nejvíc vymezit vůči filmům. I proto je tady Kirk o dost méně divoký, vtipný a má divný hlas. Ale to by nevadilo...tedy pokud bude mít i nadále, prostor jen výjimečně. Tvůrcům možná nedochází, že Pike má být největší star seriálu. Celkovým vyzněním...i přes ty výhrady...se mi tato epizoda líbila. Je to na 3 a půl, ale zaokrouhlím dolů. Víc takových raději ne. ()

Medzi požieračmi lotosov (2023) (S02E04)

Součástí znělky je oznámení, že Enterprise je na pětileté misi, kde zkoumá.... . Bohužel tento důležitý aspekt mi zatím chybí. Zatím to vypadá, jakoby Enterprise spíš poletovala někde kolem komína, než pátrala po nových  civilizacích. Ten dojem, že jsou daleko od domova, dodával starým seriálům o dost zajímavější punc. A stejně tak konfrontace s novými rasami a hrozbami. Srovnávám nerad, ale tématicky jsou zatím New World II poněkud mimo kurz. Tato epizoda se sice konečně odehrává mimo doky, nebo Zemi, přesto je slabá. Vždyť ani tato planeta není nový svět. Moc mi to nesedlo...nebylo to chytré, ani zábavné. Možná nepomohlo ani to, že tentokrát jsem to viděl nadabované. Některé dialogy tak vyzní ještě hloupěji, než jak je scénáristé napsali. ()

Šaráda (2023) (S02E05)

Odlehčující, funny epizody nejsou v ST nic nového a s vhodným načasováním, je fandové zpravidla ocenili. Zvlášť, když se povedly a byly opravdu vtipné, nebo daly vyniknout oblíbené postavě. Což Charades díky zaměření se na Spocka splňuje. Jen tím načasováním v rámci řady, si nejsem jistý. Kdyby to bylo v The Orville, tak neřeknu. Ten na takových epizodách v počátcích stál. Jenže tohle je Star Trek a tato řada zatím působí dost rozpačitě. Čekal bych tedy aspoň dvě pořádné, silné sci-fi epky v duchu první řady a až pak nějaké odlehčení. Tvůrci mají štěstí, že se jim to povedlo a fandové včetně mě, se bavili. Dramaturgicky je to ale fail. PS: až teď jsem zaregistroval, že Chapel je fakt pěkná ženská. ()

Stratené v preklade (2023) (S02E06)

No tak jo, fanoušci si v závěru cvrknou do trenek, protože Kirk, Spock, Uhura. Pokud měl být tento fanservice důvod, proč se na Enterprise zase motal J. Kirk, tak mě to tedy nestačilo. Ale to by zase tak moc nevadilo. Protože tato epizoda aspoň trochu naplňovala úvodní slogan a konečně se dělo něco na úrovni objevování. Jeeeenže.... je to napsané mizerně. Uhura rozkazuje, Pike poslouchá, všichni okamžitě přijímají teorii vycucanou z prstu. Tohle bylo víc soft sci-fi, než epizoda Rákosníčka, který letěl na rákosu na Měsíc. Přitom to začalo slibně a při vyslovení slova Gorn jsem si oddechl, že konečně.... . Oddechnutí to bylo velmi předčasné. ()

Tí starí vedci (2023) (S02E07)

Hranice mezi hravým a infantilním scénářem je v tomto případě tak tenká, že bych mohl plácnout jednu hvězdu a ani nemrknout. Animovaný ST mě vůbec nezajímá a že jde o cross jsem se dozvěděl až tady z komentů. Druhá řada je zatím velké zklamání. Po dlouhé době sympatická posádka, je vystavena experimentování scénáristů, kteří nemají koncept, příběh ani nápady v duchu první řady. Kdyby hrál Boimlera někdo méně sympatický, nejspíš bych své rozladění "ocenil" max. 2*. ()

Pod rúškom vojny (2023) (S02E08)

Je to Star Trek a ještě s názvem evokujícím výpravy do neznáma, k novým světům. A přesto se zase motáme kolem komína. Představovat detailněji jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi, jde jistě i skrze ....jsme na pětileté misi, poznáváme nové světy a civilizace. Tato epizoda není špatná, je překvapivě drsná a se silným přesahem, ale od této ST odnože čekám jiné příběhy. Čerstvé, nápadité směrem dopředu. Teoreticky to, co bylo minule, ale ne jako fanservice omalovánky, ale jako dobrý sci-fi příběh. To mi v této řadě New Worlds už pěkných pár epizod chybí. Pokud vám to nevadí, jednu hvězdu si k mému hodnocení přidejte...objektivně to na čtyři je. ()

Podpriestorová rapsódia (2023) (S02E09)

Už pár epizod nadávám, že dramaturgicky je tato řada katastrofa. A tato epizoda je té tvůrčí zhulenosti zlatý hřeb. JENŽE...větší část těch pěveckých čísel, je opravdu dobrá. Myslím tím originální znění, ne dabing, který byl asi peklo. Spock a Christine byli dokonce vysloveně skvělí. Být to zařazené mezi kvalitní sci-fi epizody na odlehčení, věřím, že by té kritiky bylo méně. Bohužel jsou tvůrci nesoudní a zklamaným fandům starých ST, nakládají jednu divnost za druhou. Žádné nové civilizace, emzáci, nové zvláštní světy, ale blbinky a šťourání se ve vztazích. Starý ST mě jako kluka přitáhl ke sci-fi. Shattner s Nimoyem se s neznámem, setkávali každou epizodu. Subspace Rhapsody bych jako kluk nesnášející tokací songy, ocenil jasně:  Odpad! Jako dospělálák, to už ale vidím jinak. ()

Hegemónia (2023) (S02E10)

Vzkaz tvůrců jsem pochopil: My umíme udělat epizody, které by se vám tupounům líbily, ale chceme si to dělat po svém, tak si sedněte k bednám, zklapněte a čučte, nebo si najděte jiný seriál. No, má odpověď zní: My víme, že jsou vám fandové u zádi. Že spoléháte na to, že nás uplatíte fan servisy. A že doufáte, že The Orville skončí, takže nebude žádná konkurence. Jenže tahle řada je díky vaší aroganci tak slabá, že ji ani tato epizoda s Gorny nezachrání. Správně měla být tato epka první a za ní další jí podobné. Takže za mě se žádné skvělé ukončení řady nekoná. Je to úflusek k nohám fandů...tak tady to máte....a teď si dva roky počkejte na pokračování. PS: Co se týče toho osazování postavami klasických ST...evidentně si připravují půdu pro restart, takže do tří let bude seskládaná posádka Enterprise v čele s Kirkem. Jenže bez dobrých příběhů, to bude jen studiová fanservicárna pro oldnerdy. ()

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (viac)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (viac)