Kapitána Pikea navštívi jeho budúce ja, ktoré mu ukáže dôsledky jeho činov. (SkyShowtime)

tata22

Asi nejlepší díl. Ačkoli tyhle hrátky s časem nikdy nepatřily k mým oblíbeným tak se aspoň něco dělo. Romulani k tomu výrazně přispěli a měl to asi nejblíž k duchu starého dobrého Star treku. Jinak celou serií hodnotím asi jako nejhorší ze všech (pokud ovšem pominu Discovery - to bylo úplně mimo, to se snad ani hodnotit nedá - totální propadák). Kladně hodnotím hlavně návrat k jednodílným epizodám. Ale když se vrátím k názvu - tak, že by tedy objevil nějaké nové cizí světy jsem si tedy nevšiml. Kromě jedné nebezpečné rasy, kterou nám vlastně ani pořádně neukázali a moc nevysvětlili jsem žádné další nové civilizace, nové planety, nové kouty vesmíru nějak neviděl. Většina, v podstatě nikdo z postav mi k srdci nepřirostl, na nikoho jsem se netěšil. Hodně se mluvilo, bylo málo akce i triků, málo se bojovalo, řešily se většinou "blbosti"... Je mi to líto ale na tuhle serii se určitě podruhé dívat nebudu. Nemám důvod, Vy snad ano ? Vidím, že zde převládá kladné hodnocení ale nechce se mi věřit tomu, že to tak opravdu je. Mlčící většina na tom bude asi spíš jako já... ()

JindraLne

Pro nefanouška možná tuctový díl, pro člověka, co má Star Trek nakoukaný, je to nesmírně důležitý a hodně dobře provedený kus celé skládačky. Nejen, že se nám tu ukazuje, jak se dala situace z Balance of Terror zvrtat, ukazuje rozdíly mezi kapitány Enterprise, ale hlavně vysvětluje, proč Spock pro Pikea tolik riskoval v díle Menagerie. Za mě jeden z nejpovedenějších dílů Star Treku, minimálně po Kurtzmanově rebootu. A že je plný klišé? Já si pomůžu citátem doktorky Finn z Orvillu: "Clichés become clichéd precisely because they're valid enough to bear endless repetition." A tahle epizoda je toho výborným příkladem! ()

Martinius

epizoda, ktoru by mohli zavidiet vsetci od kirka, cez picarda, siska, janeway az po archera. vlastne, kirk si v nej zahral a jeho postava je hommage na povodny diel TOS. pocut scottyho hlaskovat je na nezaplatenie. je to epizoda, kde sa brilantnost i respekt k TOS klbi s originalnostou a bez vahania ju zaradujem k najlepsim epizodam startrekovskeho vesmiru. uz aby sme tu mali druhu seriu. ()

Petike

Je veľmi zriedkavé, aby sa postavy v neskôr vytvorených epizódach vrátili do čias už existujúcej epizódy (niekedy až desaťročia starej, starej takmer ako celá značka, ako v prípade tohto dielu) a príbeh odvodený od takejtko zápletky nebol len samoúčelný "gimmick" na pobavenie diváka, ale prepájal dej aj s charakterizáciou postáv, ich osobnostným/skúsenostným vývinom, skúmal ich ideály, ambície, humanitu, obavy, strachy, názory na osud, a pod. Áno, tento diel kombinuje udalosti "Balance of Terror" z prvej série pôvodného seriálu s námetom á la "Yesterday's Enterprise" z tretej série Novej generácie: Je to výlet do možnej, no nie neodvratnej blízkej budúcnosti, kde sa síce niektoré veci vyvinuli v prospech určitých individuálnych postáv, no mali dopady na celkový "geopolitický" (astropolitický ?) kontext, aké nikto nečakal. A podtón týchto dopadov je veru ponurý a zneisťujúci. Ak chcete obrovský spoiler pre "Balance of Terror" aj "A Quality of Mercy", môžete si pozrieť toto video. (Úprimne však radím pozrieť dané video až po pozeraní "A Quality of Mercy", prípadne oboch epizód vzdialených od seba neuveriteľných 55 rokov.) //// P.S. Prvýkrát vidíme naostro a oficiálne Kirkovu predchádzajúcu loď, USS Farragut, hoci len v tejto alternatívnej časovej priamke budúcnosti. Musím povedať, že dizajnovo sa podarila, čo do vkusu aj uveriteľnosti. Paralela s Picardom slúžiacim na menšej a skromnejšej lodi, kým sa po rokoch vypracoval až na nového kapitána (novej) Enterprise je tu cítiť, akurát o storočie skôr. ;-) ()

Martrix

Hrátky s časem se mohou vymstít, protože je spousta scénáristů využívá neobratně, jen jako záminku pro alternativní příběh. Ale někdy je ten příběh tak dobrý, že divák ten chatrný rámec neřeší. Tak, jako tady. Ale přesto přiznám, že mi obsazení Kirka nesedí a že je mi bližší cesta, kterou se vydaly poslední celovečeráky. A ano, mám i pár malicherných poznámek, jako proč pořád tvůrci řeší jestli Uhura zůstane, když všichni vědí, že ano, jak může trvat válka s Romulany tak dlouho, aniž by někoho zajali a jak vědí Romulané, kolik času jsou dvě hodiny. A co se týče výhružky, že Klingoni by případnou nespolupráci při zachování časové osy řešili násilím...to byl dobrý vtip. Nedělej nic jinak a umři za sedm let, nebo tě zabijeme :-) Ale ano, tohle je prostě Star Trek. Ve své nedokonalosti, na hraně mezi sci-fi pro děti a sci-fi pro dospělé, kteří se skrze něj do dětských let vracejí. Je to o emoci, kterou to nese, o radosti, že vidíme postavy, které máme rádi...tady má ten fanservice svoje pevné místo. I když tato epizoda končí podivně a vlastně i hloupě...vždyť všichni víme, že v budoucnosti bude Una ve vězení...těším se na další řady a velmi rád konstatuji, že mise byla splněna...konečně je tady důstojný nástupce Nové generace. Víc, než jen důstojný. ()